St Mary’s Stadium (Anglia, Southampton)

St Mary’s Stadium to stadion piłkarski położony w Southampton w Anglii. Od 2001 roku swoje domowe mecze rozgrywa tu drużyna Premier League, Southampton F.C. Obiekt może pomieścić 32 689 widzów, co znaczy, że wyłączając Londyn jest największy w południowej Anglii. Jego wybudowanie kosztowało 32 miliony funtów.

fot. PressFocus

St Mary’s Stadium – podstawowe informacje

KrajAnglia
MiastoSouthampton
AdresBritannia Rd, Southampton, SO14 5FP
Data otwarcia2001
Koszt budowy32 mln £
Pojemność 32 384
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieSouthampton FC

Spis treści:

St Mary’s Stadium – dom Southampton F.C.

Poprzednim domem zespołu Southampton F.C. było The Dell, na którym Święci grali od 1898 roku, czyli przez ponad sto lat! Już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku pojawiły się plany przeprowadzki na nowy obiekt. The Dell było zlokalizowane w bardzo ciasnym otoczeniu, co uniemożliwiało jego rozbudowę. Raport Taylora z 1990 roku zmusił włodarzy klubu do zmodernizowania The Dell, a arena była też gospodarzem pierwszego sezonu Premier League w sezonie 1992/1993.

Po nieudanej próbie budowy stadionu w Stoneham, mającym pomieścić 25 tysięcy kibiców, rada miasta zaoferowała klubowi zbudowanie nowego obiektu na nieużywanym placu budowy w sercu miasta, niedaleko od The Dell. Uznano to jako przenosiny do nowego domu, zwłaszcza, że Southampton ma korzenie w pobliskim Kościele Świętej Marii.

Budowę rozpoczęto w grudniu 1999 roku, a w lipcu 2001 roku oddano stadion do użytku. Prace nad budową obiektu pochłonęły 32 miliony funtów.

Przez pierwsze cztery sezony swego istnienia, St Mary’s Stadium było stadionem goszczącym zespoły Premier League. W 2005 roku Święci spadli do Championship, skąd wrócili dopiero po sześciu latach.

Najważniejsze wydarzenia na St Mary’s Stadium (Southampton):

  • 01.08.2001: mecz otwarcia stadionu, Southampton F.C. – Espanyol Barcelona 3:4
  • 25.08.2001: pierwszy mecz w Premier League: Southampton F.C. – Chelsea 0:2
  • 16.10.2002: eliminacje do Euro 2004: Anglia – Macedonia Północna 2:2
  • 24.09.2003: pierwszy mecz europejskich pucharów, Southampton F.C. – Steaua Bukareszt 1:1
  • 10.09.2019: eliminacje do Euro 2020: Anglia – Kosowo 5:3

St Mary’s Stadium – lokalny folklor

Według lokalnej legendy kibice rywalizującej ze Świętymi drużyny Portsmouth zakopali koszulkę swojej drużyny pod Northam Stand w trakcie budowy stadionu. Rzucili oni klątwę, która spowodowała początkową, kiepską serię drużyny na nowym obiekcie. Pogańska wiedźma wykonała celtycką ceremonię, by zdjąć klątwę tuż przed pierwszym zwycięstwem drużyny.

St Mary’s Stadium – alternatywne wykorzystanie obiektu

St Mary’s Stadium jest używane jako obiekt konferencyjny z gościnnymi apartamentami. Na stadionie odbyły się też premiery filmowe takich filmów, jak choćby “Casino Royale”, a także koncerty takich gwiazd, jak Elton John, Bon Jovi, Robbie Williams czy The Rolling Stones.