Swansea City

Swansea City

Championship

Swansea City – zespół z siedzibą w Walii, występujący w lidze angielskiej. W latach 2011-2018 uczestnik rozgrywek Premier League, zdobywca Pucharu Ligi w sezonie 2012/2013. Od 2018 roku Łabędzie występują na drugim poziomie rozgrywkowym, Championship.

Swansea City – podstawowe informacje

Rok założenia: 1912

Przydomek: The Swans

Barwy: białe

Adres:
Landore, SA1 2FA Swansea, Wales

Fax:
01792 616606

Telefon:
01792 616600

Prezes:
Huw Jenkins

Menedżer:
Russell Martin

Stadion:
Liberty Stadium

Pojemność:
21 088

Swansea City – sukcesy

Puchar Ligi Angielskiej:
1 tytuł

Zdobyty w 2013

Aktualności klubowe

Swansea City – początki

Klub powstał w 1912 roku i szybko awansował do Południowej Ligi i sięgnął po Puchar Walii w swoim debiutanckim sezonie. Już osiem lat później zespół przyjęto do rozgrywek angielskich, gdzie zadebiutowali w Trzeciej Dywizji Południowej. Drużyna lawirowała po niższych ligach, aż wreszcie w 1981 roku wywalczyła sobie awans do angielskiej ekstraklasy. Wówczas doszło do największej sinusoidy. Tuż po awansie Łabędzie były blisko sięgnięcia po mistrzostwo. Rok później spadli, a w 1986 roku znowu grali jedynie na czwartym poziomie rozgrywkowym. Klub trawiły problemy finansowe.

Swansea – złote siedem lat wśród elity

W 2005 roku Swansea zmieniło swój stadion, przenosząc się na mogący pomieścić ponad dwadzieścia tysięcy kibiców obiekt o nazwie Liberty City Stadium. Sześć lat później Łabędzie awansowały do Premier League, na co wpływ miał również silny ruch kibicowski. W ostatniej dekadzie często stadion drużyny wypełniał się w komplecie.

Awans do Premier League okazał się preludium do pięknej historii. Swansea ostatecznie przebywało wśród elity przez siedem lat. Były to lata dla wielu fanów niezapomniane. W sezonie 2012/2013 ich ulubieńcy sięgnęli nawet po Puchar Ligi, pokonując w finale Bradtford City aż 5:0. Rok później, w wyniku tego sukcesu uzyskali promocję do Ligi Europy. Jedyny, jak do tej pory, występ w tych rozgrywkach był dla Łabędzi dość udany. Dotarły do 1/16 finału, gdzie musiały uznać wyższość Napoli.

Swansea obecnie – skazani na Championship

Choć podczas swojego siedmioletniego pobytu w Premier League klub wypromował takie postaci, jak Brendan Rodgers czy Michu, od momentu spadku w 2018 roku, drużyna nie może się podnieść. Jej najlepszym rezultatem było czwarte miejsce w kampanii 2020/2021, co dało im grę w barażach o awans do elity. W finale play-offów Swansea przegrało jednak z Brentfordem na Wembley.

Obecnym szkoleniowcem walijskiego zespołu jest Russell Martin, a rolę kapitana odgrywa Matt Grimes.

Swansea City – wyniki i terminarz

Swansea City – skład

Swansea City – strzelcy