Leo Messi
Leo Messi fot. Paul Ursachi / Sport Pictures

Kandydat na prezydenta Barcelony ujawnia swoje plany

W drugiej połowie stycznia 2021 roku poznamy nazwisko nowego prezydenta Barcelony. Faworytem do wygrania zwołanych po rezygnacji Josepa Marii Bartomeu wyborów jest Victor Font. Jednym z najważniejszych celów kandydata na nowego prezydenta katalońskiego klubu będzie zatrzymanie w zespole Lionela Messiego.

Czytaj dalej…

– Kiedy masz szczęście posiadać w swojej drużynie najlepszego zawodnika na świecie, musisz zrobić wszystko, aby go zatrzymać. Jeżeli Messi zdecydowałby się na odejście, to nie znajdziemy łatwo alternatywy, ponieważ nie ma alternatywy dla Messiego. Dlatego też zatrzymanie go w najbliższym czasie jest niezwykle ważne – powiedział Victor Font, który zamierza kandydować w najbliższych wyborach prezydenckich.

– Dla nas związek pomiędzy Messim i Barcą jest relacją strategiczną i chcemy mieć pewność, że stworzymy odpowiednie warunki, aby Messi mógł odgrywać rolę w klubie nawet po zakończeniu kariery. Messi może wnieść wiele pomysłów – kontynuował, cytowany przez Sky Sports.

Xavi kluczem do zatrzymania Messiego

Font, który o ubieganiu się o fotel prezydenta Barcelony myślał od wielu lat, chciałby również sprowadzić z powrotem do klubu Xaviego Hernandeza. Były zawodnik Dumy Katalonii i reprezentacji Hiszpanii miałby pełnić nie tylko rolę dyrektora generalnego, ale również trenera,

– Musimy przekonać Messiego, że nasz projekt jest konkurencyjny i zwycięski, a Xavi może odegrać w tym decydującą rolę. Wiarygodność Xaviego i jego wiedza o piłce nożnej jest odpowiednia do tego, aby przekonać kogoś takiego jak Messi. Są przyjaciółmi, znają się, ufają sobie nawzajem i bez wątpienia będzie to kluczowe – powiedział Font.

Sytuacja finansowa Barcelony wyzwaniem dla nowego prezydenta

Victor Font po ewentualnej wygranej będzie musiał zmierzyć się również z innym wyzwaniem, jakim opanowanie trudnej sytuacji finansowej klubu. Pandemia koronawirusa, która bardzo mocno wpłynęła na obniżenie dochodów Barcelony, sprawiła, że całkowite zadłużenie netto klubu wzrosło ponad dwukrotnie, do 488 milionów euro. Nowy prezydent klubu będzie więc zmuszony do szukania oszczędności na wielu polach.

Może to być także jeden z problemów podczas rozmów z Messim na temat ewentualnego przedłużenia kontraktu. Font jest jednak przekonany, że Argentyńczyk będzie gotowy na obniżenie swoich oczekiwań finansowych, aby pozostać w klubie.

– Wszystkie kluby znajdują się w kryzysie i każdy musi dostosować swoje oczekiwania. Dobrą rzeczą w przypadku Messiego jest to, że kocha klub i jestem pewien, że jest gotów przyjąć długoterminową perspektywę i wnieść swój wkład, aby klub mógł jak najlepiej zarządzać w krótkim okresie. Kiedy masz kogoś takiego jak Messi, kto kocha klub i kogo klub chce zatrzymać na wiele lat, masz ramy do negocjacji i budowania zwycięskiego zespołu – dodał.

Komentarze