Sergej
Milinković-Savić

Sergej Milinković-Savić to serbski piłkarz występujący na pozycji środkowego pomocnika. Latem 2023 roku trafił do saudyjskiego Al-Hilal. Uczestnik mistrzostw świata w 2018 oraz 2022 roku.

Czytaj dalej…

22
IMAGO/Sebastian Frej
Imię i nazwisko Sergej Milinković-Savić
Data urodzenia 1995-02-27
Miejsce urodzenia Lleida
Narodowość Serbia
Aktualny klub Al-Hilal
Pozycja środkowy pomocnik
Waga 83 kg
Wzrost 192 cm

Sergej Milinković-Savić – kariera

Sergej Milinković-Savić przygodę z juniorską piłką rozpoczynał w austriackim Grazer AK. Później trafił do akademii rodzimej Vojvodiny, gdzie po latach zaliczył seniorski debiut. Miało to miejsce w 2013 roku. Po zaledwie jednym sezonie w pierwszej drużynie ściągnął na siebie zainteresowanie belgijskiego Genk, które zapłaciło za niego milion euro. Serb podpisał pięcioletni kontrakt, choć w drużynie spędził tylko jeden sezon. W 24 meczach uzbierał pięć trafień, co było wynikiem imponującym. Przez kilka miesięcy obserwowali go skauci Lazio, a latem 2015 roku dzięki ich rekomendacji klub złożył ofertę w wysokości 12 milionów euro. 

20-letni pomocnik przeniósł się do Włoch, gdzie szybko pokazał, że drzemie w nim bardzo duży potencjał. Już w debiutanckim sezonie zapewnił sobie miejsce w pierwszym składzie, a w kolejnych latach stanowił o sile drugiej linii i całej ofensywy. Milinković-Savić wyróżniał się warunkami fizycznymi, które nie przeszkadzały mu w dynamicznym operowaniu piłką. Cechował go także potężny strzał z dystansu, którym straszył bramkarzy rywali.

Milinković-Savić był regularnie łączony z transferem do czołowej europejskiej drużyny. Za każdym razem na przeszkodzie stało Lazio, które oczekiwało za swojego gwiazdora zbyt dużych pieniędzy. Mający zaledwie roczny kontrakt Serb w 2023 roku podążył za trendem i trafił do Arabii Saudyjskiej. Podpisał umowę z Al-Hilal, które zapłaciło za niego 40 milionów euro.

Z reprezentacją Serbii Milinković-Savić występował na mundialach w 2018 i 2022 roku.

Sergej Milinković-Savic – aktualności