Tomasz Kaczmarek

Tomasz Kaczmarek to jeden z najlepiej zapowiadających się trenerów młodego pokolenia. Kaczmarek nie ma dużego doświadczenia, ale za to edukował się na zachodnich uczelniach. Szkołę trenerską  Deutsche Sporthochschule Koln kończyli również Jurgen Klopp i Hansi Flick. Wszystko to pokazuje, że Tomasz Kaczmarek ma predyspozycje, żeby odnosić dobre rezultaty ze swoimi zespołami.

Tomasz Kaczmarek
fot. IMAGO/Pro Shots

Tomasz Kaczmarek – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoTomasz Kaczmarek
Data urodzenia20 września 1984 roku
Miejsce urodzenia Wrocław
NarodowośćPolska
Aktualny klubFC Den Bosch

Tomasz Kaczmarek – kariera

Tomasz Kaczmarek jako dziecko wyjechał do Niemiec, gdzie dorastał, a także pobierał pierwsze szlify piłkarskie. Jako zawodnik nie zrobił on wielkiej kariery. Występował w lokalnych klubach takich jak SpVg Porz i FC Junkersdorf. Kaczmarek grywał na pozycji napastnika, ale szybko zakończył karierę. Buty na przysłowiowym kołku zawiesił w 2008 roku. Następnie rozpoczął szkolenia związane z zawodem trenera.

Jeśli chodzi o niemiecki rynek, to Kaczmarek jest absolwentem  Deutsche Sporthochschule Koln i Hennes-Weisweiler-Akademie. To nieprzypadkowe uczelnie, bo tam studiowali też Jurgen Klopp, Hansi Flick Thomas Tuchel czyl Julian Nagelsmann. Następnie Tomasz Kaczmarek przeniósł się do Los Angeles. W USA poznał byłego selekcjonera reprezentacji, Boba Bradleya, z którym później pracował w Egipcie. Co ciekawe, jako asystent Bradleya w reprezentacji Egiptu, Tomasz Kaczmarek pracował też z Mohamedem Salahem, późniejszą gwiazdą Liverpoolu.

Początkowo Tomasz Kaczmarek związał się z niemieckim klubem Bonner SC, który występował w regionalnych ligach. Tam najpierw prowadził drużynę U-19, a następnie seniorski zespół. W latach 2012-2013 był asystentem Boba Bradleya, gdy ten prowadził reprezentację Egiptu. Następnie pozostał w jego sztabie w norweskim klubie Stabæk IF. Od 2015 roku Tomasz Kaczmarek zaczął pracę na własny rachunek w mniej renomowanych klubach.

W latach 2015-2017 Tomasz Kaczmarek był związany z niemieckim zespołem, który występował na poziomie 4. ligi. Chodzi o klub FC Viktoria Koln, z którym dwukrotnie zajmował trzecie miejsce w tych rozgrywkach. W jego trenerskiej przygodzie kolejnym klubem był Stuttgarter Kickers. To zespół, który był na tym samym poziomie, co Viktoria Koln. Trzeba jednak przyznać, że wyniki w drużynie Stuttgarter Kickers Kaczmarek osiągał znacznie słabsze, co skutkowało przyśpieszonym zwolnieniem.

Kolejnym zespołem w CV Tomasza Kaczmarka była Fortuna Koln. Co ciekawe, trener ten otrzymał angaż w drużynie, która występowała ligę wyżej niż jego poprzednie ekipy. Fortuna Koln grała na trzecim poziomie rozgrywkowym w Niemczech. W Kolonii Kaczmarek również nie zagrzał na dłużej miejsca. Raptem prowadził ten zespół przez rok. W 2020 roku wrócił do Polski na zaproszenie Kosty Runjaicia.

Tomasz Kaczmarek – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Bonner SC U-191 stycznia 201113 grudnia 2011
Bonner SC1 lipca 201113 grudnia 2011
Viktoria Koeln1 stycznia 201530 czerwca 2016
Stuttgarter Kickers1 stycznia 201716 października 2017
Fortuna Koeln30 października 201822 kwietnia 2019
Lechia Gdańsk1 września 202131 sierpnia 2022
FC Den Bosch10 kwietnia 2023

Pogoń Szczecin

Tomasz Kaczmarek już wcześniej miał propozycje pracy w polskim klubie, ale wówczas odmówił prowadzenia Zagłębia Lubin. W 2020 roku znalazł się w sztabie trenerskim Kosty Runjaića, który pracował w Pogoni Szczecin. Jako jego asystent zdobył brązowy medal mistrzostw Polski. Prowadzona przez nich Pogoń zajęła trzecie miejsce w Ekstraklasie w sezonie 2020/2021. 

Lechia Gdańsk

Kaczmarek wraz z Pogonią rozpoczął sezon 2021/2022. Na początku tych rozgrywek otrzymał propozycje samodzielnego prowadzenia Lechii Gdańsk. Wówczas podpisał kontrakt z nowym klubem do czerwca 2024 roku. Jak na razie nowy szkoleniowiec spełnia pokładane w nim nadzieje, bo Lechia Gdańsk znajduje się blisko czołówki Ekstraklasy.

Co ciekawe, pojawiły się informacje, że Lechia Gdańsk już w 2014 roku próbowała zatrudnić Tomasza Kaczmarka. Wówczas na przeszkodzie miały stanąć kwestie formalne, ponieważ szkoleniowiec nie posiadał wymaganej licencji.

Zatrudniając Kaczmarka włodarze Lechii liczyli na to, że nowy trener zmieni styl gry drużyny. Jego poprzednikowi, czyli Piotrowi Stokowcowi zarzucano zbyt defensywną filozofię. Kaczmarek ma postawić na atrakcyjną grę dla oka. W jego zamyśle drużyna ma wymieniać dużo podań i kreować grę, a nie tylko skupiać się na destrukcji. W pierwszym sezonie pracy w Gdańsku poprowadził drużynę do zajęcia czwartego miejsca w tabeli Ekstraklasy, co dało jej prawo gry w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy w sezonie 2022/23. Z klubem rozstał się 31 sierpnia 2022 roku.

Zimą 2023 roku był wymieniany w gronie kandydatów na współpracownika selekcjonera reprezentacji Polski Fernando Santosa.

FC Den Bosch

10 kwietnia 2023 roku Kaczmarek został ogłoszony nowym szkoleniowcem holenderskiego drugoligowca – FC Den Bosch. Z klubem podpisał dwuletnią umowę.

Tomasz Kaczmarek – aktualności