Stade de l’Aube (Francja, Troyes)

Stade de l’Aube to wielofunkcyjny stadion mieszczący się w mieście Troyes. Jego budowa rozpoczęła się jeszcze w 1924 roku, a rok później stanął w północno-wschodniej Francji. Oficjalnie może pomieścić obecnie 20 400 kibiców, choć zanim osiągnął obecny wygląd przechodził wiele renowacji. Najistotniejsze z nich miały miejsce w latach ‘50. następnie na przełomie wieków, a później w 2013 roku kiedy to zainstalowano tu innowacyjną murawę.

Stade de l’Aube – podstawowe informacje

KrajFrancja
MiastoTroyes
AdresAvenue Robert-Schumann, 10000 Troyes
Data otwarcia1925
Pojemność20 400
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieTroyes AC

Stade de l’Aube – dom ESAC Troyes

Na Stade de l’Aube swoje mecze rozgrywa ekipa Troyes AC. Obiekt mieści się na wschodnim krańcu miasta i jest położony o kilometr drogi od centrum. kibice cenią sobie możliwość dojścia na stadion w zaledwie 15 minut na pieszo. Dzięki znakomicie połączonej komunikacji miejskiej dojechanie z drugiego końca Troyes może zająć maksymalnie pół godziny. Fani klubu na pewno doceniają takie rozwiązania ze strony władz miasta, które są również właścicielami stadionu.

Za rozpoczęcie budowli odpowiedzialny był Marcel Vitoux, a stadion otwarto w 1925 roku i przez długi czas pozostawał dość skromnym stadionem z dwiema małymi zadaszonymi trybunami po bokach i nasypami ziemnymi od północnej i południowej strony. W tamtym czasie miał charakterystyczny, owalny kształt. Po tym jak władze miasta wykupiły stadion, pojawił się tutaj tor lekkoatletyczny, kolejna trybuna i odnowiono szatnie wraz z pomieszczeniami biurowymi.

W latach ‘70. XX-wieku zdarzało się nawet, że obiekt wypełniało 17 tysięcy kibiców, ale w kolejnej dekadzie, gdy klub został zdegradowany na 4. poziom rozgrywkowy, najwięcej przychodziło po tysiąc osób na mecz. ESAC Troyes zdołało się jednak stosunkowo szybko odbudować i jeszcze przed nowym tysiącleciem wróciło do Ligue 1. Z tego względu wzrosło zapotrzebowanie na nowocześniejszy stadion. W 1999 roku rozpoczęły się prace, które polegały na rozbiórce starych trybun i zastąpieniu ich nowymi, na których wszystkie miejsca byłyby siedzące. Pięć lat później boisko było ze wszystkich stron otoczone nowymi trybunami. Za te zmiany odpowiedzialna była firma Chabanne & Partenaires.

W czerwcu 2013 roku Stade de l’Aube stał się pierwszym boiskiem, na którym znalazła się hybrydowa murawa AirFibr. Była połączeniem naturalnej nawierzchni ze sztuczną, a wykonała ją firma o nazwie Natural Grass. Od tamtej pory Stade de l’Aube wymienia się jako przykład najwyższej jakości. Regularnie zajmuje wysokie miejsca w rankingach stadionów zarówno w Ligue 1, jak i Ligue 2.

Najważniejsze wydarzenia na Stade de l’Aube

  • 11.09.2001, 1. runda Pucharu UEFA, Troyes – Ruzomberok 6:1
  • 01.11.2001, 2. runda Pucharu UEFA, Troyes – Leeds United 3:2
  • 18.05.2012, rekord frekwencji (20 346), Troyes – Amiens 2:0
  • 22.05.2015, 1. mistrzostwo Ligue 2, Troyes – LB Châteauroux 4:1

Ciekawostki i dodatkowe informacje na temat Stade de l’Aube

  • Po modernizacji stadionu w październiku 2004 roku na odnowionym obiekcie zmierzyły się młodzieżowe reprezentacje Francji i Irlandii.
  • Rekord frekwencji odnotowano przy okazji ostatniego meczu sezonu 2011/2012, kiedy to Troyes zapewniło sobie awans do Ligue 1.
  • Parking ulokowany pod stadionem może w sumie pomieścić nawet 400 samochodów osobowych.