Edinson Cavani
Edinson Cavani PressFocus

Cavani oskarżony o rasizm

Edinson Cavani po niedzielnym zwycięstwie jego Manchesteru United nad Southampton (3:2) zamieścił w mediach społecznościowych post ze słowem mającym konotacje rasistowskie i niewykluczone, że zostanie ukarany przez Football Association.

Czytaj dalej…

Edinson Cavani zaliczył fantastyczne wejście z ławki. Urugwajczyk został wprowadzony w przerwie, przy dwubramkowym prowadzeniu Southampton. Napastnik najpierw asystował przy bramce Bruno Fernandesa, a potem sam zdobył dwa gole, pieczętując udaną pogoń swej drużyny za trzema punktami. Jak się okazało, to spotkanie może się jednak nie kojarzyć Cavaniemu wyłącznie pozytywnie. Po nim wrzucił post na swoje media społecznościowe, gdzie dziękował swemu przyjacielowi, nazywając go “negrito”.

Football Association zaczęło przyglądać się sprawie, a post został usunięty po trzech godzinach. Urugwajczyk ma wziąć przykład ze swojego kolegi z reprezentacji, Luisa Suareza, który kiedyś został ukarany w podobnej sytuacji. Wówczas chodziło o użycie przez aktualnego napastnika Atletico słowa “negro” w kierunku Patrice’a Evry. Suarez przekonywał władze ligi, że to słowo w języku hiszpańskim, w przeciwieństwie do angielskiego, ma znaczenie pozytywne i jest w Ameryce Południowej nieszkodliwe.

Suarezowi to tłumaczenie niewiele dało – w 2011 roku został ukarany ośmioma spotkaniami przerwy i grzywną 40 tysięcy funtów.

“Daily Mail” przewiduje, że post może kosztować Cavaniego od trzech do dwunastu meczów przerwy, bo reperkusje za zachowania rasistowskie zostały zaostrzone po tym, jak Bernardo Silva i Dele Alli dostali za przewinienia w tej kategorii ukarani zaledwie jednym spotkaniem pauzy.

Komentarze