stadium-image
IMAGO/Manjit Narotra
West Bromwich Albion

West Bromwich Albion

Championship
Rok założenia: 1878
Przydomek: The Baggies
Barwy: niebiesko-białe
Prezes: Lai Guochuan
Trener: Carlos Corberan
Strona: wba.co.uk
Stadion: The Hawthorns
Pojemność: 26688
Adres: Halfords Lane, B71 4LF West Bromwich, West Mids.

Sukcesy

Mistrzostwo Anglii

1 raz

Zdobyte w 1920

Puchar Anglii

5 razy

Zdobyty w 1888, 1892, 1931, 1954, 1958

Superpuchar Anglii

2 razy

Zdobyty w 1920, 1954

Puchar Ligi

1 raz

Zdobyty w 1966

Newsy

West Bromwich Albion – terminarz i wyniki

West Bromwich Albion – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy WBA w Championship

West Bromwich Albion – transfery

West Bromwich Albion – historia klubu

Początki klubu sięgają 1878 roku, kiedy to pracownicy firmy Spring Works powołali do życia zespół pod nazwą West Bromwich Strollers. Dwa lata później przemianowano nazwę klubu na West Bromwich Albion - od nazwy dzielnicy miasta. WBA należy do grona najstarszych angielskich klubów, a ponadto znajduje się w czołówce zespołów,  które rozegrały najwięcej sezonów na najwyższym poziomie rozgrywkowym. West Bromwich Albion F.C. ma na swoim koncie jeden triumf w mistrzostwach Anglii oraz pięciokrotnie sięgało po Puchar kraju. 

West Bromwich Albion należy do dwunastu klubów, które założyły profesjonalne rozgrywki w Anglii w 1888 roku. Trzy lata wcześniej zespół przeszedł na zawodowstwo. West Bromwich znane jest pod takimi przydomkami jak: The Baggies, The Throstles oraz The Albion.  WBA swoje mecze rozgrywa od 1900 roku na wielofunkcyjnym obiekcie The Hawthorns, który aktualnie pomieści na trybunach 26,688 tysięcy widzów. Przez zdecydowaną większość historii WBA gra w koszulkach w granatowo-białe paski, a centralnym elementem klubowego herbu jest drozd, który siedzi na gałęzi głogu.  Najwięksi rywale West Bromwich to  kluby z tego samego hrabstwa, a są to Aston Villa oraz Wolverhampton Wanderers. Mecze z tym drugim rywalem znane są od wielu lat jako „Derby Black Country”. 

Ważne momenty w dziejach klubu

Zanim ruszyły zmagania w Football League w Anglii, to West Bromwich Albion miało już na koncie pierwsze ważne trofeum. W 1888 r. The Baggies sięgnęli po premierowy Puchar kraju, pokonując w finale drużynę Preston North End 2:1. W późniejszych latach WBA triumfowało w tych rozgrywkach jeszcze cztery razy - w sezonach 1891/92, 1930/31, 1953/54 oraz w edycji 1967/68. 

Najważniejszym sukcesem klubu na krajowym podwórku było jednak wywalczenie mistrzostwa Anglii. Wydarzyło się to w sezonie 1919/20, który był premierową edycją zmagań po przerwie spowodowanej wybuchem pierwszej wojny światowej. Wówczas WBA wyprzedziło o dziewięć punktów Burnley, a do triumfu w lidze poprowadził klub Fred Morris, który strzelił 37 goli. Łącznie West Bromwich czterokrotnie kończyło zmagania w mistrzostwach Anglii na podium. Po raz ostatni miało to miejsce w kampanii 1978/79, a wtedy ekipa z zachodu kraju uplasowała się na trzeciej pozycji. W 1966 roku drużyna cieszyła się natomiast z wygranej w Pucharze Ligi Angielskiej. West Bromwich spędziło w elicie 2/3 sezonów od momentu założenia. Tylko raz The Throstles grali na trzecim poziomie zmagań - w kampanii 1991/92. 

West Bromwich Albion w rozgrywkach europejskich

West Bromwich Albion kilka razy próbowało swoich sił w europejskich pucharach, ale nigdy nie zdołało dojść dalej niż do ćwierćfinału. Klub zadebiutował na arenie międzynarodowej w sezonie 1966/67, kiedy to do dotarł do 1/8 finału Pucharu Miast Targowych, przegrywając w dwumeczu z Bologną. W kolejnej kampanii WBA grało w Pucharze Zdobywców Pucharów i odpadło w ćwierćfinale, ulegając szkockiemu Dunfermline. W latach 1978-82 West Bromwich trzykrotnie grało w Pucharze UEFA, a w sezonie 1978/79 doszło do 1/4 zmagań. 

Polacy w West Bromwich Albion

Z drużyną West Bromwich można wiązać jak dotąd czterech polskich zawodników. Pierwszym z nich jest Tomasz Kuszczak. W latach 2004-2006 bramkarz rozegrał w barwach The Baggies 33 spotkania. Rok po odejściu Kuszczaka do WBA dołączył Bartosz Ślusarski, którego przygoda z klubem trwała raptem kilka miesięcy. Następnie w kampanii 2017/18 na wypożyczeniu w barwach West Bromwich grał Grzegorz Krychowiak. W 2020 roku do tej ekipy dołączył skrzydłowy Kamil Grosicki.