Pavol Stano

Pavol Stano to postać doskonale kojarzona przez kibiców Ekstraklasy. Przez lata występował na polskich boiskach, a w międzyczasie pobierał lekcje m.in. od Jacka Zielińskiego. Po zakończeniu kariery piłkarskiej szybko wkroczył w zawód trenera. Aktualnie Pavol Stano jest trenerem Górnika Łęczna.

fot. PressFocus

Pavol Stano – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoPavol Stano
Data urodzenia29 września 1977
Miejsce urodzenia Cierne
NarodowośćSłowacja
Aktualny klubGórnik Łęczna
Wzrost1,91 m

Pavol Stano – początki kariery

Pavol Stano piłkarską karierę rozpoczął w 1995 roku. Wówczas występował w słowackich klubach. Grał m.in. dla Spartaka Trnava i Artmedia Bratysława przed tym, jak w 2007 roku pojawił się na polskich stadionach. Z ligi słowackiej został sprowadzony przez Polonię Bytom. Od tamtej pory kontynuował karierę w polskich klubach. Co ciekawe, jako zawodnik Pavol Stano ma też za sobą debiut w piłkarskiej Lidze Mistrzów. W 2005 roku wystąpił m.in. przeciwko Interowi Mediolan w barwach MFK Petržalka.

Pavol Stano grał na pozycji obrońcy. Jako zawodnik nie występował w kadrze Słowacji. W swoim dorobku ma występy dla kilku klubów z Polski. Poza Polonią Bytom grał też w Jagiellonii Białystok, Koronie Kielce, Podbeskidziu Bielsko Biała i Termalice Nieciecza. Generalnie w polskiej Ekstraklasie Stano rozegrał prawie 250 meczów. W tym czasie był prowadzony przez kilku znanych trenerów na naszym rynku. W Polonii Bytom i Jagiellonii pracował z nim m.in. Michał Probierz. W Koronie Kielce występował z kolei pod skrzydłami Leszka Ojrzyńskiego.

Jeśli chodzi o występy w Ekstraklasie, to Pavol Stano najwięcej ich zanotował w barwach Korony Kielce. Wówczas rozegrał dla tego klubu 131 spotkań.

Po zakończeniu kariery Pavol Stano szybko znalazł nowe zajęcie. Jak się okazało chciał zostać przy piłce w roli trenera. To umożliwiła mu Termalica Nieciecza, która zatrudniła go na asystenta Jacka Zielińskiego. W ten sposób Pavol Stano rozpoczął nowy etap w swojej karierze, a więc rolę szkoleniowca. Po zdobyciu szlifów na poziomie Ekstraklasy Pavol Stano przeniósł się do Słowacji. Tam rozpoczął współpracę z MSK Zilina, jednym z najbardziej znanych klubów piłkarskich na Słowacji.

Pavol Stano – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Tatran Krasno10 lipca 201720 lutego 2018
MSK Żilina2 stycznia 20203 października 2021
Wisła Płock7 marca 202216 maja 2023
Górnik Łęczna10 stycznia 2024

MSK Żilina

W latach 2018-2020 Pavol Stano w MSK Zilina pełnił funkcję asystenta. W tym czasie klub wpadł w duże kłopoty finansowe, co okazało się szansą dla młodego trenera. W 2020 roku Stano przejął samodzielne stery w MSK Zilina. Jak na trenera z małym doświadczeniem szybko zaczął osiągać dobre rezultaty. Poprowadził zespół do czwartego miejsca w lidze, a także do finału Pucharu Słowacji. Co ciekawe, w tym czasie pracował z polskimi piłkarzami: Jakubem Kiwiorem i Dawidem Kurminowskim. To przykuło zainteresowanie polskich klubów, które znały Stano z czasów gry w Ekstraklasie.

Co ciekawe, w tamtym czasie Pavol Stano otrzymał tytuł trenera roku na Słowacji. Czym się wyróżniał? Przede wszystkim tym, że odważnie stawiał na młodych zawodników.

Wisła Płock

Pavol Stano do Wisły Płock dołączył w trakcie sezonu 2021/2022. Wówczas Nafciarze zwolnili Macieja Bartoszka i na funkcji trenera pojawił się wakat. W marcu klub ogłosił przyjście Pavola Stano. Słowak podpisał kontrakt z Wisłą Płock do końca czerwca 2024 roku.

Pod wodzą Pavola Stano Nafciarze zakończyli rozgrywki na szóstym miejscu, a więc tej samej pozycji, którą obejmowali na półmetku rozgrywek, gdy szkoleniowcem był Maciej Bartoszek. Jak wynika z długości kontraktu Pavol Stano w Płocku ma pracować przynajmniej przez dwa najbliższe sezony. Ostatecznie jednak pożegnał się z klubem 16 maja 2023 roku.

Górnik Łęczna

Do trenerskiej pracy Stano wrócił na początku 2024 roku. 10 stycznia został mianowany nowym szkoleniowcem Górnika Łęczna.

Pavol Stano – aktualności