Premier League tabela i wyniki

Liga Mistrzów Liga Europy Spadek do Championship

Liga angielska – tabela i wyniki

Powyższa tabela przedstawia aktualne zestawienie klubów angielskiej Premier League. Zespoły oznaczone zielonym tłem znajdują się na miejscach premiujących grą w Lidze Mistrzów. Zespół z tłem żółtym dostanie się w następnym sezonie do rozgrywek Ligi Europy. Kolor czerwony oznacza spadek klubu do Championship.

Ostatnie artykuły – Premier League

Liga angielska – wyniki i zwycięzcy sezonu

W ostatnim sezonie tytuł mistrza Anglii zdobył Liverpool FC. Ten niezwykle zasłużony dla angielskiego futbolu klub wrócił wreszcie na tron. W kampanii 2019/20 pokonał kluby z Manchesteru, czyli Manchester United i City. Prawo gry w Lidze Mistrzów zdobyła jeszcze Chelsea Londyn. Z ligą pożegnały się natomiast zespoły Norwich City, Watfordu i Bournemouth.

Poprzednie dwa lata to triumfy Manchesteru City. Zespół Pepa Guardioli nie miał sobie równych w sezonie 2017/18. Wtedy wygrał ligę zdobywając 100 punktów i zostawiając rywali daleko w tyle. W sezonie 2018/19 sytuacja nie była już tak oczywista. Liverpool toczył z Citizens zaciętą walkę, przegrywając na ostatniej prostej z 1 punktem straty.

Najbardziej utytułowanym klubem Premiership jest Manchester United. Czerwone Diabły we epoce Sir Alexa Fergusona wygrały ligę aż 13 razy. 5 zwycięstw ma na swoim koncie Chelsea Londyn. Wspomniany wcześniej Manchester City póki co zdobył 4 tytuły mistrza. 3 razy wygrywał Arsenal jeszcze pod wodzą Arsene Wengera. Po jednym trofeum zdobyli Liverpool, Leicester City (sezon 2015/16) i Blackburn Rovers (sezon 1994/95).

Zobacz także terminarz Premier League i dowiedz się więcej jakie drużyny Premier League biorą udział w rozgrywkach

Tabela Premier League – jakie są zasady?

W rozgrywkach Premier League udział bierze 20 zespołów. 4 najlepsze gwarantują sobie awans do Ligi Mistrzów, piąty dostaje kwalifikację do Ligi Europy. Z ligi spadają najgorsze trzy zespoły. Co jednak w przypadku, gdy kluby mają taką samą liczbę punktów? W takiej sytuacji o miejscu w tabeli decyduje różnica zdobytych bramek. Jeśli ta też jest taka sama w grę wchodzi liczba bramek strzelonych. W wyjątkowym przypadku gdy wszystkie te trzy statystyki są takie same kluby zajmują tą samą pozycję w tabeli bez dalszego rozliczania lub też rozgrywania barażu.