Fantasy Premier League

Fantasy Premier League to jedna z najpopularniejszych gier sportowych na świecie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po tej zabawie. Dowiesz się jak zagrać, kto najlepiej punktuje oraz co się zmieniło na sezon 2022/23.

Fantasy Premier League – podstawowe informacje

Zabawa w Fantasy polega na dobraniu własnej drużyny składającej się z zawodników ligi angielskiej w określonym budżecie. Następnie w każdej kolejce wybrani zawodnicy zdobywają punkty na podstawie swoich występów w prawdziwych spotkaniach ligowych. Osoby, które wybiorą najlepszą pakę i zdobędą najwięcej punktów mogą liczyć na ciekawe nagrody.

Podstawowe zasady konkursu

Gra w Fantasy Premier League odbywa się na stronie PremierLeague.com. Do gry wystarczy przeglądarka internetowa oraz rejestracja konta (może być na stronie lub przez Facebook).

Pierwszym krokiem po rejestracji jest wybór drużyny. Musimy wybrać 15 zawodników, a w tym:

  • 2 bramkarzy
  • 5 obrońców
  • 5 pomocników
  • 3 napastników

Budżet jakim dysponujemy przy wyborze to 100 milionów funtów. Dodatkową zasadą jest limit zawodników jednej drużyny. Maksymalnie możemy wybrać 3 graczy tego samego zespołu. Wiemy – przykra niespodzianka dla fanów Liverpoolu czy Manchesteru City – niestety nie zrobicie drużyny tylko ze swoich ulubieńców.

Zarządzanie zespołem

Jak już uda się zmieścić w budżecie można przejść do gry. Przed każdą kolejką z wybranych 15 graczy musimy wystawić swoją podstawową 11. Musimy się w niej wystawić jednego bramkarza, przynajmniej 3 obrońców i minimum jednego napastnika.

Po wybraniu 11 konieczne jest też mianowanie kapitana i jego zastępcy. Jest to bardzo istotny element gry. Kapitan otrzymuje bowiem podwójne punkty. Jeśli natomiast nie uda mu się zdobyć nawet jednego punktu w kolejce na jego miejsce wskakuje zastępca.

Ławka rezerwowych to też ważny element. W przypadku nieprzewidzianych okoliczności takich jak kontuzje last minute albo odwołane spotkania to rezerwowi wskakują do składu i walczą o punkty.

Fantasy Premier League
Bruno Fernandes – najlepszy piłkarz Fantasy Premier League 2020/21 | Źródło: PressFocus

Transfery

Co to za gra piłkarska bez transferów? W Fantasy Premier League te są oczywiście możliwe, ale z pewnymi ograniczeniami. Po wyborze swojej 15 na sezon możemy dokonywać w niej dowolnych zmian aż do zamknęcia pierwszego okienka transferowego. To następuje na krótko przed rozpoczęciem rozgrywek Premier League. Dlatego warto pilnować statystyk spotkań towarzyskich oraz transferów graczy do ligi aby zapewnić sobie najmocniejszą 11 na start sezonu.

Po rozpoczęciu sezonu każdemu graczowi przysługiwać będzie jeden darmowy transfer na kolejkę. Możliwe jest zrobienie większej ilości zmian, ale wtedy tracimy 4 punkty za każdy dodatkowy transfer.

Ceny zawodników

Ceny zawodników ustalane są przed sezonem przez organizatora rozgrywek. Do rozpoczęcia sezonu nie są one zmieniane. W trakcie sezonu ceny zawodników są zmienane na podstawie ich popularności oraz liczby punktów jakie zdobywają.

Fantasy Premier League – punktacja

Teraz chyba najważniejszy punkt do ustalenia swojej strategii na grę czyli punkty. Za co nasi zawodnicy mogą zdobyć punkty? Poniżej przedstawiamy dokładną listę.

Warto zwrócić uwagę, ze zawodnicy dostają punkty zarówno dodatnie jak i ujemne. I tak na przykład obrońca, który rozegra cały mecz (2 punkty) i zdobędzie bramkę (6 punktów) może dostać w sumie 8 punktów. Jeśli jednak w tym samym meczu dostanie żółtą kartkę (-1 punkt) i strzeli samobója (-2 punkty) suma jego punktów wyniesie 5.

Zdarzenie Punkty
Rozegranie do 60 minut1
Rozegranie powyżej 60 minut (doliczony czas gry się nie liczy)2
Gol zdobyty przez bramkarza lub obrońcę 6
Gol zdobyty przez pomocnika 5
Gol zdobyty przez napastnika 4
Asysta (niezależnie od pozycji na boisku) 3
Czyste konto bramkarza i obrońcy 4
Czyste konto – pomocnik 1
Każde 3 strzały obronione przez bramkarza1
Każdy obroniony rzut karny 5
Każdy spudłowany rzut karny -2
Punkty bonusowe za tytuł najlepszego zawodnika meczu 1-3
Każde 2 bramki stracone przez obrońcę i bramkarza -1
Żółta kartka -1
Czerwona kartka -3
Gol samobójczy -2

Nagrody w FPL

Jak już wspomnieliśmy w Fantasy Premier League można wygrać całkiem atrakcyjne nagrody. Dla zwyciezcy klasyfikacji ogólnej jest to:

  • 7-dniowy pobyt w Wielkiej Brytanii połączony z biletami VIP na wybrany mecz Premier League w sezonie 2022/23
  • Zegarek Hublot
  • FIFA 22 z konsolą do gier
  • Strój Nike
  • Gadżety FPL

Za drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej można wygrać bilety VIP na wybrany mecz ligi angielskiej wraz z noclegiem na 2 dni oraz dodatkowe nagrody rzeczowe. Trzecie miejsce to konsola z grą FIFA 22, tablet i inne gadżety.

Nagrody miesięczne i tygodniowe

Poza klasyfikacją końcową do zdobycia są jeszcze nagrody miesięczne i tygodniowe. “Manager miesiąca” dostanie tablet, grę FIFA 2022, piłkę i strój Nike. Zwycięzca tygodniowy dostaje grę FIFA, piłkę i gadżety FPL.

Najlepsi gracze sezonu 2020/21

Kogo wybrać do swojej drużyny? Budżet 100 milionów funtów sprawia, że nie możemy zgarnąć samych gwiazd. Musimy pomieszać największe sławy z graczami bardziej anonimowymi. Ci jednak także potrafią nieźle zapunktować.

Najlepszym zawodnikiem Fantasy Premier League w sezonie 2020/21 był Bruno Fernandes. Pomocnik Manchesteru United zebrał aż 244 punkty. Drugi w klasyfikacji był snajper Tottenhamu Harry Kane – 242 punkty. Na podium znalazł się jeszcze Mo Salah. Lider Liverpoolu zdobył 231 punktów.

Poniżej przedstawiamy listę 10 najlepiej punktujących graczy FPL 2020/21.

ZawodnikKlubCena Punkty
Bruno FernandesMan Utd12.0244
Harry KaneTottenham12.5242
Mo SalahLiverpool12.5231
Heung-Min SonTottenham 10.0228
Patrick BamfordLeeds8.0194
Jamie VardyLeicester10.5187
Emiliano MartinezA. Villa5.5186
Sadio ManeLiverpool12.00176
Marcus RashfordMan Utd9.5174
Stuart DallasLeeds5.5171