Rui
Patricio

Rui Patricio to portugalski bramkarz występujący na co dzień w barwach AS Roma. Podstawowy golkiper kadry narodowej, z którą sięgnął po mistrzostwo Europy i Ligę Narodów.

Czytaj dalej…

1
IMAGO/Jose Brenton
Imię i nazwisko Rui Patricio
Data urodzenia 1988-02-16
Miejsce urodzenia Leiria
Narodowość Portugalia
Aktualny klub AS Roma
Pozycja bramkarz
Waga 84 kg
Wzrost 190 cm

Rui Patricio – kariera

Rui Patricio rozpoczął karierę w lizbońskim Sportingu. Szybko pokonywał kolejne szczeble futbolu młodzieżowego, aż wreszcie w 2006 roku został włączony do kadry pierwszej drużyny. Rok później był już członkiem wyjściowej jedenastki. W seniorskim zespole Sportingu spędził dwanaście lat, sięgając po dwa Puchary Portugalii, jeden Puchar Ligi Portugalskiej oraz dwa krajowe superpuchary. Jego agent, Jorge Mendes, który stworzył portugalską kolonię w Wolverhampton, w 2018 roku zaaranżował przenosiny Patricio do zespołu Wilków. Tam z miejsca stał się numerem jeden między słupkami i rozegrał w Premier League 112 spotkań. Po trzech latach swojego rodaka zechciał mieć u siebie Jose Mourinho, który przejął Romę. Jorge Mendes, reprezentujący obu panów, ponownie zdołał dopiąć swego, a bramkarz za 11,5 miliona trafił do Wiecznego Miasta. Tam pełni funkcję podstawowego numeru jeden.

Rui Patricio to rzadki przykład zawodnika, który święcił większe triumfy w reprezentacji niż w klubie. Wraz z kadrą Portugalii niespodziewanie sięgnął po tytuł mistrza Europy w 2016 roku, a trzy lata później miał znaczny udział w triumfie swojej reprezentacji w premierowej edycji Ligi Narodów. Łącznie dla Portugalii rozegrał już ponad sto spotkań i znajduje się w czołówce historycznej klasyfikacji liczby występów dla tej kadry.

Rui Patricio – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Rui Patricio?

Rui Patricio rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 1.

W jakich klubach grał Rui Patricio?

Rui Patricio w trakcie swojej kariery grał w klubach Sporting Lizbona, Wolverhampton Wanderers i AS Roma.