Legendarny napastnik proponuje dziką kartę dla Ukrainy na MŚ w 2026 roku

Kenny Dalglish
Pressfocus Na zdjęciu: Kenny Dalglish

Z uwagi na przełożony baraż między Szkocją i Ukrainą wciąż nie znamy kompletu drużyn, które wezmą udział w tegorocznych Mistrzostwach Świata w Katarze. Legenda Liverpoolu – Kenny Dalglish wystąpił z nietypową propozycją. Szkot chciałby przyznania Ukrainie dzikiej karty na mundial w 2026 roku.

  • Ukraina wciąż ma szansę awansować na mundial
  • Jej mecz barażowy ze Szkocją został przeniesiony
  • Kenny Dalglish proponuje dziką kartę dla Ukrainy na przyszły mundial

Legenda wybiega myślami daleko w przyszłość

Ukraina wciąż odpiera ataki wojsk rosyjski, a sport zszedł w kraju na dalszy plan. Decyzja o przełożeniu meczu barażowego pomiędzy Szkocją i Ukrainą była w tym momencie jedyną sensowną. Zwycięzca tego meczu zagra o awans na mundial z Walią, która na swojej drodze pokonała już Austrię. 

Wśród działaczy i trenerów pojawiały się propozycje, żeby przyznać Ukrainie dziką kartę na najbliższy mundial. Jako jeden z argumentów wskazywano brak możliwości odpowiedniego przygotowania i odbywania treningów przez piłkarzy, a także ich obciążenia psychiczne spowodowane rosyjską agresją. Takie rozwiązanie nie jest jednak pozytywnie rozpatrywane przez sztab szkoleniowy reprezentacji, który nie chce żadnych ulg ani specjalnego traktowania.

Jeszcze dalej idzie jednak Kenny Dalglish. Legenda szkockiej piłki uważa, że Ukraina powinna otrzymać automatyczną kwalifikację na Mistrzostwa Świata w 2026 roku. 

– Podarujmy im symboliczną gałązkę oliwną i pewny awans na MŚ za cztery lata. Byłby to wyraz szacunku dla ukraińskich piłkarzy, a jednocześnie poszlibyśmy naprzód w kwestii turnieju w Katarze – stwierdził Szkot.

– To przecież nie ich wina, że znaleźli się w takiej sytuacji. Spora część kadrowiczów gra co prawda poza krajem, ale mają w Ukrainie rodziny, które ucierpiały wskutek wojny. Wywieranie na nich jakiejkolwiek presji uważam za niesprawiedliwe – argumentował. 

Mecz barażowy Szkocja – Ukraina został przeniesiony przełom maja i czerwca. Dwa proponowane terminy to 31 maja lub 1 czerwca. Decyzja należy do Ukraińskiej Federacji Piłkarskiej.

Sprawdź: Wzruszające sceny po meczu Legia – Dynamo Kijów [WIDEO]

Komentarze