Przewodnik po miastach Euro 2024 – gdzie odbędą się mecze

Gdzie odbędą się mecze Euro 2024? Poznaj stadiony Mistrzostw Europy w piłce nożnej i miejsca, które warto odwiedzić podczas wizyt w miastach-gospodarzach.

Gdzie odbędą się mecze Euro 2024?

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbędą się na 10 stadionach w 10 miastach. Reprezentacja Polski swoje mecze w fazie grupowej rozegra na obiektach w Hamburgu, Berlinie i Dortmundzie. Oto komplet stadionów Euro 2024:

  • Red Bull Arena w Lipsku;
  • Deutsche Bank Park we Frankfurcie;
  • Merkur Spiel-Arena w Düsseldorfie;
  • RheinEnergieStadion w Kolonii;
  • Volksparkstadion w Hamburgu;
  • Arena AufSchalke w Gelsenkirchen;
  • Mercedes-Benz Arena w Stuttgarcie;
  • Westfalenstadion w Dortmundzie;
  • Allianz Arena w Monachium;
  • Olympiastadion w Berlinie.

Red Bull Arena w Lipsku – co warto zobaczyć w czasie rozgrywek?

Red Bull Arena w Lipsku będzie gospodarzem fazy grupowej, ale także jednego meczu 1/8 finału Mistrzostw Europy. Lipsk ma do zaoferowania wiele interesujących atrakcji. Nie bez powodu nazywany jest bowiem Perłą Saksonii.

Warto zajrzeć na pewno do samego serca Lipska, a więc na rynek. Ten zabytkowy plac otoczony jest kamienicami w renesansowym stylu. Znajdziesz na nim między innymi Stary Ratusz, Starą Wagę oraz Dom Królewski. Na samym rynku, jak i w jego okolicach umiejscowiono także liczne muzea, włącznie z Muzeum Historii Miasta Lipsk.

Kolejnymi miejscami, które warto odwiedzić przy okazji wizyty w Lipsku są kościoły św. Tomasza i św. Mikołaja. W pierwszym z nich kantorem był Johann Sebastian Bach. Z pewnością warto skierować się także ku Operze, Filharmonii i Uniwersytetowi Lipskiemu, który jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie. Jeżeli jesteś spragniony wrażeń, polecam podziwianie panoramy miasta z dachu wieżowca City-Hochhaus, który ma wysokość 142,5 m.

Deutsche Bank Park we Frankfurcie – co zwiedzić podczas Euro 2024?

Deutsche Bank Park we Frankfurcie to stadion, który podobnie jak ten w Lipsku, ugości fazę grupową oraz jedno spotkanie 1/8 finału Euro 2024. Frankfurt jest ciekawym miastem, a określa się je mianem europejskiej stolicy finansów. Wszystko choćby z tego względu, że swoją siedzibę ma tutaj Europejski Bank Centralny. Innym, bardzo popularnym określeniem Frankfurtu jest niemiecki Manhattan.

Pierwszym punktem, wartym odwiedzenia we Frankfurcie jest nowe-stare miasto. Jak powszechnie wiadomo, Frankfurt został doszczętnie zniszczony podczas II Wojny Światowej, a obecne stare miasto to wierne repliki tego, jak wyglądało przed laty. Miejscami godnymi uwagi są XV-wieczny Ratusz Römer oraz Katedra Cesarska. Nieopodal rynku znajduje się Das Haus zum Esslinger, a więc dom, w którym przez pewien czas mieszkał Johann Wolfgang von Goethe.

Po zobaczeniu tych atrakcji, warto skierować się w stronę dzielnicy bankowej. Podczas wędrówki można zahaczyć o Eiserner Steg, a więc żelazny most, z którego rozprzestrzenia się świetny widok na miasto. W dzielnicy bankowej zachwycają liczne wieżowce, włącznie z Commerzbank Tower, który do 2003 roku był najwyższym budynkiem w Europie.

Będąc we Frankfurcie nie można pominąć Städel Museum. W tym miejscu znajdują się liczne obrazy i rzeźby z ostatnich 700 lat. 

Merkur Spiel-Arena w Düsseldorfie – miejsca warte odwiedzenia podczas Mistrzostw Europy

Merkur Spiel-Arena w Düsseldorfie będzie obiektem zmagań w fazie grupowej oraz pucharowej Euro 2024. Rozegrany zostanie na niej między innymi mecz ćwierćfinałowy. Düsseldorf to dość rozległe miasto, które potrafi zaskoczyć turystów niemal na każdym roku.

Co warto zobaczyć w Düsseldorfie? Zwiedzanie warto rozpocząć od kameralnej starówki, która skrywa solidny kawał historii. Znajduje się na niej XIV-wieczna gotycka bazylika św. Lamberta. Innym budynkiem godnym uwagi jest XVI-wieczny ratusz. Warto skierować się także ku wieży Schlossturm, która jest jedyną ocalałą częścią dawnego zamku.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest bulwar Königsallee. Aleja Królewska jest jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic handlowych w Düsseldorfie. Dobrze będzie przespacerować się także Promenadą nad Renem, która łączy stare miasto z nowym. Fani mocniejszych wrażeń mogą udać się na Wieżę Telewizyjną, która ma wysokość 172 metrów i pozwala podziwiać przepiękną panoramę miasta. Na jej szczycie znajduje się także restauracja, która… obraca się wokół własnej osi, wykonując pełny obrót w około 70 minut. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się także rejs po Renie, który jest alternatywną opcją podziwiania panoramy miasta.

RheinEnergieStadion w Kolonii – co zobaczyć w trakcie Euro 2024?

Na RheinEnergieStadion w Kolonii rozegrana zostanie faza grupowa oraz jeden mecz 1/8 finału Mistrzostw Europy. Kibice, którzy udadzą się do tego miasta na zachodzie Niemiec, będą mogli skorzystać z ciekawych atrakcji. Niemal wszystkie najważniejsze punkty na mapie znajdują się w samym centrum Kolonii.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest Katedra Kolońska. Budowa tej gotyckiej świątyni trwała z przerwami ponad 600 lat. Jej punktem charakterystycznym są dwie bliźniacze wieże o wysokości 157 metrów. W środku świątyni można zobaczyć między innymi niezwykle cenne średniowieczne dzieło Mikołaja z Verdun, a więc relikwiarz Trzech Króli. Warto odwiedzić również Skarbiec, który znajduje się w podziemiach Katedry i kryje liczne insygnia i relikwiarze. Dla wytrwałych turystów przygotowano możliwość wejścia na taras widokowy, znajdujący się na 100 metrach południowej wieży. Do pokonania są 533 schody.

Tuż obok Katedry Kolońskiej znajduje się Muzeum Rzymsko-Germańskie, przedstawiające rozległą historię miasta, a nieopodal Muzeum Ludwig, będące zbiorem sztuki współczesnej.

Warto przespacerować się po Starym Mieście. Choć zostało doszczętnie zniszczone podczas II Wojny Światowej, to podczas odbudowy starano się zachować historyczny zarys jego najważniejszych elementów. Swój wzrok warto skierować na Kościół św. Marcina czy Ratusz, który jest połączeniem stylu gotycko-renesansowego. Tuż przy wspomnianym już Kościele św. Marcina znajduje się również targ rybny.

Korzystając z wolnej chwili można przespacerować się promenadą nad Renem. Znajduje się tam Ogród Reński, dawny port oraz XIII-wieczna wieża Bayenturm, będąca pozostałością po średniowiecznych fortyfikacjach. 

Innym ciekawym miejscem w Kolonii jest Duftmuseum im Farina-Haus, które mieści się w miejscu pierwszej na świecie fabryki wody kolońskiej. Można odwiedzić również muzeum czekolady.

Volksparkstadion w Hamburgu – co zwiedzić podczas Mistrzostw Europy?

Volksparkstadion w Hamburgu to stadion, który przyciągnie z pewnością liczne grono kibiców z Polski. Wszystko dlatego, że to właśnie na nim reprezentacja Polski rozegra swój inauguracyjny mecz przeciwko Holandii. Obiekt będzie też areną zmagań w jednym z ćwierćfinałów Euro 2024. Hamburg jest drugim co do wielkości miastem i znajduje się w nim największy port morski w Niemczech. Miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji.

Pierwszą z nich jest naturalnie wspomniany już port. Jego powierzchnia liczy około 7200 hektarów. Można odbyć po nim rejs statkiem, który pozwala z bliska przyjrzeć się jego ogromowi i posłuchać historii z ust przewodnika. Obok portu znajduje się Miasto Spichlerzy, które zostało wpisane na światową listę UNESCO. 

Najbardziej popularną atrakcją Hamburga jest jednak Miniatur Wunderland. To najbardziej prestiżowy park miniatur w Niemczech. Do jego najważniejszych punktów należy najdłuższa kolejka na świecie oraz 15-minutowa symulacja dnia i nocy.

Przechadzając się po Hamburgu trudno nie dostrzec Filharmonii nad Łabą. Budynek ten robi ogromne wrażenie, ale nie można się dziwić, gdyż jego wzniesienie kosztowało… 800 milionów euro. Koniecznie trzeba zobaczyć również barokowy Kościół św. Michała wraz z wieżą widokową, z której rozprzestrzenia się fantastyczna panorama miasta. Jest to jedna z głównych świątyni protestanckich w kraju, w której znajduje się około 2500 miejsc siedzących. Nie sposób nie skierować swojej uwagi również na Ratusz w Hamburgu, który został zbudowany w stylu renesansowym, łączącym włoskie i północnoniemieckie elementy.

Volkparkstadion w Hamburgu
Ruslan Taran/Alamy

Arena AufSchalke w Gelsenkirchen – najważniejsze atrakcje miasta gospodarza Euro 2024

Jak większość stadionów, tak samo Arena AufSchalke w Gelsenkirchen ugości fazę grupową i jeden pojedynek 1/8 finału. Miasto znajdujące się w Zagłębiu Ruhry było niegdyś wyjątkową atrakcją piłkarską dla polskich kibiców, gdyż o sile tamtejszego Schalke 04 świadczyli Tomasz Hajto i Tomasz Wałdoch. Jednak oprócz aspektu sportowego, Gelsenkirchen miało i wciąż ma do zaoferowania niezwykły klimat.

Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Nordsternpark, który został zaprojektowany w miejscu dawnej kopalni. Jest obecnie miejscem wypoczynku i aktywności mieszkańców Gelsenkirchen. Liczne ścieżki piesze, rowerowe, zieleń oraz amfiteatr przyciągają wielu lokalsów, jak i turystów. Na miejscu można podziwiać także dawne elementy kopalni.

W centrum miasta można zobaczyć Ratusz, który powstał w latach 30-stych i prezentuje dość ciekawą fasadę. Po pokonaniu 278 schodów można wejść na taras widokowy i podziwiać panoramę miasta. Jedną z ważniejszych atrakcji jest również XII-wieczny Zamek Horst, który przez wielu uważany jest za najpiękniejszy renesansowy zamek w tej części kraju. 

Nie sposób nie zwrócić uwagi na Teatr Muzyczny, którego fasadę zdobi 4500 metrów kwadratowych szkła hartowanego. Oddaje ona swój urok szczególnie w promieniach słońca. Miejscem godnym polecenia jest również Katedra św. Urbana, a więc największy kościół w Gelsenkirchen, który został zbudowany pod koniec XIX-wieku i zachwyca łukowymi sufitami.

Chcąc zagospodarować nieco więcej czasu, można udać się do ZOO w Gelsenkirchen. Kompleks zajmuje aż 30 hektarów i jest domem dla blisko 1000 różnych gatunków zwierząt.

Mercedes-Benz Arena w Stuttgarcie – co zobaczyć w trakcie Euro 2024?

Na Mercedes-Benz Arena w Stuttgarcie oprócz meczów fazy grupowej Mistrzostw Europy rozegrany zostanie także jeden pojedynek ćwierćfinałowy. Stuttgart bardziej kojarzy się jako ośrodek przemysłowy, niż turystyczny. I nie można się dziwić, bowiem znajdują się tutaj chociażby kluczowe fabryki takich marek jak Porsche czy Mercedes. Niemniej jednak turyści w Stuttgarcie na pewno nie będą narzekać na nudę.

Jednym z popularniejszych miejsc w mieście jest Plac Pałacowy, który w XVII i XVIII wieku był siedzibą książąt i królów Wirtembergii. Obecnie to miejsce spotkań mieszkańców i turystów oraz siedziba Ministerstwa Finansów i Gospodarki. Skoro Stuttgart motoryzacją stoi, to warto zajrzeć do muzeum Porsche i Mercedesa. W centralnym punkcie miasta znajduje się Wieża Telewizyjna z platformą widokową na wysokości 217 metrów. Innym miejscem, z którego rozprzestrzenia się zapierający dech w piersiach widok, jest mieszczący się w południowej części miasta Karlshöhe. Warto poświęcić też czas na dotarcie do Kaplicy Grobowej na Wirtembergii, która została wybudowana w 1819 roku na polecenie Króla Wilhelma I.

Westfalenstadion w Dortmundzie – co zwiedzić podczas Mistrzostw Europy?

Westfalenstadion w Dortmundzie to stadion, na którym zostanie rozegrany mecz Francja – Polska, ale też inne pojedynki fazy grupowej oraz po jednym spotkaniu w 1/8 finału i półfinał Mistrzostw Europy. To miasto, które jest doskonale znane większości polskich kibiców. W miejscowej Borussi grali przecież Kuba Błaszczykowski, Łukasz Piszczek czy Robert Lewandowski. Dla wielu fanów będzie to zatem powrót do Dortmundu, ale jeżeli jeszcze w nim nie byłeś, warto wiedzieć, co zwiedzić.

Jedną z ważniejszych atrakcji Dortmundu jest słynny zamek na wodzie Haus Rodenberg. Znajduje się on w dzielnicy Aplerbeck, w której można odwiedzić także pochodzący z XII wieku kościół św. Jerzego. Inną dzielnicą, o którą warto zahaczyć jest niewątpliwie Hoerde. Znajdziesz tam PACE Car Museum, a więc muzeum motoryzacji, prezentujące liczne auta wyścigowe oraz jezioro Phoenix.

W innej części miasta stoi wieża telewizyjna i widokowa Florianturm, która proponuje dwa tarasy widokowe – na poziomie 142 oraz 145 metrów. Wspomniana wieża otoczona jest Parkiem Westfalen. Jego główną atrakcją jest Rosarium, a więc kolekcja około 3000 różnych gatunków róż. 

Warto także zajrzeć do budynku U-Tower, pełniącego rolę centrum sztuki i kreatywności. Godny uwagi jest również kościół św. Rajnolda. Część jego zabudowy pochodzi z XIII wieku.

Westafalenstadion w Dortmundzie
dpa picture alliance/Alamy

Allianz Arena w Monachium – miejsca, które warto zobaczyć w mieście

Na Allianz Arenie w Monachium rozegrany zostanie drugi półfinał Euro 2024, a wcześniej także spotkania fazy grupowej. Monachium to miasto, które kibicom piłki nożnej kojarzy się z Bayernem i Robertem Lewandowskim. Wielu Polaków miało już zatem okazję być w stolicy Bawarii, ale jeżeli to będzie Twój pierwszy raz, pozwól, że przedstawię miejsca, które musisz zobaczyć.

Centralnym punktem miasta jest Plac Mariacki. Znajdziesz na nim Stary i Nowy Ratusz, cztery Cherubiny, Złoty Posąg oraz Fontannę Rybną. Będąc na Placu Mariackim nie można przegapić Glockenspiel, a więc kilkunastominutowego pokazu, który odbywa się na wieży zegarowej.

Miejscem, które koniecznie musisz odwiedzić w Monachium jest Rezydencja Wittelsbachów. Składa się ona z trzech niezależnych części, a mianowicie Muzeum, Skarbca i Teatru. Tuż za Rezydencją znajdują się ogrody pałacowe. Nieco dalej od centrum zlokalizowano kolejną atrakcję, związaną z historią Wittelsbachów. Jest nią Pałac Nymphenburg.

Imponującą budowlą jest również zbudowana w gotyckim stylu Katedra Najświętszej Marii Panny, w której znajduje się symboliczny grobowiec Ludwika IV Bawarskiego. Monachium często nazywane jest miastem ogrodów, a jego zielony charakter ukazuje także Ogród Angielski. Park, który powstał w 1789 roku jest jednym z największych w Europie. Będąc w Monachium warto poświęcić także czas na zwiedzenie muzeum BMW.

Allianz Arena
Ruslan Taran/Alamy

Olympiastadion w Berlinie – co zwiedzić przy okazji Euro 2024?

Stadion Olimpijski będzie jedną z najbardziej eksploatowanych aren podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Dla polskich kibiców najważniejsza informacja jest taka, że Biało-czerwoni zagrają na nim przeciwko Austrii. Odbędzie się tutaj także jeden mecz 1/8 finału, ćwierćfinał oraz wielki finał Euro 2024. Co zobaczyć w stolicy Niemiec podczas turnieju?

Nie jest żadną tajemnicą, że obowiązkowym punktem każdego turysty jest Brama Brandenburska, a więc symbol zjednoczenia Niemiec. W związku z tym warto też zobaczyć pozostałości po Murze Berlińskim. Można je znaleźć w trzech miejscach, a mianowicie Berlin Wall Memorial, ulica Niederkirchnerstrasse oraz East Side Gallery, gdzie zlokalizowany jest najdłuższy pozostały fragment Muru Berlińskiego.

Obiektem godnym uwagi jest Reichstag, a więc siedziba niemieckiego parlamentu. Znajduje się na nim potężna szklana kopuła. Warto udać się również na Wyspę Muzeów, gdzie oprócz licznych muzeów zlokalizowano Starą Galerię Narodową, Katedrę Berlińską oraz rekonstrukcję słynnego Ołtarzu Zeusa.

Polecam także Pałac Charlottenburg, który został wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku na wzór Wersalu. Jednym z ciekawszych miejsc w jego wnętrzu jest kolekcja chińskiej i japońskiej porcelany. Pałac otaczają przepiękne ogrody, będące idealnym miejscem do wypoczynku.

Warto udać się również na wieżę telewizyjną, która położona jest przy Alexanderplatz. To na niej, na wysokości 207 metrów, roztacza się panoramiczny widok na Berlin.

Stadion Olimpijski w Berlinie
dpa picture alliance/Alamy

Kulinaria w czasie Euro – jakich dań warto spróbować w Niemczech?

W wolnym czasie podczas Euro 2024 można nie tylko bliżej zapoznać się z miastami-gospodarzami tego turnieju, ale również z niemiecką kuchnią. I choć nie jest ona uważana za najsmaczniejszą na świecie, to warto spróbować specjałów naszych zachodnich sąsiadów.

  • Bratwurst – to typowa niemiecka kiełbasa, która wytwarzana jest najczęściej z mięsa wieprzowego i wołowego lub cielęcego. Wszystko doprawione jest aromatycznymi przyprawami, wśród których znajduje się gałka muszkatołowa, imbir, kminek, gorczyca oraz majeranek.
  • Brezel – jest to nazwa niemieckiego precla, którego można zjeść w tradycyjnym słonym wydaniu, jak i w słodkich wariantach.
  • Wiener Schnitzel – to niemiecki sznycel, który składa się z cienko rozbitego, obtoczonego w jajku, mące i bułce tartej, a następnie smażonego na złoto mięsa cielęcego.
  • Apfelstrudel – cienkie chrupiące ciasto, którego nadzienie składa się ze słodkich jabłek i jest przyprawione cynamonem oraz cukrem.
  • Leberkäse – pasztet mięsny, podawany najczęściej jako przekąska w Bawarii.
  • Obatzda – bawarski specjał w postaci pasty serowej, serwowanej głównie do piwa.
  • Sauerbraten – niemiecka pieczeń, która powstaje z mocno marynowanej wołowiny. Jest szczególnie popularna w Nadrenii.