Riyad
Mahrez

Riyad Mahrez to skrzydłowy pochodzenia algierskiego, występujący w Al-Ahli. Jeden z najbardziej utytułowanych afrykańskich piłkarzy. Ma na koncie, między innymi, cztery mistrzostwa Premier League, a z reprezentacją Algierii został mistrzem Afryki w 2019 roku. Najlepszy zawodnik sezonu 2015/2016 w Premier League.

Czytaj dalej…

7
IMAGO/Allstar Picture Library Ltd
Imię i nazwisko Riyad Mahrez
Data urodzenia 1991-02-21
Miejsce urodzenia Sarcelles
Narodowość Algieria
Aktualny klub Al-Ahli
Pozycja prawoskrzydłowy
Waga 81 kg
Wzrost 185 cm

Riyad Mahrez – kariera

Choć dziś może wydawać się to nieprawdopodobne, Riyad Mahrez przez długi czas był lekceważony przez skautów francuskich klubów. Dopiero w 2010 roku dołączył do Le Havre, gdzie dwa rok później zadebiutował w Ligue 2. W drugiej lidze francuskiej Mahreza wypatrzyło Leicester City, zaintrygowane fantastyczną techniką zawodnika. Algierczyk pomógł Lisom awansować do Premier League, a w sezonie 2015/2016 został jednym z bohaterów najbardziej niesamowitego sezonu angielskiej ekstraklasy.

Zakończył się on zwycięstwem Leicester City, po którym nikt nie spodziewał się nawet awansu do europejskich pucharów. Liderami drużyny prowadzonej przez Claudio Ranieriego byli N’Golo Kante, Jamie Vardy oraz Riyad Mahrez. Algierczyk w mistrzowskim sezonie czarował fantastyczną techniką i szybkością, raz za razem decydując o wynikach meczów swojej drużyny. W 37 spotkaniach zanotował siedemnaście bramek i dziesięć asyst i został wybrany najlepszym zawodnikiem sezonu.

Mahrez tuż po mistrzowskiej kampanii chciał opuścić Leicester City, ale ostatecznie udało mu się to w 2018 roku, gdy Manchester City zapłacił za niego 68 milionów euro. Obywatele mogą być zadowoleni z inwestycji – Algierczyk odegrał znaczącą rolę w zdobyciu mistrzostw Anglii w latach 2019, 2021, 2022 i 2023 roku, a także z wywalczeniu triumfu w Lidze Mistrzów w sezonie 2022/23.

Po zakończeniu świetnego dla klubu sezonu postanowił spróbował swoich sił gdzie indziej. Za 35 milionów euro przeniósł się do saudyjskiego Al-Ahli.

30-latek zadebiutował w reprezentacji Algierii w 2014 roku. Rozegrał w niej ponad 70 spotkań, a w 2019 roku wraz z kadrą narodową sięgnął po mistrzostwo Afryki. Dwukrotnie wybrano go zawodnikiem roku w Algierii; w 2016 roku został też najlepszym piłkarzem całej Afryki.

Riyad Mahrez – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Riyad Mahrez?

Riyad Mahrez rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 7.

W jakich klubach grał Riyad Mahrez?

Riyad Mahrez w trakcie swojej kariery grał w klubach AAS Sarcelles, Quimper FC, Le Havre AC, Leicester City, Manchester City i Al-Ahli.