stadium-image
IMAGO / NurPhoto
UD Almeria

UD Almeria

La Liga
Rok założenia: 1989
Przydomek: Indalicos
Barwy: czerwono-białe
Prezes: Turki Al-Shekih
Trener: Gaizka Garitano
Stadion: Power Horse Stadium
Pojemność: 16503
Adres: Calle Belladona 5, 04007 Almeria

Następny mecz

Almeria

LaLiga |

24 lutego 2024

21:00

Atletico Madryt
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 21 lutego 2024 20:39.

UD Almeria - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Segunda Divison

1 raz

Zdobyte w 2022

Newsy

UD Almeria – terminarz i wyniki

UD Almeria – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Almerii w La Liga

UD Almeria – transfery

UD Almeria to hiszpański klub, który często balansuje pomiędzy rozgrywkami La Liga a Segunda Division. Z Almerią w przeszłości byli związani znani piłkarze i trenerzy. UD Almeria nie ma na koncie tak wielkich sukcesów, co czołowe zespoły z Hiszpanii. To klub, który musi zadowolić się znacznie mniejszymi osiągnięciami. A takimi są m.in. kolejne sezony na poziomie Primera Division.

UD Almeria - początki klubu

Datuje się, że pierwszy klub piłkarski w Almerii powstał w 1909 roku. Od tamtej pory ekipa ta przechodziła wiele przeobrażeń, ale przyjmuje się, że właśnie w tym czasie zaczęła funkcjonować UD Almeria. W 2001 roku burmistrz miasta postanowił połączyć dwa kluby  Polideportivo Almería i Almería CF. W ten sposób do dziś funkcjonuje klub UD Almeria.

Klub ten przez długie lata występował na poziomie niższych lig w Hiszpanii. Na początku XXI. wieku Almeria grała w 3. lidze hiszpańskiej. Z czasem drużyna ta zyskiwała na znaczeniu na Półwyspie Iberyjskim. To zaowocowało historycznym awansem do Primera Division w 2007 roku. Wówczas Almeria dała się poznać szerszemu gronu kibiców.

Pełna nazwa klubu brzmi: Unión Deportiva Almería. W Hiszpanii zespół ten określa się jako Indálicos. Klub ten znajduje się w regionie Andaluzji, gdzie są również inne ekipy występujące w La Liga. Mowa chociażby o Realu Betis i Sevilla FC. UD Almeria mecze domowe rozgrywa na Estadio de los Juegos Mediterráneos. To obiekt, który został otworzony w 2004 roku. Stadion ten może pomieścić około 15 tysięcy widzów. Wcześniej Almeria grała na obiekcie Estadio Juan Rojas.

W UD Almeria wielką trenerską karierę rozpoczynał Unai Emery. To pod wodzą tego szkoleniowca klub ten po raz pierwszy w historii awansował do La Liga. W Almerii występowali też znani piłkarze, którzy byli reprezentantami swoich krajów. O kim mowa? Chociażby o Alvaro Negredo i Felipe Melo. Ten pierwszy ma za sobą występy w hiszpańskiej kadrze, a ten drugi w reprezentacji Brazylii.

Największe sukcesy

W 2002 roku UD Almeria awansowała do Segunda Division.To o tyle istotna data, że od tamtej pory Indálicos już nigdy nie spadli na niższy poziom niż 2. liga hiszpańska. Przez kolejnych pięć lat Almeria występowała na zapleczu La Liga. W 2006 roku klub ten został przejęty przez Unaia Emery. Wówczas był to początkujący trener, który miał za sobą krótką historię.

Tak naprawdę Unai Emery potrzebował tylko roku, żeby wprowadzić Almerię na salony hiszpańskiej piłki. W sezonie 2006/2007 jego podopieczni zajęli drugie miejsce w rozgrywkach Segunda Division. Almeria uplasowała się za plecami Valladolid, tracąc do lidera 8 punktów. To pozwoliło na historyczny awans do La Liga. Jak się później okazało to nie było ostatnie słowo, jakie wypowiedziała Almeria.

Już w pierwszym roku w Primera Division UD Almeria była jedną z rewelacji. Beniaminek w kampanii 2007/2008 zajął ósme miejsce, co w klubie zostało odebrane jako spory sukces. Po tym sezonie z Indálicos pożegnał się Unai Emery, który przeszedł do Valencia FC.

W kolejnych trzech latach Almeria występowała w Primera Division. W sezonie 2010/2011 klub ten musiał przełknąć gorycz porażki. UD Almeria zajęła ostatnie miejsce w tabeli, co oznaczało degradację do Segunda Division. Co jednak ciekawe, w tym samym czasie Almeria była jedną z rewelacji Pucharu Hiszpanii. W Copa del Rey zespół z Andaluzji doszedł aż do półfinału. Tam zdecydowanie poległ przeciwko FC Barcelonie. Jeśli chodzi o występy w Pucharze Króla, to tamto osiągnięcie jest tym najlepszym w historii Almerii.

Po dwóch latach obecności w Segunda Division UD Almeria zdołała wywalczyć ponowną kwalifikacje do La Liga. W sezonie 2012/2013 ekipa ta wygrała baraże o awans do ligi hiszpańskiej. W finale Almeria uporała się z Gironą. Po tym sukcesie klub z Estadio de los Juegos Mediterráneos przez kolejne dwa lata grał w Primera Division. Almeria wówczas należała do słabszych ekip, co widać po miejscach w tabeli. W sezonie 2013/2014 drużyna zajęła 17. lokatę, a rok później przedostatnie miejsce.

Spadek i powrót

W 2015 roku Almeria ponownie spadła do Segunda Division. Wówczas włodarze tego klubu nie przewidywali, że pobyt na tym szczeblu rozgrywek przedłuży się o kolejne kilka sezonów. Almeria miała duże problemy, że ponownie zameldować się w La Liga. Początkowo klub ten był jednym z najgorszych również w Segunda Division. Tak było do sezonu 2019/2020. Wówczas Almeria na stałe włączyła się do gry o awans. Kolejne dwa sezony ekipa ta kończyła na czwartym miejscu, a w kampanii 2021/2022 wywalczyła awans do Primera Division.

W sezonie 2021/2022 UD Almeria zdobyła puchar za mistrzostwo Segunda Division. To jedno z niewielu trofeów w dorobku tego klubu. Almeria zwyciężyła ligę posiadając tyle samo punktów, co drugi Valladolid. W 42 spotkaniach pododpieczni Rubiego odnieśli 24 zwycięstwa, 9 remisów i 9 porażek. To pierwszy istotny sukces nowego trenera Almerii. Rubi objął ten klub w 2021 roku i już w pierwszym sezonie pracy wywalczył awans, co przypomina historię Unaia Emery'ego.