Premier League tabela 2021/22

Aktualna tabela Premier League poniżej. Sprawdź miejsce swojej ulubionej drużyny w rozgrywkach ligi angielskiej. Zobacz, który zespół może zdobyć mistrzostwo Anglii i awansować do Ligi Mistrzów. Śledź, które drużyny znajdują się na dole tabeli Premier League i mogą pożegnać się z rozgrywkami.

Liga Mistrzów Liga Europy Spadek do Championship

Liga angielska – tabela

Powyższa tabela przedstawia aktualne zestawienie klubów angielskiej Premier League. Zespoły oznaczone zielonym tłem znajdują się na miejscach premiujących grą w Lidze Mistrzów. Zespół z tłem żółtym dostanie się w następnym sezonie do rozgrywek Ligi Europy. Kolor czerwony oznacza spadek klubu do Championship.

Liga angielska – wyniki i zwycięzcy sezonu

W ostatnim sezonie tytuł mistrza Anglii zdobył Manchester City. Drużyna prowadzona przez Josepa Guardiola wrócił na tron po rocznej przerwie. W sezonie 2020/21 okazał się lepszy od Manchesteru United i Liverpoolu. Prawo gry w Lidze Mistrzów zdobyła jeszcze Chelsea Londyn. Z ligą pożegnały się natomiast zespoły Fulham, West Bromwich Albion i Sheffield United.

Rok wcześniej tytuł zdobył Liverpool, który wrócił na tron po wieloletniej przerwie. Drużyna Juergena Kloppa nie dała wówczas żadnych szans swoim rywalom zdobywając łącznie 99 punktów. Drugi w tabeli Manchester City na koniec sezonu miał aż 18 punktów mniej.

Najbardziej utytułowanym klubem Premiership jest Manchester United. Czerwone Diabły we epoce Sir Alexa Fergusona wygrały ligę aż 13 razy. 5 zwycięstw ma na swoim koncie mają Chelsea Londyn i Manchester City.. 3 razy wygrywał Arsenal jeszcze pod wodzą Arsene Wengera. Po jednym trofeum zdobyli Liverpool, Leicester City (sezon 2015/16) i Blackburn Rovers (sezon 1994/95).

Zobacz także terminarz Premier League i dowiedz się więcej jakie drużyny Premier League biorą udział w rozgrywkach

Tabela Premier League – jakie są zasady?

W rozgrywkach Premier League udział bierze 20 zespołów. 4 najlepsze gwarantują sobie awans do Ligi Mistrzów, piąty dostaje kwalifikację do Ligi Europy. Z ligi spadają najgorsze trzy zespoły. Co jednak w przypadku, gdy kluby mają taką samą liczbę punktów? W takiej sytuacji o miejscu w tabeli decyduje różnica zdobytych bramek. Jeśli ta też jest taka sama w grę wchodzi liczba bramek strzelonych. W wyjątkowym przypadku gdy wszystkie te trzy statystyki są takie same kluby zajmują tą samą pozycję w tabeli bez dalszego rozliczania lub też rozgrywania barażu.

Tabela ligi angielskiej 2021

Zwycięstwo w rozgrywkach Premier League w sezonie 2020/21 zapewnił sobie Manchester City. Obywatele pod wodzą Josepa Guardioli pokonali w walce o końcowy sukces Manchester United oraz Liverpool. Do top 4 załapała się jeszcze Chelsea Londyn. To właśnie te zespoły wywalczyły awans do rozgrywek Ligi Mistrzów.

Z Premier League w ostatnim sezonie spadły 3 drużyny. Były to Fulham, West Bromwich Albion i Sheffield United.

Ostatnie artykuły – Premier League