Rosja domaga się ukarania trenera reprezentacji Ukrainy

Oleksandr Petrakov
Pressfocus Na zdjęciu: Oleksandr Petrakov

Do UEFA w ostatnich dniach wpłynął wniosek o ukaranie trenera reprezentacji Ukrainy – Oleksandra Petrakova za dyskryminację i naruszenie neutralności politycznej futbolu. Domaga się tego Rosja, którą szkoleniowiec skrytykował w trakcie kwietniowego wywiadu dla The Guardian.

  • W kwietniu Oleksandr Petrakov udzielił wywiadu, w którym opowiedział o próbie dołączenia do wojsk terytorialnych Ukrainy
  • Jego wypowiedź została skrytykowana w Rosji, która oskarża szkoleniowca o dyskryminację
  • Rosyjska federacja złożyła w tej sprawie zawiadomienie do UEFA

Ukraińska Federacja Piłkarska wspiera Petrakova

– Myślę, że jeśli przybyliby do Kijowa, to chwyciłbym za broń i bronił mojego miasta. Mam 64 lata, ale czuje że byłoby to coś całkowicie dla mnie naturalnego w tej sytuacji. Mógłbym zlikwidować przynajmniej dwóch lub trzech wrogów – stwierdził Oleksandr Petrakov w trakcie kwietniowego wywiadu dla The Guardian.

Wypowiedź trenera reprezentacji Ukrainy oburzyła federację rosyjską, która postanowiła wnieść przeciwko niemu oskarżenia do UEFA. Rosja domaga się wykluczenia go ze świata futbolu. Jej zdaniem dopuścił się on dyskryminacji i złamał postanowienie o neutralności politycznej w futbolu. 

Trener Ukrainy na samym początku wojny chciał wstąpić do wojsk obrony terytorialnej kraju, jednak z powodu zaawansowanego wieku odradzono mu ten pomysł. Jak wynika z jego ostatnich wywiadów dalej jest on gotów bronić swojego kraju przed najeźdźcą. 

Ukraińska Federacja stoi murem za Petrakovem, jednak z uwagi na charakter jego wypowiedzi UEFA zbada tę sprawę i może orzec na niekorzyść 65-latka.

Czytaj dalej: FIFA podjęła decyzję ws. udziału Ekwadoru w mundialu

Komentarze