Ireneusz Mamrot

Ireneusz Mamrot to trener, który osiągał dobre wyniki w niższych ligach, co zostało dostrzeżone przez Jagiellonię Białystok. To właśnie w tym klubie Mamrot dał się poznać szerszej publiczności na poziomie Ekstraklasy. To szkoleniowiec, który dwukrotnie był bliski wielkiego sukcesu w polskim futbolu.

Ireneusz Mamrot
fot. IMAGO/Łukasz Grochala/Cyfrasport

Ireneusz Mamrot – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoIreneusz Mamrot
Data urodzenia13 grudnia 1970 roku
Miejsce urodzenia Trzebnica
NarodowośćPolska
Aktualny klubGórnik Łęczna
Wzrost1,75 m

Ireneusz Mamrot – kariera

Tak jak większośc trenerów, tak i Ireneusz Mamrot początkowo był związany z piłką nożną 

jako czynny zawodnik. Trzeba jednak zauważyć, że Mamrot nie zrobił spektakularnej kariery. Jako piłkarzy występował przede wszystkim w niższych ligach. Nie grał w tak uznanych zespołach jak Legia Warszawa, Lech Poznań czy Wisła Kraków. Mamrot reprezentował barwy lokalnych klubów. Najwięcej czasu spędził w Polonii Trzebnica. Jako zawodnik grywał na pozycji pomocnika.

Co ciekawe, Ireneusz Mamrot przez dłuższy czas łączył trenowanie z grą w piłkę nożną. Tak było do 2010 roku. Wówczas objął pracę w Chrobrym Głogów. W zespole tym spędził aż siedem lat i to właśnie prowadzenie Chrobrego Głogów pozwoliło mu wypłynąć na szersze wody. W latach 2010-2017 Ireneusz Mamrot wprowadził Chrobrego Głogów na drugi poziom rozgrywkowy w Polsce (1. liga). Kiedy obejmował klub, ten grał w 3. lidze.

Skuteczna praca w Chrobrym Głogów zaowocowała propozycją od Jagielloni Białystok. W 2017 roku Mamrot zastąpił w tym klubie Michała Probierza.

Ireneusz Mamrot – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Polonia Trzebnica1 stycznia 200916 grudnia 2010
Chrobry Głogów16 grudnia 201012 czerwca 2017
Jagiellonia Białystok12 czerwca 20178 grudnia 2019
Arka Gdynia10 maja 202016 grudnia 2020
ŁKS Łódź7 marca 20211 czerwca 2021
Jagiellonia Białystok4 czerwca 202124 grudnia 2021
Górnik Łęczna26 lutego 2023

Jagiellonia Białystok

Początki pracy Ireneusza Mamrota w Białymstoku były obiecujące. Jednocześnie był to debiut tego trenera na poziomie Ekstraklasy. Już w premierowym sezonie 2017/2018 jego podopieczni walczyli o mistrzostwo Polski. Wówczas głównym rywalem Jagielloni była Legia Warszawa. Po 37 meczach Jaga odnotowała 20 zwycięstw, 7 remisów i 10 porażek. Legia, która ostatecznie sięgnęła po mistrzostwo, skompletowała o 3 punkty więcej. Tym samym trener Mamrot w pierwszym sezonie Ekstraklasy od razu wywalczył wicemistrzostwo kraju.

W kolejnym sezonie Jagiellonia potwierdziła miejsce w czołówce ligi, ale tym razem rozgrywki ukończyła na piątej lokacie. W tym samym sezonie Ireneusz Mamrot ponownie był bliski dużego sukcesu w swojej karierze. Tym razem poprowadził klub z Białegostoku do finału Pucharu Polski. W decydującym starciu o trofeum lepszy okazał się rywal, czyli Lechia Gdańsk.

W 2019 roku po dwóch latach współpracy Ireneusz Mamrot rozstał się z Jagiellonią. Następnie pracował w Arce Gdynia i ŁKS-ie Łódź. W sezonie 2021/2022 ponownie wrócił do Białegostoku w roli szkoleniowca Jagielloni, tym razem z klubem tym był związany tylko przez pół roku. Po rundzie jesiennej włodarze Jagielloni zdecydowali o zwolnieniu Mamrota. Jego miejsce zajął Piotr Nowak. Podczas drugiej przygody w Jagielloni Białystok podopieczni Mamrota w rundzie jesiennej odnieśli 6 wygranych, 6 remisów i 7 porażek. W ostatnim meczu w roli trenera Jagielloni Mamrot przegrał 0:5 z Rakowem Częstochowa.

Arka Gdynia

W 2020 roku Ireneusz Mamrot zszedł na niższy poziom, a więc do 1. ligi. Tam przejął drużynę Arki Gdynia, która miała aspiracje szybkiego awansu do Ekstraklasy. Mamrot w Arce został tylko na rundę jesienną, a następnie pożegnał się z klubem. W barwach Arki odniósł 14 zwycięstw. Wówczas wydawało się, że pozostanie w Gdyni na dłużej, gdyż jego umowa miała obowiązywać jeszcze przez 1.5 roku.  Koniec końców Ireneusz Mamrot zostawił Arkę na piątej pozycji w 1. lidze.

W marcu kolejnego roku związał się z ŁKS Łódź, który również grał na zapleczu Ekstraklasy. Po trzech miesiącach współpracy również rozstał się z tym klubem. Jak donosiły media Ireneusz Mamrot odszedł z ŁKS-u, ponieważ otrzymał ofertę z Jagielloni Białystok. Wiele wskazuje, że była to prawda, ponieważ w kolejnych tygodniach Mamrot związał się z białostockim klubem.

ŁKS pod wodzą Mamrota rozegrał 13 meczów. Łódzki Klub Sportowy w tym czasie odniósł 5 zwycięstw, 3 remisy i 5 porażek.

Ireneusz Mamrot – aktualności