Old Trafford (Anglia, Manchester)

O stadionie Old Trafford mówi się jako o “Teatrze Marzeń”. To obiekt, na którym występowali najlepsi piłkarze na świecie na czele z Georgem Bestem, Ericem Cantoną i Cristiano Ronaldo. Old Trafford to miejsce rozgrywania domowych spotkań przez Manchester United. Obiekt ten powstał w 1910 roku, ale później był odbudowywany i wiele razy rekonstruowany. Aktualnie może pomieścić około 75 tysięcy widzów.

fot. PressFocus

Old Trafford – podstawowe informacje

KrajAnglia
MiastoManchester
AdresSir Matt Busby Way, Old Trafford, Manchester
Data otwarcia19.02.1910
Pojemność 74 994
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieManchester United

Spis treści:

Old Trafford to jeden z największych stadionów w Anglii. Jego makietę zaprojektował Archibald Leitch, architekt, który stworzył podwaliny pod pozostałe obiekty piłkarskie na Wyspach takie jak White Hart Line, Ibrox Stadium i Hampden Park. Na Old Trafford raz grała reprezentacja Polski w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2006. Wówczas “Biało-Czerwoni” ulegli Anglii 1:2.

Old Trafford: dom Manchesteru United

Od początku stadion ten był budowany po to, żeby być domem dla lokalnej drużyny piłkarskiej, Manchester United. Old Trafford został zbudowany w 1910 roku, ale w trakcie II wojny światowej został poważnie uszkodzony. Po okresie działań zbrojnych “Teatr Marzeń” został przebudowany i ponownie otworzony w 1949 roku. Na inauguracje nowego-starego stadionu “Czerwone Diabły” przegrały 0:3 z Boltonem.

Skąd nazwa Old Trafford? Co ciekawe, od dzielnicy miasta, w którym obiekt ten stoi. Old Trafford mieści się w zachodniej części miasta.  Generalnie Manchester podzielony jest na dwa wielkie kluby: United i City. Stadion Manchesteru City nosi nazwę Etihad Stadium – od sponsora klubu.

Kibice, którzy gromadzili się przez dziesięciolecia na Old Trafford mieli okazję oklaskiwać wielkie gwiazdy światowego futbolu. Jedna z trybun w “Teatrze Marzeń” nosi nazwę im. Bobby’ego Charltona, z kolei trybuna północna została przypisana sir Alexowi Fergusonowi.

Ostatnią przebudowę stadion Old Trafford przechodził w latach 2005-2006. Wówczas zostały rozbudowane narożniki. Jedno z największych wydarzeń piłkarskich, jakie odbywało się na Old Trafford, to finał Ligi Mistrzów z 2003 roku. Obiekt ten gościł najlepsze drużyny Champions League edycji 2002/2003. W finale wystąpił AC Milan i Juventus Turyn. Górą w konkursie rzutów karnych okazali się Mediolańczycy.

W 1939 roku został ustanowiony rekord frekwencji na Old Trafford, gdy były do dyspozycji jeszcze miejsca stojące. W tamtym czasie w meczu półfinału FA Cup pomiędzy  Wolverhampton Wanders a Grimsby Town na Old Trafford znajdowało się 76 962 kibiców.

Stadion Old Trafford gościł uczestników Euro 1996. Na tym obiekcie odbyły się mecze fazy grupowej i pucharowej. W “Teatrze Marzeń” występowały m.in. takie reprezentacje jak Włochy, Niemcy, Rosja, Francja i Czechy. Na stadionie w Manchesterze odbywały się również mecze piłkarskich Mistrzostw Świata 1966. Dla Anglików to wyjątkowy turniej, bo ich reprezentacja wówczas zdobyła złoty medal.

Old Trafford był również jednym z olimpijskich obiektów, gdzie odbywał się piłkarski turniej w trakcie Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012.

Najważniejsze wydarzenia na stadionie Old Trafford (Manchester)

Sprawdź największe batalię piłkarskie, jakie odbyły się na stadionie Old Trafford:

 • 23.10.2011: Manchester Utd – Manchester City 1:6
 • 28.05.2003 Finał Ligi Mistrzów AC Milan – Juventus 1:0 k. 0:0 (0:0)
 • 23.06.1996 ćwierćfinał Euro 1996 Niemcy – Chorwacja
 • 26.06.1996 półfinał Euro 1996 Francja – Czechy 5:6 k. 0:0

Ciekawostki związane z Old Trafford

 • O stadionie Old Trafford zaczęto mówić “Teatr Marzeń” po tym, jak po raz pierwszy tego zwrotu użył Bobby Charlton.
 • Wybudowanie Old Trafford w latach 1909-1910 kosztowało 120 tysięcy funtów.
 • John Henry Davies był pomysłodawcą, a także jednym z inwestorów Old Trafford w roku 1909.
 • Legendarny trener Manchesteru United, sir Alex Ferguson, został uhonorowany upamiętnieniem na trybunie północnej Old Trafford.
 • Rodzaj trawy, jaki znajduje się na Old Trafford, to  Kentucky Blue ze Stanów Zjednoczonych.
 • Na Old Trafford raz w historii odbył się finał Ligi Mistrzów w 2003 roku.
 • Na obiekcie Old Trafford można znaleźć sklep z klubowymi pamiątkami Megastore, pub kibiców Red Cafe oraz muzeum.
 • Pierwszy mecz na tym stadionie został rozegrany 19 lutego 1910 roku – Man Utd przegrał 3:4 z Liverpoolem.