Dawid Szulczek

Dawid Szulczek to najmłodszy trener w Ekstraklasie. W wieku 32 lat objął Wartę Poznań. Szulczek uznawany jest za szkoleniowca, który jest na bieżąco z najnowszymi trendami w środowisku. Wcześniej, jako asystent, zebrał sporo pochwał od swoich przełożonych.

Dawid Szulczek
fot. PressFocus

Dawid Szulczek – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoDawid Szulczek
Data urodzenia26 stycznia 1990 roku
Miejsce urodzenia Świętochłowice
NarodowośćPolska
Aktualny klubWarta Poznań
Wzrost

Dawid Szulczek – kariera

Dawid Szulczek urodził się w Świętochłowicach. Już na pierwszy rzut oka widać, że nie zrobił wielkiej kariery piłkarskiej, bo gdyby tak było…to wciąż grałby w piłkę nożną. Do 2013 roku Szulczek występował w lokalnym klubie Śląsk Świętochłowice. Następnie zajął się trenowaniem. Początkowo jako asystent w sztabie bardziej doświadczonych trenerów.

Od 2013 do 2020 roku Dawid Szulczek zbierał szlify trenerskie Górniku Wesoła, Rozwoju Katowice, Wigrach Suwałki, Stali Mielec i Wiśle Kraków. W środowisku piłkarskim już wtedy pojawiały się opinie, że Dawid Szulczek ma papiery na samodzielne trenowanie. Wówczas przeszkodą był brak licencji UEFA Pro. Młody trener szybko nadrobił edukację, a następnie mógł szukać pracy na własną rękę w różnych klubach piłkarskich. W 2020 roku na jego angaż zdecydowały się Wigry Suwałki.

Dawid Szulczek – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Wigry Suwałki1 sierpnia 20208 listopada 2021
Warta Poznań8 listopada 2021

Wigry Suwałki

Przez dłuższy czas Dawid Szulczek był asystentem Artura Skowronka, z którym pracował w Wigrach Suwałki, Stali Mielec i Wiśle Kraków. Wchodząc w sztab szkoleniowy “Białej Gwiazdy” Dawid Szulczek mógł zapoznać się z realiami ekstraklasowych rozgrywek.

Po tym, gdy Wigry Suwałki spadły do 2. ligi zdecydowały się na zatrudnienie Dawida Szulczka. Cel, jaki postawiono przed nowym trenerem, to powrót do 1. ligi. Szulczyk ostatecznie nie zrealizował zadania, jakie otrzymał. Wigry Suwałki w sezonie 2020/2021 były w czołówce 2. ligi, ale ostatecznie uplasowały się na czwartej lokacie. To dawało baraż, który został przegrany. Co prawda, zespół Dawida Szulczka przegrał, ale sam trener pozostawił po sobie dobre wrażenie. Tym samym pozostał na fotelu szkoleniowca klubu z Suwałk.

W listopadzie 2021 roku po usługi Dawida Szulczka zgłosiła się ekstraklasowa Warta Poznań. Młody szkoleniowiec otrzymał życiową szansę na prowadzenie klubu, który występuje na najwyższym ligowym szczeblu.  Szulczyk przyjął ofertę i odszedł ze swojego dotychczasowego klubu. Jako trener Wigier zwyciężył 45% wszystkich spotkań. W 55 meczach poprowadził swój zespół do 25 zwycięstw.

Warta Poznań

Dawid Szulczek obejmował Wartę Poznań, gdy ta znajdowała się w dużym kryzysie. Klubowi groził spadek, dlatego włodarze klubu zdecydowali się na zmianę szkoleniowca. Szulczek otrzymał zadanie utrzymania Warty w Ekstraklasie. Podpisał wówczas umowę do końca sezonu 2021/2022 z opcją przedłużenia. W krótkim czasie Dawid Szulczek dał się poznać od dobrej strony również w Poznaniu. Jego podopieczni m.in. odnieśli zwycięstwo w Warszawie nad Legią, a sezon zakończyli na jedenastym miejscu w tabeli. W nagrodę otrzymał od klubu nowy kontrakt – tym razem obowiązujący do 2024 roku.

Jako trener Dawid Szulczek preferuje grę z trzema środkowymi obrońcami. W jego zamyśle jest to, żeby drużyna utrzymywała się przy piłce i budowała atak pozycyjny. W filozofii gry Szulczka zdecydowanie bardziej stawia się na atak aniżeli defensywę. Co jeszcze uważa się za duży atut Dawida Szulczka? To, że z posiadanych piłkarzy potrafi wydobyć to, co mają najlepsze. Szkoleniowiec ten stawia na rozwój i nie boi się odważnych decyzji. Niegdyś nakazał bramkarzowi, by ten przy rzucie wolnym stanął w murze. Jak się później okazało akcja ta była wielokrotnie ćwiczona na treningu. Wszystko to pokazuje, że Szulczek ma nowatorskie spojrzenie na piłkę, co przy młodym wieku może dać ciekawe efekty.

Z racji na wiek i błyskotliwość kariery Dawid Szulczek może być porównywany do Juliana Nagelsmanna. Oczywiście z zachowaniem odpowiednich proporcji.

Dawid Szulczek – aktualności