Aktualna tabela Premier League – sezon 2023/2024. Sprawdź miejsce ulubionej drużyny w rozgrywkach ligi angielskiej. Zobacz, najświeższe statystyki, punkty, liczbę strzelonych i straconych bramek, oraz aktualną formę każdego z klubów. Śledź pasjonującą walkę o mistrzostwo Anglii, miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów, a także o utrzymanie w Premier League.

Tabela Premier League – jakie są zasady?

W rozgrywkach Premier League udział bierze 20 zespołów. 4 najlepsze gwarantują sobie awans do Ligi Mistrzów, piąty dostaje kwalifikację do Ligi Europy. Z ligi spadają najgorsze trzy zespoły. Co jednak w przypadku, gdy kluby mają taką samą liczbę punktów? W takiej sytuacji o miejscu w tabeli decyduje różnica zdobytych bramek. Jeśli ta też jest taka sama w grę wchodzi liczba bramek strzelonych. Gdy ciągle nie mamy rozstrzygnięcia, wówczas o lepszej pozycji decydują mecze bezpośrednie między zainteresowanymi, a w dalszej kolejności gole w meczach wyjazdowych między tymi zespołami. W wyjątkowym przypadku gdy wszystkie te statystyki są takie same kluby zajmują tę samą pozycję w tabeli bez dalszego rozliczania lub też rozgrywania barażu.

Liga angielska – tabela

Powyższa tabela przedstawia aktualne zestawienie klubów angielskiej Premier League. Zespoły oznaczone ciemnozielonym tłem znajdują się na miejscach premiujących grą w Lidze Mistrzów. Zespół z tłem jasnozielonym dostanie się w następnym sezonie do rozgrywek Ligi Europy. Kolor czerwony oznacza spadek klubu do Championship.

Liga angielska – zwycięzcy sezonu

W ostatnim sezonie tytuł mistrza Anglii zdobył Manchester City. Drużyna prowadzona przez Josepa Guardiola sięgnęła po tytuł trzeci rok z rzędu, okazując się lepsza na finiszu sezonu od Arsenalu. Prawo gry w Lidze Mistrzów zdobyły także Manchester United i Newcastle United. Z ligą pożegnały się natomiast zespoły Leicester City, Leeds United i Southampton.

Ostatnim mistrzem przed Manchesterem City był Liverpool, który wygrywając rywalizację w sezonie 2019/20 wrócił na tron po wieloletniej przerwie. Drużyna Juergena Kloppa nie dała wówczas żadnych szans swoim rywalom zdobywając łącznie 99 punktów. Drugi w tabeli Manchester City na koniec sezonu miał aż 18 punktów mniej.

Najbardziej utytułowanym klubem Premiership jest Manchester United. Czerwone Diabły w epoce Sir Alexa Fergusona wygrały ligę aż 13 razy. 5 zwycięstw na swoim koncie mają Chelsea Londyn i Manchester City.. 3 razy wygrywał Arsenal jeszcze pod wodzą Arsene’a Wengera. Po jednym trofeum zdobyli Liverpool, Leicester City (sezon 2015/16) i Blackburn Rovers (sezon 1994/95).

Zobacz także terminarz Premier League i dowiedz się więcej jakie drużyny Premier League biorą udział w rozgrywkach

Tabela ligi angielskiej 2022/23

Zwycięstwo w rozgrywkach Premier League w sezonie 2022/23 zapewnił sobie Manchester City. Obywatele pod wodzą Josepa Guardioli pokonali w walce o końcowy sukces Arsenal. Kanonierzy długo prowadzili w lidze, ale w końcówce sezonu zanotowali za dużo wpadek i musieli zadowolić się wicemistrzostwem. Do Top 4 załapały się także drużyny Manchesteru United i Necwastle United. Zwłaszcza obecność Srok jest pewnym zaskoczeniem przy tak silnie obsadzonej lidze. Bogaty arabski właściciel zainwestował spore środki w zespół i powoli zbiera tego owoce. To właśnie te zespoły wywalczyły awans do rozgrywek Ligi Mistrzów.

Z Premier League w ostatnim sezonie spadły 3 drużyny. Były to: Leicester City, Leeds United i Southampton.

Ostatnie artykuły – Premier League