St. James’ Park (Anglia, Newcastle)

St. James’ Park to obiekt zlokalizowany w Newcastle, który powstał w XIX wieku. To jeden z największych i najstarszych stadionów w Anglii, który charakteryzuje się niesymetryczną budową. Na St. James’ Park od ponad stu lat grywa drużyna piłkarska Newcastle United. Obiekt ten w przeszłości gościł uczestników Euro ’96 oraz Igrzysk Olimpijskich 2012. St. James’ Park przez jakiś czas służył też reprezentacji Anglii.

fot. PressFocus

St. James’ Park – podstawowe informacje

KrajAnglia
MiastoNewcastle
AdresSt. James’ Park, Newcastle-Upon-Tyne, NE1 4ST
Data otwarcia1880
Pojemność 52 354
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieNewcastle United

Spis treści:

Obiekt St. James’ Park powstał w 1880 roku, a więc wcześniej niż takie stadiony jak Old Trafford i Anfield Road. Początkowo na tym obiekcie zadomowił się klub piłkarski Newcastle Rangers, a z czasem jego miejsce (od 1892 roku) zajęło Newcastle United. Przez dziesięciolecia St. James’ Park przechodził renowację, tak aby sprostać wymaganiom kibiców. Aktualnie jego pojemność sięga 52 tysięcy widzów.

Obecny wygląd St. James’ Park to nie efekt architektonicznej wizji, a uwarunkowań dotyczących gruntów w mieście. Włodarze Newcastle próbowali kilka razy budować nowy stadion, ale za każdym razem plany spaliły na panewce. W związku z rosnącym zainteresowaniem kibiców było jasne, że obiekt ten trzeba powiększyć. W latach 90. XX wieku tego wyzwania podjął się nowy właściciel, Sir John Hall. To wtedy przebudowano wszystkie trybuny m.in. powiększono Leazes End, Gallowgate End oraz Milburn Stand. St. James’ Park nabrał nowego wyglądu.

St. James’ Park – arena Euro ’96 oraz Igrzysk Olimpijskich 2012

Stadion w Newcastle znalazł się w gronie obiektów, na których były prowadzone mecze Mistrzostwo Europy 1996. Na St. James’ Park rozgrywano spotkania grupy B, w której występowali Francja, Hiszpania, Bułgaria i Rumunia. Łącznie na St. James’ Park rozegrano trzy pojedynki Euro ’96.

Obiekt w Newcastle ponownie został wykorzystany na większe wydarzenie sportowe, kiedy to Anglia organizowała Letnie Igrzyska Olimpijskie. W 2012 roku St. James’ Park posłużył jako arena zmagań olimpijskiego turnieju w piłce nożnej. Na tym obiekcie występowała m.in. drużyna Brazylii.

St. James’ Park: dom Newcastle United

Newcastle United od 1892 roku rozgrywa mecze domowe na St. James’ Park.  W 1998 roku dokonano wielkiej inwestycji, która polegała na zadaszeniu dwóch trybun:  Milburn Stand oraz Leazes End. Do tej konstrukcji wykorzystano stalowe wsporniki, które są na wysokość 68 metrów. W tamtym czasie była to największa tego rodzaju konstrukcja w Europie.

Przed obiektem St. James’ Park znajdują się pomniki zasłużonych piłkarzy w historii Newcastle. Można tam znaleźć takie postaci jak Alan Shearer, Bobby Robson i Jackie Milburn.

Stadiony od dawna nie służą tylko oglądaniu meczów piłki nożnej. Tak jest również w przypadku St. James’ Park. Obiekt ten posiada sale bankietowe i konferencyjne. Wewnątrz trybun znajdują się też puby sportowe i bary. Co więcej,  na St. James’ Park są też kluby nocne, kawiarnie i muzea.

Najważniejsze wydarzenia na St. James’ Park (Newcastle)

Na St. James’ Park występowała reprezentacja Anglii m.in. w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata 2002. Dla tego obiektu istotnym wydarzeniem była też organizacja Euro ’96. W trakcie Igrzysk Olimpijskich 2012 na St. James’ Park zostało rozegranych sześć meczów piłkarskiego turnieju.

Na St. James’ Park odbywają się też mecze rugby m.in. z udziałem angielskiej drużyny narodowej. W 2015 roku obiekt ten gościł Mistrzostwa Świata w rugby.

Stadion w Newcastle był świadkiem wielu imprez kulturowych. Swoje koncerty na St. James’ Park dawali The Rolling Stones, Queen, Bob Dylan, Rod Stewart i Ed Sheeran.

Najważniejsze mecze

  • 4.08.2012, Igrzyska Olimpijskie, Brazylia – Honduras 3:2
  • 30.03.2005, eliminacje MŚ 2006, Anglia – Azerbejdżan 2:0
  • 10.06.1996, faza grupowa Euro, Rumunia – Francja 0:1
  • 13.06.1996, faza grupowa Euro, Bułgaria – Rumunia 1:0
  • 18.06.1996, faza grupowa Euro, Francja – Bułgaria 3:1

Ciekawostki związane z St. James’ Park

  • Rekord frekwencji na St. James’ Park  padł w 1930 roku, kiedy to Newcastle grało z Chelsea. Na stadionie wówczas zasiadło 68386 tysięcy widzów.
  • Boisko do gry w piłkę na St. James’ Park jest o wymiarach 105×68 metrów.
  • Największą trybuną na St. James’ Park jest Milburn Stand, która może pomieścić niespełna 15 tysięcy osób.
  • St. James’ Park jest ósmym co do wielkości stadionem piłkarskim w Anglii.