Vincent Kompany

Vincent Kompany

Vincent Kompany na świat przyszedł 10 kwietnia 1986 roku w belgijskim Uccle. Piłkarskich umiejętności nabywał w szkółce Anderlechtu. W seniorskim zespole zadebiutował w wieku 17 lat i 3 miesięcy. Przez trzy sezonu wystąpił w 72 meczach belgijskiej ekstraklasy, zdobywając pięć bramek,

Czytaj dalej…

W 2006 roku Kompany przeniósł się do Niemiec, gdzie przez dwa lata reprezentował Hamburger SV (29 meczów i jeden gol w Bundeslidze). Przełomowym momentem w jego karierze był transfer do Manchesteru City w sierpniu 2008 roku. W klubie z Etihad Stadium występował nieprzerwanie przez 11 lat, rozgrywając 360 spotkań, zdobywając 20 bramek.

Z Manchesterem City cztery razy sięgał po mistrzostwo Anglii, dwukrotnie zdobył Puchar Anglii oraz cztery razy Puchar Ligi Angielskiej. Wcześniej świętował również dwa tytułu mistrza Belgii z Anderlechtem.

Latem 2019 roku zdecydował się na powrót do Anderlechtu, gdzie został grającym trenerem. Piłkarską karierę definitywnie zakończył w tym roku, podejmując decyzję o skupieniu się na pracy trenerskiej.

Kompany ma na swoim koncie także 89 występów i cztery gole w pierwszej reprezentacji Belgii, z którą w 2018 roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata.