Tabela Premier League

Liga Mistrzów Liga Europy Spadek do Championship

Tabela Premier League

Powyższa tabela przedstawia aktualne zestawienie klubów angielskiej Premier League. Zespoły oznaczone zielonym tłem znajdują się na miejscach premiujących grą w Lidze Mistrzów. Zespół z tłem żółtym dostanie się w następnym sezonie do rozgrywek Ligi Europy. Kolor czerwony oznacza spadek klubu do Championship.

Ostatnie artykuły – Premier League

Zwycięzcy

W ostatnim sezonie tytuł mistrza Anglii zdobył Liverpool FC. Ten niezwykle zasłużony dla angielskiego futbolu klub wrócił wreszcie na tron. W kampanii 2019/20 pokonał kluby z Manchesteru, czyli United i City. Prawo gry w Lidze Mistrzów zdobyła jeszcze Chelsea Londyn. Z ligą pożegnały się natomiast zespoły Norwich City, Watfordu i Bournemouth.

Poprzednie dwa lata to triumfy Manchesteru City. Zespół Pepa Guardioli nie miał sobie równych w sezonie 2017/18. Wtedy wygrał ligę zdobywając 100 punktów i zostawiając rywali daleko w tyle. W sezonie 2018/19 sytuacja nie była już tak oczywista. Liverpool toczył z Citizens zaciętą walkę, przegrywając na ostatniej prostej z 1 punktem straty.

Najbardziej utytułowanym klubem Premiership jest Manchester United. Czerwone Diabły we epoce Sir Alexa Fergusona wygrały ligę aż 13 razy. 5 zwycięstw ma na swoim koncie Chelsea Londyn. Wspomniany wcześniej Manchester City póki co zdobył 4 tytuły mistrza. 3 razy wygrywał Arsenal jeszcze pod wodzą Arsene Wengera. Po jednym trofeum zdobyli Liverpool, Leicester City (sezon 2015/16) i Blackburn Rovers (sezon 1994/95).

Tabela – zasady

W rozgrywkach Premier League udział bierze 20 zespołów. 4 najlepsze gwarantują sobie awans do Ligi Mistrzów, piąty dostaje kwalifikację do Ligi Europy. Z ligi spadają najgorsze trzy zespoły. Co jednak w przypadku, gdy kluby mają taką samą liczbę punktów? W takiej sytuacji o miejscu w tabeli decyduje różnica zdobytych bramek. Jeśli ta też jest taka sama w grę wchodzi liczba bramek strzelonych. W wyjątkowym przypadku gdy wszystkie te trzy statystyki są takie same kluby zajmują tą samą pozycję w tabeli bez dalszego rozliczania lub też rozgrywania barażu.