Andre
Onana

Andre Onana to kameruński piłkarz występujący na pozycji bramkarza. Od 2023 roku zawodnik Manchesteru United. Były reprezentant Kamerunu.

Czytaj dalej…

24
IMAGO/Sven Simon
Imię i nazwisko Andre Onana
Data urodzenia 1996-04-02
Miejsce urodzenia Nkol Ngok
Narodowość Kamerun
Aktualny klub Manchester United
Pozycja bramkarz
Waga 93 kg
Wzrost 190 cm

Andre Onana – kariera

Andre Onana rozpoczął karierę w Akademii Samuela Eto’o, która wyszukiwała talenty w Afryce. Dzięki koneksjom imiennika akademii, Onana w młodym wieku trafił do szkółki Barcelony. W stolicy Katalonii spędził łącznie pięć lat, ale nie zadebiutował w pierwszej drużynie. Wówczas drogę do stanięcia między słupkami zablokowali mu Victor Valdes oraz Marc-Andre ter Stegen.

Przeniósł się do Ajaxu Amsterdam, gdzie wykorzystano jego świetną grę nogami. W Holandii spędził siedem lat pełnych wzlotów i upadków. Sięgnął z Joden po trzy mistrzostwa Eredivisie, ale też przeżył 9-miesięczne zawieszenie. W lutym 2021 roku UEFA ukarała go bowiem w wyniku pozytywnego testu na obecność niedozwolonej substancji – furosemidu. Onana bronił się i ostatecznie kara została zmniejszona z początkowych 12 miesięcy.

Już w styczniu 2022 roku łączono go z przenosinami do Interu Mediolan, gdzie miał zastąpić Samira Handanovicia. Ostatecznie poczekał jednak do końca sezonu i odszedł do Nerazzurrich jako wolny zawodnik. Tam relatywnie szybko udowodnił swoją wartość i wywalczył miejsce w pierwszym składzie. W Mediolanie spędził tylko jeden sezon. W lipcu 2023 roku sięgnął po niego Manchester United, który wyłożył na transfer ponad 50 milionów euro. Na Old Trafford zastąpił Davida de Geę.

Onana zadebiutował w reprezentacji Kamerunu już w 2016 roku. Wystąpił z nią na dwóch Pucharach Narodów Afryki i na Mistrzostwach Świata w Katarze. To właśnie podczas mundialu starł się z selekcjonerem, Rigobertem Songiem. W wyniku konfliktu bramkarz poinformował w grudniu 2022 roku, że zakończył reprezentacyjną karierę. Dla Nieposkromionych Lwów rozegrał 34 mecze.

Andre Onana – aktualności