Gabriel
Slonina

Gabriel Slonina to amerykański piłkarz pochodzenia polskiego, występujący na pozycji bramkarza. Od 2022 roku piłkarz Chelsea, reprezentant Stanów Zjednoczonych.

Czytaj dalej…

24
IMAGO/Shaina Benhiyoun/SPP
Imię i nazwisko Gabriel Slonina
Data urodzenia 2004-05-15
Miejsce urodzenia Addison
Narodowość Stany Zjednoczone
Aktualny klub KAS Eupen
Pozycja bramkarz
Waga 83 kg
Wzrost 193 cm

Gabriel Slonina – kariera

Gabriel Slonina to wychowanek Chicago Fire. Do akademii tego klubu dołączył już w wieku 12 lat, z kolei mając lat 15 podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt.

Golkiper pobił kilka rekordów. Został najmłodszym bramkarzem z debiutem w MLS, w tym samym starciu zanotował też czyste konto – również jako najmłodszy gracz na tej pozycji w historii ligi. Młodym, utalentowanym golkiperem interesowały się wszelkie czołowe kluby Europy, a sam zainteresowany przyjął ostatecznie ofertę z Chelsea, która zapłaciła za niego 9 milionów euro.

Na stałe trafił na Stamford Bridge pod koniec grudnia 2022 roku i końcówkę debiutanckiego sezonu spędził, występując w drużynie rezerwowej. W sierpniu 2023 roku został wypożyczony na rok do belgijskiego KAS Eupen.

Gabriel Slonina urodził się w Stanach Zjednoczonych, ale ma pochodzenie polskie. PZPN starał się o to, by utalentowany bramkarz dołączył do polskiej reprezentacji, ale ten ostatecznie postawił na kadrę USA. Zadebiutował w niej w styczniu 2023 roku, w meczu towarzyskim przeciwko Serbii.

Gabriel Slonina – aktualności