Artur
Rudko

Artur Rudko to ukraiński piłkarz występujący na pozycji bramkarza. Od 2022 roku zawodnik Metalista Charków, sezon 2022/2023 spędził na wypożyczeniu w Lechu Poznań. Mistrz Ukrainy z 2016 roku, były młodzieżowy reprezentant kraju.

Czytaj dalej…

1
IMAGO/Lobeca/Henning Rohlfs
Imię i nazwisko Artur Rudko
Data urodzenia 1992-05-07
Miejsce urodzenia Kijów
Narodowość Ukraina
Aktualny klub Szachtar Donieck
Pozycja bramkarz
Waga 82 kg
Wzrost 191 cm

Artur Rudko – kariera

Artur Rudko to wychowanek Dynama Kijów. Prężnie przebijał się przez kolejne szczeble słynnej akademii, ale długo czekał na szansę w pierwszej drużynie. W lipcu 2015 roku klub zdecydował, że musi zapewnić bramkarzowi regularną grę, toteż na krótko wypożyczył go do Howerły Użhorod. Po powrocie do Dynama odegrał znaczną rolę w wywalczeniu przez drużynę mistrzostwa Ukrainy w sezonie 2015/2016. Rozegrał wówczas w lidze 16 spotkań. Stopniowo, jednak, jego rola w Dynamie zmniejszała się. Dlatego też w 2019 roku przeniósł się do cypryjskiego Pafos FC jako wolny gracz. Tam odnalazł swoje miejsce na ziemi, grając regularnie – i solidnie.

Po trzech sezonach zdecydował się na powrót do ojczyzny, podpisując umowę z Metalistem Charków. Sytuacja polityczna sprawiła jednak, że Rudko bez problemów mógł wyruszyć na wypożyczenie. Tak dostał go Lech Poznań. Gdy Ukrainiec trafiał do Kolejorza, wzbudzał wielkie nadzieje. Pierwsze mecze je rozwiały, bo golkiper popełnił masę błędów, wydatnie przeszkadzając ówczesnemu mistrzowi Polski w awansie do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Choć poznaniacy mieli opcję wykupu Rudki, wrócił on do Metalista.

Rudko w przeszłości występował w młodzieżowych reprezentacjach Ukrainy. Nigdy nie zadebiutował jednak w seniorskiej kadrze.

Artur Rudko – aktualności