FIFA wprowadza technologiczne nowości na mundial w Katarze

Gianni Infantino
Pressfocus Na zdjęciu: Gianni Infantino

Jak poinformowała w piątek FIFA, możliwość przeprowadzenia pięciu zmian nie będzie jedyną nowością podczas Mistrzostw Świata w Katarze. Organizacja zapowiedziała wdrożenie na czas mundialu kolejnych nowych rozwiązań, tym razem z zakresu technologii. Sędziów na turnieju wspomagać będzie system automatycznie wyłapujący pozycje spalone.

  • FIFA stara się wprowadzać rozwiązania, które zapewnią możliwie najlepsze Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w historii
  • Organizacja zatwierdziła już zmiany w regulaminie odnośnie liczby powołanych zawodników i do tego stawia na nowości technologiczne
  • Na Mistrzostwach Świata sędziów wspierać będzie automatyczny system wyłapywania spalonych

FIFA chce stawiać na nowoczesność i współczesne technologie

W zeszłym tygodniu FIFA poinformowała o tym, że szkoleniowcy na Mistrzostwa Świata w Katarze będą mogli powołać 26, a nie jak do tej pory 23 zawodników. Rozwiązanie to ma na celu zwiększenie wachlarza możliwości trenerów reprezentacji. Liczba ta nie jest jednak obligatoryjna. Szkoleniowcy będą mogli decydować, ilu piłkarzy na mundial powołają – nie może ich być mniej niż 23 i nie więcej niż 26. 

W piątek piłkarska organizacja poinformowała, że podczas Mistrzostw Świata w Katarze sędziowie będą wspomagani przez technologię automatycznie wyłapującą spalone. Ma to jeszcze bardziej ograniczyć liczbę błędów popełnianych przez arbitrów, a co za tym idzie, zapobiec pokrzywdzeniu jakiejkolwiek z drużyn. Jak zapowiedział Gianni Infantino, przyspieszy to proces podejmowania przez sędziów decyzji i zapewni większą płynność meczów. Niewykluczone, że z nowych zasad skorzysta Czesław Michniewicz.

“Nowa technologia wykorzystuje 12 dedykowanych kamer śledzących, zamontowanych pod dachem stadionu do śledzenia piłki i 29 punktów każdego zawodnika 50 razy na sekundę, obliczając ich dokładną pozycję na boisku” – możemy przeczytać na stronie FIFA. 

Czujniki umieszczone będą także na piłkach. 

“Ten czujnik, umieszczony w środku piłki, wysyła dane piłki do sali operacyjnej wideo 500 razy na sekundę, umożliwiając bardzo precyzyjne wykrycie punktu wykopu. Nowa technologia zapewnia automatyczne powiadomienie o spalonym dla sędziów wideo w sali operacyjnej wideo za każdym razem, gdy piłka zostanie odebrana przez napastnika, który był w danym momencie na pozycji spalonej” – czytamy dalej.

“Po potwierdzeniu decyzji przez sędziów wideo i sędziego na boisku, te same punkty danych pozycyjnych, które zostały użyte do podjęcia decyzji, będą generowane w animację 3D, która doskonale opisuje pozycję kończyn zawodników na boisku, w momencie, gdy piłka została zagrana. Animacja 3D, która zawsze pokaże najlepszą możliwą perspektywę sytuacji spalonej, zostanie następnie zaprezentowana na gigantycznych ekranach na stadionie, a także udostępniona partnerom transmisyjnym FIFA. Ma to na celu poinformowanie wszystkich widzów w jak najjaśniejszy sposób” – brzmi komunikat, w którym zapewniono, że zasady będą przejrzyste dla kibiców.

Zobacz też: FIFA zatwierdziła rewolucyjną zmianę na mundial w Katarze

Komentarze