League of Legends: zakłady bukmacherskie na esport

Na pewno niejednokrotnie słyszałeś już o League of Legends, jednej z najpopularniejszych gier wszechczasów, ale bardzo możliwe, że nie do końca wiesz, na czym ona polega i skąd wzięła się zdobyta przez nią sława.

Czytaj dalej, żeby poznać podstawowe informacje na temat zasad LoLa, najlepszych graczy, najbardziej prestiżowych turniejów i oczywiście zakładów. Większość polskich bukmacherów ma już w ofercie esport, więc jeśli tylko chcesz, to bez problemu możesz obstawiać zakłady na League of Legends!

Tekst zawiera treści reklamowe | +18 | Obowiązuje regulamin

Co to jest League of Legends?

LoL to niezwykle popularny przedstawiciel gatunku MOBA, czyli multiplayer online battle arena. Gra rozgrywa się właśnie na podzielonej na trzy główne aleje arenie. Na jej przeciwnych krańcach znajdują się bazy należące do poszczególnych, zazwyczaj pięcioosobowych drużyn, a podstawowe zadanie jest proste: zniszczyć bazę przeciwnika.

Gracze wcielają się w fantastyczne postaci o zróżnicowanych umiejętnościach. Każdy dostępny bohater, a jest ich sporo ponad stu, ma swój zestaw specjalnych ataków i statystyk. Charakteryzuje się również niepowtarzalnym wyglądem, który można dostosowywać dzięki udostępnianym przez studio Riot Games skórkom.

Aby wygrać, zawodnicy muszą opracować mądrą strategię, która połączy najmocniejsze cechy ich postaci. Poszczególni bohaterowie mają swoje silne i mocne strony oraz określone zadania w ramach określonej taktyki. Gracze dzielą się także zazwyczaj kontrolą nad trzema alejami oraz dżunglą pomiędzy nimi. Starają się nie dopuścić, aby przeciwnik zdominował którąkolwiek z alei i tym samym miał szansę przebicia się do bazy.

Zawodnicy nie są jednak na mapie sami. Każda aleja jest także wyposażona w wieże obronne, które automatycznie atakują przeciwników i stoją na drodze do bazy. Z niej regularnie wychodzą także oddziały stworków, które również mają za zadanie bronić alei przed wrogami.

Za zabijanie potworów przeciwnika gracze mogą otrzymać złoto, które następnie wydaje się w specjalnym sklepie, aby dokupić ekwipunek dla bohatera i zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo. Jak widzisz gra wcale nie jest prosta, ale po kilku partiach lub obejrzanych meczach łatwo połapać się w podstawowym rytmie rozgrywki!

Krótka historia

League of Legends zostało wydane w 2009 i już po czterech latach uznano je w USA za pełnoprawny sport. Od 2011 roku regularnie odbywają się mistrzostwa sezonu. Podczas pierwszej tego typu imprezy pula nagród wyniosła 100 000 USD, a w 2019 roku było to już sporo ponad 2 000 000 USD! Po samej wartości imprezy widać, jak szybko League of Legends rozwija się jako esport.

Zasady gry

Na czym polega gra opisaliśmy już powyżej, ale oto podstawowe zasady w skrócie:

 • Celem potyczki jest zniszczyć Nexus (bazę) przeciwnika i nie dopuścić, aby on zniszczył bazę Twojej drużyny.
 • Aby dotrzeć do bazy przeciwnika, trzeba przedrzeć się przez jedną z trzech alei, W tym celu należy zniszczyć wieże obronne.
 • W ramach każdego meczu bohaterowie mogą wbijać wyższy poziom, tym samym wzmacniając się, oraz zbierać złoto i wykupować za nie wyposażenie.
 • Zawodnicy odradzają się po zabiciu, ale muszą na to poczekać przez kilkanaście do kilkudziesięciu sekund. W tym czasie przeciwnik może grać w przewadze.

Tryby gry

Oto typowe tryby gry w League of Legends dostępne dla graczy:

 • tutorial;
 • gra przeciwko AI;
 • gra normalna;
 • gra rankingowa;
 • gra niestandardowa.

Mapy

W grze są obecnie dostępne cztery mapy:

 • Summoner’s Rift: klasyczna, najczęściej używana mapa przeznaczona do gry 5 na 5, ma trzy aleje i nadaje się na dłuższe rozgrywki.
 • Twisted Treeline: mniejsza i przeznaczona do szybszych gier mapa złożona z dwóch alei, gra się na niej w drużynach 3 na 3.
 • The Proving Grounds: mapa złożona tylko z jednej alei i dostępna wyłącznie dla rozgrywek niestandardowych.
 • The Crystal Scar: mapa do szybkiej rozgrywki 5 na 5 z nietypowym układem alei w stosunku do pozostałych.

Jak obstawiać mecze League of Legends?

W tym celu będziesz oczywiście potrzebował konta u jednego z legalnych bukmacherów online działających w Polsce, ale o tym dalej. Na razie skupimy się na ogólnych poradach, które pomogą Ci się zorientować w świecie obstawiania LoL. Dalej omówimy najpowszechniejsze rodzaje zakładów na tę grę.

Jak mądrze obstawiać zakłady na League of Legends?

 • Zrozum grę. Nie zabieraj się za obstawianie, zanim naprawdę dobrze nie poznasz jej zasad. Na początek radzimy samemu rozegrać parę meczów, a następnie obejrzeć całkiem sporo rozgrywek jeszcze bez obstawiania.
 • Zapoznaj się z najpopularniejszymi casterami, ekspertami i typerami. Regularnie czytaj ich opinie i przewidywania i krytycznie je analizuj, a następnie dochodź do własnych wniosków. Pamiętaj, żeby nigdy ślepo nie podążać za typerami! Traktuj ich jako jedno ze źródeł, a nie jakąś wyrocznię.
 • Zanim zaczniesz inwestować pieniądze, możesz zacząć spisywać swoje przewidywania w notesiku lub w Excelu, a potem zobaczyć, czy się one spełniają. Ewentualnie możesz na początek obstawiać na próbę za drobne kwoty, na przykład po złotówce.
 • Dokładnie przeczytaj, co oznaczają poszczególne rodzaje zakładów u Twojego bukmachera. Zanim postawisz, sprawdź, co to “pierwsza krew” albo jak działają handicapy. Nawet jeśli obstawiałeś już na klasyczne sporty albo inne dyscypliny, to i tak musisz zrozumieć, jak działają rynki na tę konkretną grę.
 • Opracuj strategię zarządzania budżetem, tak aby nie stracić kasy przeznaczonej na zakłady. Możesz podzielić budżet na przykład na 20 jednostek i zawsze obstawiać za maksymalnie jedną. Dzięki temu nie przegrasz całych pieniędzy, nawet jeżeli przegrasz aż 19 zakładów pod rząd.

Rodzaje zakładów w League of Legends

Rzuć okiem na powszechnie oferowane przez bukmacherów rodzaje zakładów:

 • 12 – czyli kto wygra, Spear Gaming czy Asura? MAD Lions czy Fnatic? Chodzi po prostu o zakład na drużynę, która wyjdzie zwycięsko z danego spotkania.
 • Suma map – czyli ile map zostanie rozegranych w trakcie meczu, na przykład więcej czy mniej jiż 4.5?
 • Zakłady na mapę – kto wygra mapę 1? kto wygra mapę 2? i tak dalej.
 • Zakłady z handicapem – kto wygra, jeżeli umówimy się, że jedna z drużyn zaczyna grę, mając fory – na przykład przeciwnikowi odejmiemy od wyniku 1.5 mapy?
 • Pierwsza krew – której drużynie jako pierwszej uda się zabić jednego z przeciwników?
 • Kto pierwszy 10 zabójstw – której drużynie jako pierwszej uda się zabić jednego z przeciwników?

To oczywiście nie wszystko, czego możesz się spodziewać. W zależności od tego, jak ważne jest dane wydarzenie i jak dużą wagę bukmacher przywiązuje do esportu, na najpopularniejsze mecze League of Legends może sie pojawić sporo więcej zakładów.

Zakłady długoterminowe w League of Legends

Podobnie jak w przypadku pozostałych sportów i dyscyplin elektronicznych, również na League of Legends można obstawiać na dwa podstawowe sposoby.

Zakłady krótkoterminowe – polegają na obstawianiu na wydarzenie, którego rozstrzygnięcie nastąpi już niedługo, zwykle w ramach jednego spotkania. Mowa na przykład o postawieniu, że Origen wygra z Rogue w najbliższym meczu albo że w grze Racoon kontra eSuba suma map wyniesie więcej niż 2.5.

Zakłady długoterminowe – tutaj obstawia się na wydarzenie, które rozstrzygnie się za dłuższy okres i zazwyczaj wynik będzie się bazował na wielu meczach. Chodzi tutaj na przykład o zakład na to, kto wygra określony turniej albo całą ligę.

Gdzie obstawiać mecze League of Legends?

Jak zwykle na zakłady esportowe polecamy w szczególności poniższych trzech bukmacherów, którzy mają naprawdę szeroką ofertę:

 • STS (kod promocyjny GOAL, bonus do 1260 zł),
 • Betclic (kod promocyjny ESPORTGOALPL, cashback 50 zł na esport)
 • PZBuk (kod promocyjny GOALBET, darmowy zakład 50 zł i punkty lojalnościowe).

Gdzie oglądać mecze League of Legends?

Jednym z najpopularniejszych miejsc w internecie, gdzie można oglądać mecze League of Legends jest Twitch. W Polsce możesz oglądać wybrane mecze także u bukmachera STS, który streamuje LoL, żeby ułatwić swoim graczom zakłady na żywo.

Zakłady na żywo

Mecze League of Legends można u polskich bukmacherów obstawiać także na żywo! To bardzo emocjonująca zabawa, ale pamiętaj, że może być także bardziej ryzykowna niż obstawianie przedmeczowe. W trakcie meczu kursy zmieniają się bardzo dynamicznie, a to tego buzuje adrenalina. To wszystko sprawia, że trudno się powstrzymać od nieprzemyślanych decyzji. Radzimy na początek poćwiczyć zakłady na żywo za małe stawki.

Najbardziej popularne rozgrywki

Obecnie istnieje 12 w pełni profesjonalnych lig League of Legends rozmieszczonych na różnych kontynentach. Za najbardziej prestiżowe uznaje się poniższe cztery:

 • League of Legends Championship Series (LCS, USA oraz Kanada);
 • League of Legends European Championship (LEC, Europa);
 • League of Legends Champions Korea (LCK, Korea Południowa);
 • League of Legends Pro League (LPL, Chiny).

Najbardziej prestiżowe turnieje

Do najważniejszych turniejów League of Legends należą między innymi poniższe:

 • Mid-Season Invitational;
 • World Championship;
 • Rift Rivals;
 • All-Star.

Najlepsze drużyny

Na chwilę powstawania tego artykułu w najlepszej piątce światowego rankingu znajdowały się następujące drużyny:

 1. FunPlus Phoenix (Chiny).
 2. T1 (Korea Południowa).
 3. G2 Esports (Niemcy).
 4. Cloud 9 (USA).
 5. DragonX (Korea Południowa).

Warto zaznaczyć, że wśród graczy G2 Esports znajduje się najlepszy polski gracz League of Legends, czyli Jankos, ale o nim więcej poniżej!

Polacy a League of Legends

Za najlepszego zawodnika z naszego kraju powszechnie uznaje się właśnie Jankosa, czyli Marcina Jankowskiego. Gra on jako agresywny jungler i jest związany kontraktem z G2 Esports. Wygrał już z nimi między innymi LEC 2019 Spring i LEC 2019 Summer, a także Rift Rivals 2019 NA-EU i wiele więcej, regularnie zdobywa także nagrody indywidualne jak MVP na LEC 2019 Summer.

Kolejny ważny zawodnik to Selfmade, czyli Oskar Boderek, gra w europejskiej ekipie Fnatic, zajmującej obecnie ósme miejsce w światowym rankingu. Jako że reprezentuje te barwy dopiero od końcówki 2019 roku, póki co zdążył z nimi tylko zająć drugie miejsce w LEC 2020 Spring. Podobnie do Jankosa gra jako juggler. W elitarnej europejskiej lidze LEC występują jeszcze trzej Polacy, czyli Inspired, VandeR oraz Jactroll.

Już wiesz, którymi rodakami się zainteresować, jeśli chciałbyś wspierać drużynę mającą w swoich szeregach Polaka. Mamy nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz League of Legends i jesteś gotowy na oglądanie i obstawianie tego esportu!

Sekcja esport:
Zakłady na esportCS:GO
League of LegendsDota 2
Rocket LeagueFIFA