Nika
Kwekweskiri

Nika Kwekweskiri to gruziński piłkarz występujący na pozycji defensywnego pomocnika. Od 2021 roku zawodnik Lecha Poznań, z którym sięgnął po mistrzostwo Polski. Etatowy reprezentant Gruzji.

Czytaj dalej…

30
IMAGO/Patryk Pindral/400mm.pl
Imię i nazwisko Nika Kwekweskiri
Data urodzenia 1992-05-29
Miejsce urodzenia Gai
Narodowość Gruzja
Aktualny klub Lech Poznań
Pozycja defensywny pomocnik
Waga 79 kg
Wzrost 186 cm

Nika Kwekweskiri – kariera

Nika Kwekweskiri rozpoczął piłkarską karierę w klubie Bala Zugdidi. Już w wieku 17 lat awansował do pierwszej drużyny, pokazując się z dobrej strony.

Szybko pomocnikiem zainteresował się gruziński potentat, Dinamo Tbilisi. Już na początku swej przygody w tym klubie sięgnął po wicemistrzostwo kraju. Świetny okazał się sezon 2012/2013, spuentowany krajowym dubletem: mistrzostwem oraz Pucharem Gruzji. Latem Dinamo wypożyczyło Kwekweskiriego do Spartaki Cchinwali. Spędził tam tylko pół roku. Latem 2014 roku przeniósł się – już na stałe – do FC Dila. Po udanym sezonie zwrócił uwagę Interu Baku. Tam jednak również nie zagrzał miejsca. Kolejne dwa sezony to, kolejno, epizody w FK Qabala, a także Tobyłu Konstanaj. Zimą 2021 roku na pomocnika zwrócił uwagę Lech Poznań. Kolejorz zdołał sprowadzić Kwekweskiriego za darmo, a ten w sezonie 2021/2022 odegrał istotną rolę w wygraniu mistrzostwa PKO BP Ekstraklasy. Pozostał ważnym elementem drużyny również w kolejnej kampanii, zapamiętanej głównie ze świetnych występów poznaniaków w Lidze Konferencji.

Kwekweskiri zadebiutował w reprezentacji Gruzji w 2016 roku. Od tamtej pory jest etatowym kadrowiczem i ma na koncie ponad 50 spotkań  w narodowych barwach.

Nika Kwekweskiri – aktualności