Sylvinho

Sylvinho to brazylijski szkoleniowiec od stycznia 2023 roku prowadzący reprezentację Albanii. W przeszłości pracował też w Corinthians oraz Olympique’u Lyon.

Sylvinho
fot. IMAGO/CTK Photo/Michaela Rihova

Sylvinho – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoSylvinho Mendes Campos Junior
Data urodzenia12 kwietnia 1974 roku
Miejsce urodzenia Sao Paulo
NarodowośćBrazylia
Aktualny klubreprezentacja Albanii

Sylvinho – dwukrotny triumfator Ligi Mistrzów

Sylvinho był wychowankiem brazylijskiego Corinthians. W pierwszej drużynie klubu z Sao Paulo spędził pięć lat, zdobywając mistrzostwo oraz krajowy puchar. Dopiero w wieku 25 lat wyruszył na podbój Europy. Spędził dwa przeciętne lata w Arsenalu, zanim przeniósł się do Hiszpanii. To w Celcie Vigo dał się poznać na wielkiej scenie, wyrastając na podstawowego gracza drużyny. Prezentował się na tyle dobrze, że latem 2004 roku zainwestowała w niego FC Barcelona. Ten transfer okazał się dla lewego obrońcy strzałem w dziesiątkę. Choć nigdy nie był etatowym członkiem wyjściowego składu, wygrał z Blaugraną dwa puchary Ligi Mistrzów, trzy mistrzostwa kraju, Puchar Króla i dwa krajowe superpuchary. Na same zakończenie kariery przeniósł się jeszcze w 2009 roku do Manchesteru City. Po zaledwie jednym sezonie zakończył karierę.

Sylvinho – trener i selekcjoner

Sylvinho po odwieszeniu butów na kołek bynajmniej nie zasypywał gruszek w popiele. Szybko, bo we wrześniu 2011 roku został asystentem trenera w Cruzeiro. Następnie, w podobnej roli, pracował też w Sport Recife, Nautico czy swoim macierzystym Corinthians. Po krótkiej pracy w roli trenera technicznego w Interze Mediolan, asystował selekcjonerowi reprezentacji Brazylii w latach 2016 – 2019. Jako pierwszy szkoleniowiec odbił się od pierwszych prac. W Olympique’u Lyon wytrwał zaledwie trzy miesiące, zaś w Corinthians nieco ponad pół roku.

Wydaje się, że swoje miejsce znalazł w reprezentacji Albanii. Objął ją w styczniu 2023 roku i zdołał wywalczyć z nią awans na Mistrzostwa Europy w Niemczech.

Sylvinho – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Olympique Lyon1 lipca 20197 października 2019
Corinthians Sao Paulo28 maja 20213 lutego 2022
reprezentacja Albanii2 stycznia 2023

Sylvinho – aktualności