MSV Duisburg

MSV Duisburg

Inne Ligi

MSV Duisburg to klub z ponad stuletnią tradycją. Drużyna ta współtworzyła Bundesligę po tym, jak rozgrywki zostały przeformatowane. Duisburg nie ma na swoim koncie tak wielkich sukcesów, jak mistrzostwo Niemiec czy DFB Pokal. Jeśli chodzi o krajowe trofeum, to klub ten czterokrotnie grał w finale, ale zawsze bez końcowej zdobyczy.

MSV Duisburg – podstawowe informacje

Rok założenia: 1902

Przydomek: Zebry

Barwy: Biało-Niebieskie

Adres:
Margaretenstr. 5-7 47055 Duisburg

Fax:
0203-93101902

Telefon:
0203-93100

Prezes:
Walter Hellmich

Menedżer:
Hagen Schmidt

Stadion:
Schauinsland-Reisen-Arena

Pojemność:
31 502

MSV Duisburg – początki klubu

Datuje się, że MSV Duisburg powstał w 1902 roku. To klub położony w regionie Nadrenia Północna-Westfalia. Od 1963 roku MSV Duisburg grał regularnie w Bundeslidze aż do sezonu 1981/1982. Wówczas drużyna ta pierwszy raz spadła na drugi poziom rozgrywkowy w Niemczech. W międzyczasie Duisburg dwa razy dochodził do finału Pucharu Niemiec.

Klub z Duisburgu w Niemczech określa się jako Die Zebras, co oznacza Zebry. Barwy MSV są biało-niebieskie. Od 2004 roku MSV Duisburg gra na nowym obiekcie Schauinsland-Reisen-Arena. Stadion ten może pomieścić 31 tysięcy widzów.

MSV Duisburg to klub, który niegdyś regularnie grywał w Bundeslidze, ale w ostatnim czasie znacznie częściej jest widziany w 2. Bundeslidze, a nawet na trzecim poziomie rozgrywkowym. Na ten moment to klub, który może pomarzyć o niemieckiej ekstraklasie. Od 2019 roku MSV Duisburg gra w 3. lidze w Niemczech.

Największe sukcesy

Co ciekawe, MSV Duisburg najwyższe miejsce w Bundeslidze zajął zaraz po utworzeniu tego formatu rozgrywek. W sezonie 1963/1964 podopieczni Rudie Gutendorfa zdobyli wicemistrzostwo Niemiec. Wówczas lepsza od Duisburgu okazała się tylko jedna drużyna. W tabeli Bundesligi więcej punktów zgromadziło 1. FC Köln. MSV Duisburg w 30 meczach odniósł 13 zwycięstw, 13 remisów i 4 porażki.

W kolejnych sezonach pozycja MSV Duisburg malała. Drużyna znajdowała się w środku tabeli. W kampanii 1977/1978 Die Zebras zdołali zająć szóste miejsce. Nigdy później nie udało im się powtórzyć tej wysokie lokaty. W sezonie 1981/1982 MSV Duisburg był najsłabszą ekipą Bundesligi, co skutkowało spadkiem do drugiej ligi.

Puchar Niemiec

Lepiej niż w Bundeslidze MSV Duisburg spisywał się w Pucharze Niemiec. Na dowód tego wystarczy spojrzeć wstecz. To klub, który cztery razy grał w finale tych rozgrywek. Pierwszy raz w finale DFB Pokal wystąpił w sezonie 1965/1966. Wówczas w decydującym starciu o trofeum lepszy okazał się Bayern Monachium. W 1975 roku Duisburg przegrał finał z Eintrachtem Frankfurt, a w 1998 lepszy ponownie był Bayern Monachium.

Ostatni raz MSV Duisburg miało szansę na Puchar Niemiec w sezonie 2010/2011. Wówczas klub ten występował na poziomie 2. Bundesligi, a mimo to zdołał awansować do finału DFB Pokal. Tam czekało Schalke 04, które pewnie wygrało finałowe spotkanie. Ekipa z Gelsenkirchen wygrała aż 5:0.

Europejskie puchary

MSV Duisburg ma za sobą przygodę w Pucharze UEFA i Pucharze Zdobywców Pucharu. Pierwszy raz klub ten na arenie międzynarodowej zaprezentował się w 1975 roku. Wówczas Die Zebras wystąpili w Pucharze UEFA. W pierwszej rundzie niemiecka drużyna uporała się z Enosis Neon Paralimni, ale w kolejnej fazie gier lepszy okazał się Lewski Sofia.

Jeśli chodzi o występy w Europie, to najlepszy sezon w wykonaniu MSV Duisburg miał miejsce w kampanii 1978/1979. To wtedy podopieczni Rolfa Schafstalla doszli aż do półfinału tych rozgrywek. Co ciekawe, w pierwszej rundzie Pucharu UEFA wyeliminowali Lecha Poznań. Następnie poradzili sobie FC Carl Zeiss Jena, RC Strasbourg i Budapest Honvéd. W konfrontacji o finał lepszy okazał się rywal z Bundesligi, Borussia Mönchengladbach.

Ostatni raz MSV Duisburg zagrało w Pucharze Zdobywców Pucharu w sezonie 1998/1999. Wówczas w pierwszej rundzie odpadło z KRC Genk.

W 1997 roku MSV Duisburg konfrontowało się z innym polskim klubem. Drużyna ta rywalizowała w Pucharze Intertoto z Polonią Warszawa. W spotkaniu tym padł remis 0:0.

MSV Duisburg – terminarz i wyniki

MSV Duisburg – skład i statystyki zawodników

Najlepsi strzelcy MSV Duisburg w 3. lidze