Eric
Bailly

Eric Bailly to iworyjski piłkarz występujący na pozycji środkowego obrońcy. Od 2023 roku zawodnik tureckiego Besiktasu. Mistrz Afryki z reprezentacją Wybrzeża Kości Słoniowej.

Czytaj dalej…

30
IMAGO/Vachira Vachira
Imię i nazwisko Eric Bailly
Data urodzenia 1994-04-12
Miejsce urodzenia Bingerville
Narodowość Wybrzeże Kości Słoniowej
Aktualny klub Besiktas Stambuł
Pozycja środkowy obrońca
Waga 77 kg
Wzrost 187 cm

Eric Bailly – kariera

Eric Bailly został dostrzeżony przez reprezentantów hiszpańskiego Espanyolu podczas turnieju młodzieżowego w Burkina Faso. W 2011 przeniósł się do stolicy Katalonii, a w październiku kolejnego roku otrzymał pozwolenie na pracę. Zadebiutował w zespole rezerw w kampanii 2013/2014, a w kolejnym występował już w La Lidze – w seniorskiej ekipie Papużek.

Szybko pokazał swój potencjał, którego stracić nie chciał Villarreal. Żółta Łódź Podwodna już zimą 2015 roku postanowiła zainwestować w Iworyjczyka niespełna sześć milionów euro. Miał zastąpić Gabriela Paulistę i sprostał zadaniu. W sezonie 2015/2016 pomógł Villarrealowi w dotarciu do półfinału Ligi Europy, zanim zainteresował się nim Manchester United. Czerwone Diabły zapłaciły za defensora aż 38 milionów euro. Bailly został pierwszym nabytkiem Jose Mourinho na Old Trafford. Jego debiutancki sezon był bardzo udany i spuentowany triumfem w Lidze Europy. Iworyjczyka wybrano do jedenastki sezonu rozgrywek. W tym samym roku pomógł Czerwonym Diabłom w wygraniu Tarczy Wspólnoty i Pucharu Ligi.

W kolejnych latach Bailly spadał w hierarchii zespołu, nieraz z powodu kontuzji. Erik ten Hag postanowił wysłać go na sezon 2022/2023 na wypożyczenie do Olympique Marsylii. Tam jednak również nie zdołał przebić się do wyjściowego składu i 1 lipca wrócił do Anglii. Manchester United nie wiązał z nim jednak przyszłości i pozwolił odejść na zasadzie wolnego transferu do Besiktasu.

Bailly występuje w reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej od 2015 roku. W tym samym roku sięgnął po Puchar Narodów Afryki. Później wystąpił jeszcze na dwóch edycjach tego turnieju (2017 i 2022).

Eric Bailly – aktualności