Queens Park Rangers

Queens Park Rangers

Championship

Queens Park Rangers to jeden z wielu londyńskich klubów. Jeśli chodzi o mapę tego miasta, to QPR zlokalizowane jest w jego zachodniej części. To drużyna, która ma za sobą długie lata w angielskiej ekstraklasie, a także gorsze okresy, które wiązały się z grą w niższych klasach rozgrywkowych. QPR miało też przygodę w europejskich pucharach, choć było to już wiele lat temu. 

Queens Park Rangers – podstawowe informacje

Rok założenia: 1882

Przydomek: The Hoops

Barwy: niebiesko-białe

Adres:
Loftus Road Stadium, London, W12 7PJ

Fax:
+44 20 8743 0262

Telefon:
+44 20 8743 0262

Strona:
www.qpr.co.uk

Prezes:
Amit Bhatia

Menedżer:
Mark Warburton

Stadion:
Loftus Road

Pojemność:
18 439

Queens Park Rangers – sukcesy

Puchar Ligi:
1 tytuł

Zdobyty w 1967

Queens Park Rangers FC – początki klubu

Datuje się, że QPR powstało w 1882 roku. Początkowo drużyna ta występowała w niższych ligach. Pierwszy raz do ekstraklasy przedostała się w latach 60. poprzedniego wieku. Co ciekawe, QPR w trakcie swojej historii występowało na kilkunastu stadionach. Ostatnio osiedliło się na Loftus Road.

Najcenniejszym trofeum w gablocie QPR jest triumf w Pucharze Ligi Angielskiej w 1967 roku. Wówczas The Hoops w finale na Wembley zwyciężyli 3:2 West Bromwich Albion. W dorobku Queens Park Rangers jest jeszcze finał FA Cup z sezonu 1981/1982. W nim QPR nie sprostało Tottenhamowi.

W przypadku piłkarzy QPR funkcjonują trzy określenia. Najczęściej nazywa się ich The Hoops lub Super Hoops. Obowiązuje też przydomek Rangers. Barwy klubu są biało-niebieskie. Od 1904 roku domowe mecze QPR rozgrywa na Loftus Road. To stadion, który może pomieścić około 20 tysięcy widzów. Największymi rywalami dla QPR jest Fulham i Chelsea.

Złote lata 70.

W historii QPR najlepszy sezon, jeśli chodzi o Premier League okazał się w latach 70. poprzedniego stulecia. O jakim okresie mowa? W rozgrywkach ligi angielskiej 1975/1976 piłkarze QPR byli bliscy zdobycia mistrzostwa kraju. Wówczas The Hoops musieli uznać wyższość Liverpoolu, z którym przegrali tylko o jeden punkt! Queens Park Rangers w 42 meczach odniosło 24 zwycięstwa, 11 remisów i 7 porażek. Co ciekawe, jeśli chodzi o wygrane był to najlepszy bilans spośród wszystkich ekip angielskiej ekstraklasy.

Zdobycie wicemistrzostwa Anglii pozwoliło QPR po raz pierwszy zakwalifikować się do europejskich pucharów.

QPR w Europie

W pierwszej przygodzie z Pucharem UEFA QPR poradziło sobie całkiem przyzwoicie. Klub z zachodniego Londynu doszedł aż do ćwierćfinału tych rozgrywek w sezonie 1976 – 1977. QPR po drodze wyeliminowało Brann, Slovan Bratysława i 1. FC Köln. Przygoda The Hoops z Pucharem UEFA zakończyła się na etapie 1/4 finału, kiedy to górą okazali się piłkarze AEK Ateny.

Queens Park Rangers było w czołówce angielskich zespołów również w sezonie 1983/1984. W tamtym czasie Super Hoops zajęli piąte miejsce w ekstraklasie. To skutkowało drugim awansem do Pucharu UEFA. Warto odnotować, że wtedy QPR w tabeli Premier League wyprzedziło takie drużyny jak Tottenham czy Arsenal. Druga kampania QPR w Europie była gorsza od tej pierwszej. Piłkarze z Loftus Road tym razem szybko pożegnali się z rozgrywkami. Co prawda w 1. rundzie uporali się z KR Reykjavík, ale później ulegli z Partizanem.

Ostatni raz na salonach

W sezonie 2013/2014 Queens Park Rangers zajęło 4. miejsce w Championship, które było premiowane grą w fazie play-off o Premier League. The Hoops zwyciężyli baraż i po raz kolejny mogli występować w angielskiej ekstraklasie. Wspominamy o tym dlatego, że sezon 2014/2015 był ostatnim (do tej pory) w wykonaniu QPR w Premier League. Drużyna z Loftus Road nie cieszyła się długo z awansu, bo w kolejnym roku musiała przełknąć gorycz porażki. W kampanii 2014/2015 QPR okazało się najsłabszym zespołem Premier League. The Hoops w 38 kolejkach odnieśli tylko 8 zwycięstw, notując 24 porażki. Od tamtej pory QPR występuje na poziomie Championship.

West London derby

QPR z racji swojej lokalizacji bierze udział w meczach, które określane są jako derby zachodniego Londynu. Drużyna ta za swoich największych rywali postrzega Chelsea, Fulham, a także Brentford. Do tej pory najwięcej tego rodzaju gier The Hoops stoczyli przeciwko Brentford. Jak na razie łącznie zagrali 82 spotkania, z których zwyciężyli 24 mecze.

Queens Park Rangers – terminarz i wyniki

Queens Park Rangers – skład

Queens Park Rangers – strzelcy