Flavio
Paixao

Flavio Paixao to środkowy napastnik pochodzenia portugalskiego. W latach 2016-2023 zawodnik Lechii Gdańsk, której był najlepszym strzelcem oraz kapitanem. W barwach tej drużyny sięgnął po Puchar i Superpuchar Polski. Najskuteczniejszy obcokrajowiec w historii Ekstraklasy. W 2023 roku zakończył karierę.

Czytaj dalej…

IMAGO/Borys Gogulski/Cyfrasport
Imię i nazwisko Flavio Paixao
Data urodzenia 1984-09-19
Miejsce urodzenia Sesimbra
Narodowość Portugalia
Aktualny klub koniec kariery
Pozycja środkowy napastnik
Waga 75 kg
Wzrost 184 cm

Flavio Paixao – kariera

Flavio Paixao rozpoczął karierę w lokalnym klubie GD Sesimbra, gdzie zwrócił uwagę skautów FC Porto. W zespole Smoków nie zdołał się przebić, w efekcie czego przez kilka lat tułał się po niewielkich hiszpańskich klubach. Dopiero w szkockim Hamilton Academical został na dłużej, ale zainteresowanie zespołów Ekstraklasy zdobył, występując dla irańskiego Teraktora Sazi Tebriz. Tam Paixao dostał szansę występów w Azjatyckiej Lidze Mistrzów. Portugalczyk rozstał się z Teraktorem latem 2013 roku, ale klub nie pozwolił mu na podpisanie umowy z nowym klubem.

Z zamieszania zimą 2014 roku skorzystał Śląsk Wrocław. Tam napastnik pokazał świetną, jak na realia polskiej ligi, technikę i instynkt strzelecki i po dwóch latach przeniósł się do Lechii. W Gdańsku zasłużył już na status ikony. Poprowadził Biało-zielonych do Superpucharu oraz Pucharu Polski, a w 2019 roku został najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Ekstraklasy. Jest kapitanem oraz najlepszym strzelcem w historii Lechii. W jej barwach zdobył już ponad 90 goli.

Po zakończeniu sezonu 2022/23 podjął decyzje o zakończeniu piłkarskiej kariery.

Flavio Paixao – aktualności