Blackburn Rovers

Blackburn Rovers

Championship

Blackburn Rovers to klub, który na swoim koncie ma największe tytuły w angielskim futbolu. Blackburn niegdyś zwyciężało Premier League i występowało w Lidze Mistrzów. Dziś trudno to sobie wyobrazić, bo klub ten rozgrywa swoje mecze na zapleczu angielskiej ekstraklasy. Wielką legendą Blackburn Rovers jest Alan Shearer.

Blackburn Rovers – podstawowe informacje

Rok założenia: 1875

Przydomek: Rovers

Barwy: biało-niebieskie

Adres:
Ewood Park, Blackburn, BB2 4JF

Fax:
(0) 1254 671 042

Telefon:
(0) 1254 698 888

Strona: :
www.rovers.co.uk

Prezes:
John Williams

Menedżer:
Tony Mowbray

Stadion:
Ewood Park

Pojemność:
31,367

Sukcesy

Mistrzostwo Anglii:
3 tytułów

Zdobytych w 1912, 1914, 1995

Puchar Anglii:
6 tytułów

Zdobytych w 1884, 1885, 1886, 1890, 1891, 1928

Puchar Ligi:
1 tytuł

Zdobyte w 2002

Blackburn Rovers – początki klubu

Pierwsze wzmianki o klubie Blackburn Rovers datowane są na 1875 roku. Trzynaście lat później Rovers znalazło się w gronie drużyn, które utworzyło rozgrywki Football League. Początkowo Blackburn znaczyło wiele na piłkarskiej mapie Anglii. Już w XIX wieku klub ten sięgnął po pierwsze istotne trofeum. Blackburn triumfowało w rozgrywkach Pucharu Anglii. W finale Rovers zwyciężyli Queen’s Park 2:1. Jak się później okazało nie był to jedyny sukces Blackburn na arenie krajowej.

W gablocie z trofeami Blackburn znajdują się takie sukcesy jak mistrzostwo kraju, FA Cup i Puchar Ligi. To najcenniejsze zdobycze w angielskiej piłce nożnej, a Blackburn ma je na koncie. Co prawda w ostatnich dekadach temu klubowi idzie znacznie gorzej, ale nikt nie zapomina o wielkiej historii Rovers.

Piłkarzy Blackburn określa się różnimy przydomkami. Ten najpopularniejszy to Rovers, który znaczy – Wędrowcy. O Blackburn mówi się też jako o The Riversiders i Blue & Whites. Barwy klubu są niebiesko – białe. Od 1890 roku Blackburn domowe mecze rozgrywa na stadionie Ewood Park. To obiekt, który może pomieścić 31 tysięcy widzów.

Blackburn – złote czasy

Najlepszy okres w historii klubu przypada na lata 1884 – 1928. To wtedy Blackburn skompletowało najwięcej sukcesów. W tym czasie pojawiły się triumfy w Pucharze Anglii, a także ligowych rozgrywkach. Wędrowcy w tak krótkim okresie zdobyli sześć triumfów w FA Cup. Blackburn okazało się też najlepszą drużyną w lidze w sezonach 1911/12 i 1913/14. Wówczas nie były zorganizowane jeszcze europejskie puchary, dlatego Blackburn na swój debiut w międzynarodowych rozgrywkach musiało czekać do 1994 roku.

Era Alana Shearera

W 1992 roku Blackburn kupiło z Southampton Alana Shearera za kwotę 3,5 miliona funtów. W tamtych czasach był to transferowy rekord. Młody napastnik był na tyle perspektywiczny, że włodarze Blackburn zdecydowali się dla niego rozbić bank. Inwestycja ta szybko się zwróciła, bo Shearer okazał się rewelacją angielskiego futbolu. Już w drugim sezonie z Shearerem w składzie Blackburn wywalczyło wicemistrzostwo Anglii. Rok później było jeszcze lepiej, bo Wędrowcy triumfowali w tych rozgrywkach.

W sezonie 1994/1995 Blackburn w Premier League zostawiło za swoimi plecami Manchester United, Nottingham Forest, Liverpool i Leeds United. Rovers nad drugimi Czerwonymi Diabłami mieli tylko punkt przewagi. Pod wodzą Kenny’ego Dalglisha Blackburn w mistrzowskim sezonie odniosło 27 zwycięstw, 8 remisów i 7 porażek. W tym samym czasie Alan Shearer został królem strzelców zdobywając 34 gole.

Generalnie Alan Shearer zagrał dla Blackburn 138 meczów strzelając 112 goli. Anglik w 1996 roku zamienił Rovers na Newcastle United.

Europejskie puchary

Początki Blackburn w Europie nie były najlepsze, bo w 1994 roku klub ten szybko pożegnał się z tymi rozgrywkami. W 1. rundzie drużyna Kenny’ego Dalglisha przegrała z Trelleborgs FF. W sezonie 1995/1996 Blackburn po raz pierwszy wystąpiło w Lidze Mistrzów. Wówczas w fazie grupowej rywalami angielskiej ekipy byli Spartak Moskwa, Rosenborg BK i Legia Warszawa. Wędrowcy zajęli ostatnie miejsce w tej stawce i nie awansowali do kolejnej rundy.

Jeśli chodzi o Europę, to Blackburn najlepiej zaprezentowało się w sezonie 2006/2007. W Pucharze UEFA drużyna z Ewood Park wygrała grupę, w której rywalizowała m.in. z Wisłą Kraków. To pozwoliło na grę w fazie pucharowej. Tam w 1/16 finału lepszy okazał się Bayer Leverkusen.

Czasy współczesne

W ostatniej dekadzie Blackburn miało za sobą również epizod w League One, czyli trzecim szczeblu rozgrywkowym w Anglii. Generalnie częściej Blackburn Rovers można oglądać w Championship. Największym rywalem Wędrowców jest Burnley. Mecze pomiędzy tymi drużynami określane są jako The East Lancashire Derby.

Blackburn Rovers – terminarz i wyniki

Blackburn Rovers – skład i statystyki piłkarzy

Najlepsi strzelcy Blackburn Rovers w Championship