Walter Smith nie żyje

Walter Smith
Glasgow Rangers Na zdjęciu: Walter Smith

Smutne wieści napłynęły ze Szkocji. W wieku 73 lat zmarł jeden z najbardziej utytułowanych szkockich menedżerów w historii Walter Smith.

  • Z Rangers FC Smith zdobył 21 tytułów. Więcej na swoim koncie ma tylko legendarny Bill Struth
  • Poza tym w swojej karierze prowadził również Everton FC, reprezentację Szkocji, a także pomagał sir Aleksowi Fergusonowi w prowadzeniu Manchester United
  • Od rana hołd składają mu wszyscy ludzie związani z zespołem 55-krotnych mistrzów Szkocji

Drugi w historii

Walter Smith od dziecka kibicował Rangers FC (mieszkał bowiem niedaleko Glasgow). Nigdy nie było mu dane jednak występować w ekipie “The Gers”. Musiał zadowolić się występami w Dundee United i Dumbarton FC. Na Ibrox Park pojawił się jako trener dopiero na początku lat 90-tych pisząc jeden z najbardziej pasjonujących rozdziałów w ponad stuletniej historii tego klubu.

W ciągu dwóch okresów spędzonych w ekipie Rangers (1991-1998 i 2007-2011) zdobył dziesięć tytułów mistrza Szkocji, pięć Pucharów Szkocji oraz sześciokrotnie triumfował również w Pucharze Ligi Angielskiej. W sezonie 2007/2008 dotarł również z Rangersami do finału Pucharu UEFA, gdzie lepszy okazał się jednak Zenit Sankt Petersburg. Więcej trofeów z niebiesko-biało-czerwonymi zdobył tylko Bill Struth (30).

Po zakończeniu kariery trenerskiej, a także degradacji ukochanego klubu do Scottish Third Division, przez prawie rok pełnił również funkcję prezesa klubu.

Prawdziwy Ranger

Od rana do rodziny Smitha spływają kondolencje od wszystkich osób związanych z “The Gers”. Menedżer Steven Gerrard napisał na twitterze: “Dziękuje za całą Twoją mądrość, wsparcie i przyjaźń“.

Z kolei przewodniczący klubu, Douglas Park powiedział: – Prawie niemożliwym jest opisać, co Smith znaczył dla nas. Ucieleśniał wszystkie cechy prawdziwego Rangera.

Czytaj więcej: Wielki dzień Stevena Gerrarda. Rangers mistrzami Szkocji

Komentarze