Gigantyczny spadek przychodów klubów Premier League. Na czele Manchester United

Liverpool - Burnley
Liverpool - Burnley PressFocus

Straty klubów Premier League w sezonie 2019/20, których głównym powodem była pandemia koronawirusa, wyniosły oszałamiającą kwotę 618 milionów funtów. Jak informuje Daily Mail zdecydowanie największy spadek przychodów zanotował Manchester United.

  • Spadek przychodów o łącznej kwocie 618 milionów funtów zanotowały kluby Premier League w sezonie 2019/20
  • Powodem tego była pandemia koronawirusa, z powodu której rozgrywki zostały zawieszone na trzy miesiące, a po ich wznowieniu mecze rozgrywane były bez udziału publiczności
  • Największe straty poniósł Manchester United

Pandemia a finanse klubów Premier League

Według raportu przygotowanego przez Swiss Ramble Manchester United z wyniku przerwania piłkarskich rozgrywek, do czego doprowadziła pandemia koronawirusa, zanotował spadek przychodów o 118 milionów funtów. Rozgrywki Premier League zostały wówczas zawieszone na trzy miesiące, a po powrocie do gry mecze odbywały się bez udziału publiczności.

Właśnie brak kibiców na trybunach miał największy wpływ na ogromny spadek przychodów Manchesteru United. Mecze z udziałem Czerwonych Diabłów na Old Trafford regularnie ogląda 75 tysięcy kibiców. Ich brak sprawił, że przychody z dnia meczowego praktycznie zmniejszyły się do zera.

Spadek przychodów zanotował każdy klub, poza trzema drużynami, które awansowały do najwyższej klasy rozgrywkowej na sezon 2019/20. 17 klubów straciło łącznie 618 milionów funtów. W tym gronie nie znalazły się Aston Villa, Sheffield United i Norwich City, które skorzystały na lukratywnych umowach telewizyjnych, dzięki czemu zanotowały w tym okresie zysk.

Za plecami Manchesteru United uplasowały się Tottenham Hotspur, Manchester City, Arsenal i West Ham United, które straciły odpowiednio 69, 57, 52 i 51 milionów funtów.

Spadek przychodów klubów Premier League w sezonie 2019/20 (kwoty w funtach):

Manchester United – 118 mln
Tottenham Hotspur – 69 mln
Manchester City – 57 mln
Arsenal – 52 mln
West Ham – 51 mln
Liverpool – 43 mln
Chelsea – 40 mln
Wolverhampton – 39 mln
Bournemouth – 36 mln
Leicester – 28 mln
Watford – 28 mln
Southampton – 23 mln
Brighton – 15 mln
Crystal Palace – 13 mln
Burnley – 4 mln
Everton – 2 mln

Zobacz także: 2. kolejka Premier League za nami. Lider z Londynu

Komentarze