Graham Potter

Graham Potter jest angielskim szkoleniowcem, który swoją markę wyrobił jednak w Szwecji. To tam zmienił czwartoligowca z Östersund w zespół ekstraklasy, który wystąpił w Lidze Europy. Po tym sukcesie wrócił do Anglii, gdzie zadomowił się w Premier League. Według ekspertów, Potter ma w przyszłości objąć stery reprezentacji.

sfot. PressFocu

Graham Potter – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoGraham Potter
Data urodzenia20.05.1975
Miejsce urodzeniaSolihull, Anglia
NarodowośćAnglik
Aktualny klubbrak klubu
Waga80 kg
Wzrost185 cm

Graham Potter – kariera

Graham Potter jest wychowankiem Birmingham City i to tam przebił się do pierwszego składu w wieku niespełna 18 lat. Grał na pozycji lewego obrońcy i w First Division zanotował 25 występów. Później w 1993 został wypożyczony do Wycombe Wanderers, ale szybko zmienił klub na stałe i trafił do Stoke City za ponad 90 tysięcy euro. Na początku nie miał zbyt wielu okazji do gry i dopiero w sezonie 1995/1996 był podstawowym graczem. Potter został dostrzeżony przez Southampton z Premier League, który wyłożył na niego ponad 300 tysięcy euro.

“Święci” dali mu tylko kilka spotkań, żeby się wykazał i choć dzięki temu zadebiutował w młodzieżowej reprezentacji Anglii, na St. Mary Stadium długo nie zabawił. Sprowadziło go West Bromwich Albion, więc wrócił do First Division. Stamtąd był dwukrotnie wypożyczany do drużyn grających o jeszcze szczebel niżej (Northampton i Reading). W końcu w 2000 roku wylądował w czwartoligowym York City, w którym grał najdłużej i najczęściej. Po trzech sezonach opuścił klub i zanotował jeszcze epizody w Boston Utd oraz Shrewsbury Town, a ostatnim przystankiem w jego piłkarskiej przygodzie było Macclesfield Town. Łącznie do 2005 roku zanotował ponad 300 występów w Football League.

Dyplom i wyjazd do Szwecji

W grudniu 2005 ukończył Open University i później pracował jako menedżer ds. rozwoju piłki nożnej na Uniwersytecie w Hull oraz jako dyrektor techniczny kobiecej drużyny Ghany na Mistrzostwach Świata w 2007 roku. Następnie był asystentem w kadrze uniwersyteckiej Anglii. Na początku 2011 objął szwedzkie Östersund, które występowało wtedy w 4. lidze, choć jako spadkowicz całkiem nieźle sobie radziło. Graham Potter poprowadził zespół do 1. miejsca na koniec sezonu i już w pierwszym półroczu zapewnił klubowi awans do wyższej klasy rozgrywkowej.

Östersund było młodym klubem i występowało najwyżej w 3. lidze. Pod wodzą Pottera zanotowało jednak świetny sezon jako beniaminek i ponownie ukończyło rozgrywki na 1. miejscu, choć tu rywalizacja była o wiele bardziej zacięta. Już w 2013 ÖFK rozpoczęło swój pierwszy sezon w Superettan, czyli na zapleczu szwedzkiej ekstraklasy. Tam zadaniem angielskiego menedżera było utrzymanie, co wykonał z nawiązką, finiszując na 10. miejscu. Klub wciąż się rozwijał i szły za tym wyniki, bo w kolejnym sezonie zajął już 5. miejsce i choć nie liczył się na poważnie w walce o awans, to budził coraz większe zainteresowanie w Szwecji. W 2015 roku Graham Potter dopiął swego i zajął drużyną 2. pozycję w lidze, uzyskując tym samym promocję do najwyższej ligi.

Przez peryferia futbolu na europejskie stadiony

W Allsvenskan prowadził klub przez trzy sezony i uczynił z niego solidnego ligowca, kończąc rozgrywki w górnej połowie tabeli (najpierw 8. a potem 5. miejsce). W 2017 roku zdobył dla Östersund Puchar Szwecji, co pozwoliło zagrać w europejskich pucharach. W eliminacjach do Ligi Europy na drodze szwedzkiej drużyny stawały kolejno Galatasaray, CS Fola Esch i PAOK, ale to Potter był górą i odesłał wszystkich do domu, awansując do fazy grupowej rozgrywek. Tam wylosowali Zorię Ługańsk, Herthę Berlin i Athletic Bilbao. Nieoczekiwanie zajęli 2. miejsce, dzięki czemu wywalczyli awans do kolejnej rundy.

Los skojarzył w niej podopiecznych Pottera z Arsenalem, co było doskonałą okazją dla angielskiego menedżera, na pokazanie się na krajowym rynku. Kanonierzy wygrali pierwszy mecz 3:0, ale w rewanżu na The Emirates rywale nie złożyli broni. Prowadzili nawet dwiema bramkami, ale ostatecznie to The Gunners przeszli do kolejnej rundy. W połowie sezonu 2018 w Szwecji, Potter opuścił klub. Zostawił go na 5. miejscu w lidze i odpadł w półfinale krajowego pucharu, jednak patrząc na całokształt, stał się ikoną Östersund.

Powrót do Anglii

W czerwcu 2018 roku podpisał kontrakt ze Swansea, które dopiero co spadło z Premier League i chciało do niej szybko wrócić. “Łabędzie” postawiły więc na specjalistę od awansów, ale w walijskim klubie Potter osiągnął tylko 10. miejsce w Championship. Po sezonie 2018/2019 zwolniło się miejsce w Brighton and Hove Albion, ponieważ “Mewy” rozstały się z Chrisem Hughtonem. Graham Potter wyraził chęć opuszczenia Swansea i dołączenia do klubu z Premier League, ale władze klubu nie były zwolennikami tego pomysłu. Brighton musiało złożyć ofertę w wysokości 3 milionów funtów za sprowadzenie menedżera i członków jego sztabu szkoleniowego.

Brighton było zespołem bijącym się o utrzymanie, a Potter miał to zmienić. Udało mu się to choć nie od razu. W kampaniach 19/20 i 20/21 zgromadził po 41 punktów, co dało najpierw 15. a następnie 16. miejsce. Dopiero w sezonie 2021/2022 “Mewy” miały wyraźne powody do zadowolenia, kiedy to Graham Potter zdobył o 10 oczek więcej i zajął z klubem rekordowo wysoką 9. lokatę w Premier League.

Graham Potter – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Östersund24.01.201130.06.2018
Swansea City01.07.201819.05.2019
Brighton20.05.201907.09.2022
Chelsea08.09.202202.04.2023

Graham Potter – aktualności