Jerome Boateng

Jerome Boateng

Jerome Boateng to niegdyś czołowy zawodnik na pozycji środkowego obrońcy w Europie, a nawet na świecie. Może pochwalić się licznymi sukcesami w karierze klubowej, a także reprezentacyjnej. Jest między innymi mistrzem świata z 2014 roku. Obecnie reprezentuje barwy Olympique’u Lyon.

Czytaj dalej…

Jerome Boateng – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoJerome Agyenim Boateng
Data urodzenia3 marca 1988 rok
Miejsce urodzeniaBerlin
NarodowośćNiemcy
Aktualny klubOlimpique Lyon
PozycjaŚrodkowy obrońca
Waga94 kg
Wzrost1,90 m

Jerome Boateng – kariera

Boateng w minionej dekadzie swoją świetną formą regularnie udowadniał, że należy do ścisłej czołówki stoperów. Jego umiejętności przydały się między innymi Bayernowi Monachium i reprezentacji Niemiec. Wywalczył bowiem około 30 trofeów w najbardziej prestiżowych rozgrywkach i turniejach.

Seniorską karierę Boateng rozpoczął w Hercie, ale dość szybko przeniósł się do Hamburga, gdzie zebrał doświadczenie w Bundeslidze. Następnie dołączył do Manchesteru City. W 2011 roku rozpoczął dziesięcioletnią przygodę z Bayernem. Z monachijczykami zdobył dziewięć tytułów mistrza Niemiec z rzędu. Wygrał także dwa puchary Ligi Mistrzów (2013, 2020). W 2021 roku zdecydował się podpisać dwuletnią umowę z Olympique’em Lyon jako wolny zawodnik. We Francji powrócił do regularnej gry.

W juniorskich reprezentacjach Niemiec Boateng grał sporo, także z powodzeniem. Został mistrzem Europy do lat 21 (2009). Rok później cieszył się już z brązowego medalu na mundialu. Z kolei w 2014 roku sięgnął po najcenniejszy krążek na mistrzostwach świata. Od momentu fatalnego występu Niemców na mundialu w 2018 roku, Boateng nie otrzymuje już powołań na kadrę.

Jerome Boateng – aktualności