Fred – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoFrederico Rodrigues de Paula Santos
Data urodzenia5 marca 1993 roku
Miejsce urodzeniaBelo Horizonte
NarodowośćBrazylia
Aktualny klubManchester United
Pozycjaśrodkowy pomocnik
Waga62 kg
Wzrost1,69 m

Fred – aktualności

Fred – kariera

Fred swoje pierwsze kroki stawiał w lokalnym Atletico Mineiro, zanim przeniósł się do Internacionalu. Tam spokojnie pokonywał kolejne szczeble w hierarchii, aż wreszcie trafił do pierwszej drużyny. Tam szybko rozpoznano się na jego talencie. Wystarczył rok, by wypatrzyła go siatka skautów Szachtara Donieck. Ukraiński hegemon sprowadzał wówczas mnóstwo utalentowanych Brazylijczyków. Fred nie czuł się zatem wyobcowany.

U naszych sąsiadów pomocnik spędził pięć wypełnionych sukcesami lat. Sięgnął z nimi po trzy mistrzostwa i tyle samo Pucharów Ukrainy. Do tego dołożył też cztery krajowe superpuchary. Latem 2018 roku zrozumiał jednak, że pora na kolejny krok. Za niemal 60 milionów euro przeniósł się do Manchesteru United. Oznacza to, że Szachtar zarobił niemal cztery razy więcej, niż zapłacił za Brazylijczyka przed pięcioma laty. Wówczas kosztował ich 15 milionów euro.

Fred w Manchesterze United nie potrafi na stałe znaleźć się w wyjściowym składzie. Wiele zależy od intencji i pomysłu na grę trenera. Mimo tego na Old Trafford występuje regularnie, a jego rola zwiększyła się po przyjściu Erika ten Haga. To pod jego wodzą sięgnął z Czerwonymi Diabłami po pierwsze trofeum – Puchar Ligi Angielskiej w 2023 roku.

Fred zadebiutował w reprezentacji Brazylii w wieku 21 lat. Wziął z nią udział w dwóch edycjach Copa America, a także w dwóch mundialach. Nadal pozostaje etatowym kadrowiczem Canarinhos.

Jaki numer na koszulce ma Fred?

Fred rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 17.

W jakich klubach grał Fred?

Fred w trakcie swojej kariery grał w klubach: Atletico Mineiro, Internacional Porto Alegre, Szachtar Donieck, Manchester United.