Euro 2020: UEFA potwierdza powrót kibiców. Cztery miasta niepewne

Kibice reprezentacji Portugalii
Kibice reprezentacji Portugalii Grzegorz Wajda

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) oficjalnie potwierdziła powrót kibiców na stadiony podczas zbliżającego się Euro 2020. Gotowość przyjęcia fanów w liczbie odpowiadającej co najmniej 25 procentom pojemności stadionu potwierdziło osiem z dwunastu miast-gospodarzy.

Osiem miast gotowych do przyjęcia kibiców

“UEFA z przyjemnością ogłasza, że nastąpi powrót kibiców na obiekty Euro 2020 i pragnie wyrazić swoje uznanie dla swoich związków członkowskich oraz władz krajowych i lokalnych, które ściśle współpracują w zapewnieniu bezpiecznego powrotu kibiców na stadion” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

“Obecnie osiem krajów-gospodarzy potwierdziło pojemność stadionów w oparciu o ich prognozy dotyczące poprawy sytuacji zdrowotnej w ich krajach w czerwcu i lipcu, biorąc pod uwagę szereg czynników, w tym wdrożenie szczepień w danym kraju, planowane działania na rzecz ponownego otwarcia gospodarki i przewidywane spowolnienie transmisji wirusa ze względu na cieplejszą porę roku” – czytamy dalej.

Jedynym miastem, które zamierza wypełnić stadion w 100 procentach jest Budapeszt, ale pod warunkiem spełnienia przez kibiców rygorystycznych wymogów dotyczących wejścia na obiekty. Sankt Petersburg potwierdził gotowość od udostępnienia trybun w 50 procentach, z możliwością zwiększenia tej liczby do końca kwietnia. Podobną liczbę kibiców gotowe przyjąć jest również Baku.

Amsterdam, Bukareszt, Kopenhaga i Glasgow są gotowe na przyjęcie kibiców w liczbie odpowiadającej 25-33 procent pojemności stadionu. Z kolei Londyn zagwarantował liczbę 25% na trzy mecze fazy grupowej i spotkanie 1/8 finału. Możliwe jest jednak jej zwiększenie na mecz półfinałowy i finał.

Dodatkowych czas dla czterech miast

Na takie zobowiązanie nie mogły sobie jak na razie pozwolić Bilbao, Dublin, Monachium i Rzym. W związku z tym organizacja meczów Euro 2020 w tych miastach stoi obecnie pod dużym znakiem zapytania. Europejska Unia Piłkarska (UEFA) dała im dodatkowy czas do 19 kwietnia, na dostarczenie dodatkowych informacji z tym związanych. W tym dniu mają również zapaść ostateczne decyzje w tej sprawie.

“Pozostałe cztery miasta mają czas do 19 kwietnia, aby dostarczyć dodatkowe informacje na temat swoich planów, a ostateczne decyzje zostaną podjęte w tym dniu” – dodano.

W Bilbao (mecz z Hiszpanią) oraz Dublinie (mecze ze Słowacją i Szwecją) swoje spotkania miała rozegrać reprezentacja Polski.

Komentarze