Marcelo Bielsa

Marcelo Bielsa, to trener pochodzący z Argentyny. Aktualnie jest menedżerem Leeds United, którego barwy reprezentuje Mateusz Klich.

fot. PressFocus

Marcelo Bielsa – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoMarcelo Bielsa
Data urodzenia22 lipca 1955 roku
Miejsce urodzenia Rosario
NarodowośćArgentyna
Aktualny klubLeeds United
Waga90 kg
Wzrost1,85 m

Marcelo Bielsa – kariera

Zanim zaczął na dobre pracować w roli trenera, to próbował swoich sił jako piłkarz. Nie odniósł jednak na tej płaszczyźnie sukcesów. W każdym razie jego obserwacje sprawiły, że bardzo dobrze odnalazł się w zawodzie trenera. Pierwsze kroki stawiał w Newell’s Old Boys School. Od tamtej pory uzbierał już wiele ekip w swoim CV.

Bielsa był selekcjonerem reprezentacji Argentyny i reprezentacji Chile. Prowadził też Athletic Bilbao, Olympique Marsylię, czy Lille. Od lipca 2018 roku odpowiada za wyniki w Leeds United, przyczyniając się do poprawy wyników tej ekipy. W dużym stopniu dzięki Argentyńczykowi piłkarze Pawi wrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii.

Chociaż Bielsa nie może pochwalić się wieloma trofeami, to jego nieszablonowe rozwiązania wpłynęły na rozwój umiejętności wielu piłkarzy. Jest uważany za jednego z najbardziej szanowanych menedżerów i trenerów na świecie.