Edouard
Mendy

Edouard Mendy to bramkarz pochodzenia senegalskiego. Od 2023 roku jest zawodnikiem Al-Ahli. Wcześniej bronił barw m.in. Chelsea. Z The Blues sięgnął po Ligę Mistrzów i Superpuchar Europy. Wybrany najlepszym golkiperem na gali FIFA Best 2021. Zdobywca Pucharu Narodów Afryki 2021 ze swoją kadrą narodową.

Czytaj dalej…

16
IMAGO/Maurice van Stone/ANP
Imię i nazwisko Edouard Mendy
Data urodzenia 1992-03-01
Miejsce urodzenia Montivilliers
Narodowość Senegal
Aktualny klub Al Ahli
Pozycja bramkarz
Waga 86 kg
Wzrost 195 cm

Edouard Mendy – kariera

Edouard Mendy to typowy przykład kariery, która swój szczyt osiągnęła relatywnie późno, ale też historia o niepoddawaniu się. Choć bramkarz ten reprezentuje Senegal, urodził się we Francji i to właśnie tam stawiał swoje pierwsze kroki. Bez żalu pożegnano się z nim w Caucriauville, skąd trafił do AS Cherbourg. Po trzech latach rozwiązano z nim kontrakt, a rękę do wolnego zawodnika wyciągnęła Olympique Marsylia. Tam Mendy występował tylko w rezerwach, ale i tak nie zrobił wrażenia na trenerach pierwszej drużyny. Za darmo trafił do Stade Reims, gdzie jego kariera nabrała tempa.

Przez trzy lata w przeciętnej drużynie, Mendy dał się poznać jako golkiper o świetnym refleksie. W 85 spotkaniach w nowych barwach zanotował aż 36 czystych kont. To zwróciło uwagę nieco większego gracza na rynku transferowym – Stade Rennais. Senegalczyk nawet nie spodziewał się, jak jeden sezon w tym klubie odmieni jego sytuację.

Bronił jak w transie, nieraz ratując swoich kolegów przed kłopotami. W tym samym czasie pieklił się Roman Abramowicz. Najdroższy bramkarz w historii, Kepa Arrizabalaga, nie tylko prezentował fatalną dyspozycję, ale i sprawiał problemy dyscyplinarne. Frank Lampard poprosił o transfer Mendy’ego. Mający już wówczas 28 lat golkiper miał odmienić wizerunek The Blues.

Stał się ostoją, jednym z najważniejszych defensywnych elementów drużyny, która w sezonie 2020/2021 sięgnęła po Ligę Mistrzów. Tam Mendy rozgrywał fantastyczne mecze, za co w styczniu 2022 roku FIFA wybrała go najlepszym bramkarzem świata. Obecnie pozostaje podstawowym golkiperem w zespole The Blues, z którym poza Ligą Mistrzów, sięgnął też po Superpuchar Europy. Jego pozycją zachwiało przyjście Grahama Pottera w miejsce Thomasa Tuchela.

Po zakończeniu sezonu 2022/23 pożegnał się z Chelsea i przeniósł się do Arabii Saudyjskiej, gdzie podpisał kontrakt z Al-Ahli.

Mendy późno przebił się nawet do reprezentacji Senegalu. W seniorskiej kadrze zadebiutował dopiero w wieku 26 lat. Obecnie jest jednak niekwestionowanym numerem jeden. Był jednym z głównych architektów największego sukcesu swojej reprezentacji w historii. W lutym 2022 roku Senegal pokonał bowiem po serii rzutów karnych Egipt i sięgnął, po raz pierwszy, po Puchar Narodów Afryki. Golkiper wziął też udział w Mistrzostwach Świata w Katarze, gdzie jego zespół, pomimo utraty Sadio Mane, zdołał wyjść z grupy.

Edouard Mendy – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Edouard Mendy?

Edouard Mendy rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 16.

W jakich klubach grał Edouard Mendy?

Edouard Mendy w trakcie swojej kariery grał w klubach Caucriauville, AS Cherbourg, Olympique Marsylia, Stade Reims, Stade Rennes, Chelsea FC i Al-Ahli.