London Stadium (Anglia, Londyn)

London Stadium to obiekt, który powstał w ramach przygotowań do Igrzysk Olimpijskich 2012. Stadion ten był główna areną zmagań lekkoatletycznych, a także miejscem, gdzie odbyła się ceremonia otwarcia i zakończenia Igrzysk Olimpijskich. Po tamtym wydarzeniu London Stadium przeszedł we władanie klubu West Ham United. To wielofunkcyjny obiekt, na którym przede wszystkim odbywają się mecze piłki nożnej.

fot. PressFocus

London Stadium – podstawowe informacje

KrajAnglia
MiastoLondyn
Adres103-113 Marshgate Ln, Stratford, London, United Kingdom
Data otwarcia05.05.2012
Koszt budowy486 mln £
Pojemność 60 000
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieWest Ham United

Spis treści:

Kiedy Londyn został organizatorem Igrzysk Olimpijskich stało się jasne, że w mieście musi powstać nowy stadion, który będzie obsługiwał to wydarzenie. Na północnym-wschodzie Londynu rozpoczęto budowę London Stadium, która toczyła się w latach 2007-2011. Szacuje się, że łącznie inwestycja ta pochłonęła około pół miliarda funtów.

Początkowo London Stadium miał wyglądać inaczej, ale w trakcie budowy dochodziło do zmiany planów. Za końcowy projekt stadionu odpowiadały dwie firmy: Populous i Buro Happold. Pierwszym wykonawcą był Sir Robert McAlpine, a kolejnym Balfour Beatty. London Stadium w 2016 roku przeszedł modernizację, tak żeby lepiej dopasować go do realiów klubu piłkarskiego West Ham.

London Stadium – arena Igrzysk Olimpijskich 2012

To na tym obiekcie drugi złoty medal olimpijski w pchnięciu kulą zdobywał Tomasz Majewski. London Stadium w 2012 roku gościł najlepszych lekkoatletów na świecie. Na bieżni tego obiektu w trakcie Igrzysk Olimpijskich trzykrotnie triumfował również Usain Bolt.

Podczas zawodów sportowych pojemność London Stadium w trakcie Igrzysk Olimpijskich wynosiła 60 tysięcy widzów.

W 2017 roku na London Stadium odbyły się też lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata.

London Stadium: dom West Ham United

Po Igrzyskach Olimpijskich jasne stało się, że obiekt ten musi przejść we władanie klubu piłkarskiego. Włodarze zaczęli szukać drużyny, która na stałe chciałaby się przenieść na London Stadium. Początkowo obiektem tym były zainteresowane takie kluby jak Leyton Orient i Tottenham Hotspur. Ostatecznie London Stadium trafiło w ręce londyńskiego klubu, występującego na co dzień w Premier League, West Ham United. W kolejnych latach Tottenham zdecydował się wybudować własny stadion, który został otworzony w 2019 roku. Tottenham Hotspur Stadium również może pomieścić 60 tysięcy widzów.

West Ham na przenosiny na London Stadium czekał kilka lat. Wszystko dlatego, że obiekt ten wymagał renowacji, aby być bardziej funkcjonalnym. W 2016 roku ukończono modernizację, która kosztowała 323 miliony funtów. Od sezonu 2016/2017 to jedna z ligowych aren angielskiej ekstraklasy piłkarskiej.

Co się zmieniło na stadionie po przebudowanie? Zostało zainstalowane zadaszenie trybun, a także pojawiły się dolne trybuny z funkcją przesuwania. London Stadium zachował parametry obiektu lekkoatletycznego, ale jednocześnie został lepiej przystosowany dla kibiców piłkarskich.

Na London Stadium odbywają się też okazjonalnie mecze w inne dyscypliny sportowe takie jak krykiet, baseball i rugby.

Łukasz Fabiański, jako bramkarz West Ham, od kilku lat regularnie grywa na London Stadium.

Najważniejsze wydarzenia na London Stadium (Londyn)

Do tej pory najważniejsze wydarzenie na tym obiekcie to organizacja Letnich Igrzysk Olimpijskich. Kilka lat później odbyły się też lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata. Na London Stadium, jak na razie, nie rozgrywano finałów europejskich pucharów w piłce nożnej. Nie występowała też na tym obiekcie reprezentacja Anglii, która z reguły grywa na Wembley.

West Ham, który występuje na London Stadium od 2016 roku, w tym czasie na tym obiekcie zdążył zagrać kilka interesujących meczów. Drużyna “Młotów” występuje na London Stadium w Premier League, FA Cup, EFL Cup i europejskich rozgrywkach.

  • 2012: Letnie Igrzyska Olimpijskie
  • 2017: Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata
  • 4.08.2016, eliminacje Ligi Europy, pierwszy mecz drużyny West Ham na London Stadium – wygrana 3:0 z NK Domžale
  • 7.08.2016, oficjalne otwarcie stadionu przez West Ham, mecz West Ham – Juventus 2:3

Ciekawostki związane z London Stadium

  • Watford to pierwsza drużyna z Premier League, która wygrała na London Stadium
  • Boisko piłkarskie na London Stadium jest o rozmiarze 105 x 68 metrów
  • Stadion Olimpijski w Londynie kosztował więcej niż budowany na Igrzyska Olimpijskie 2008 obiekt w Pekinie
  • Budowa London Stadium w latach 2007-2011 opiewała na kwotę 500 milionów funtów