UEFA nie zgadza się na reformę mundialu. FIFA dalej milczy

Aleksander Ceferin i Gianni Infantino
Aleksander Ceferin i Gianni Infantino Pressfocus

Jeszcze nie tak dawno do opinii publicznej trafił niecodzienny pomysł Arsena Wengera. Aktualnie Francuz zajmuje wysokie stanowisko w FIFA. Dzięki temu wraz z Giannim Infantino, planuje zmienić oblicze organizacji mundialu. Wszystkiemu sprzeciwia się UEFA, która w środę wydała oficjalne oświadczenie dotyczące tej kwestii.

  • FIFA planuje konkretne zmiany w organizacji piłkarskiego mundialu
  • Na reformę nie zgadza się jednak UEFA, której przedstawiciele czują się rozczarowani polityką FIFA
  • UEFA wystosowała oficjalne oświadczenie w tej sprawie i być może wkrótce będziemy świadkami wojny dwóch wielkich organizacji ze świata futbolu

Będziemy świadkami wojny UEFA vs FIFA?

Arsene Wenger w porozumieniu z szefem FIFA, Giannim Infantino przedstawił światu pomysł na reorganizację mistrzostw świata. Według reformy, mundial miałby odbywać się co dwa lata. Zupełnie innego zdania są jednak przedstawiciele UEFA. Aleksander Ceferin już wcześniej negował takie rozwiązanie twierdząc, że jest to przecież niezgodne z wieloletnią tradycją futbolu, a zarazem stanowi niebezpieczeństwo dla zawodników, których grafiki i tak są mocno napięte.

Stąd też tylko kwestią czasu był moment, kiedy UEFA zabierze oficjalne stanowisko w tej sprawie. Tak się stało właśnie w środę po południu. W obszernym oświadczeniu Ceferin przedstawia zagrożenia płynące z wprowadzenia wcześniej wspomnianych zmian w piłce reprezentacyjnej.

Co ciekawe, do FIFA trafił również wniosek, gdzie UEFA proponuje podjęcie dialogu, aby znaleźć w tym szaleństwie jakiekolwiek porozumienie. Druga strona jednak skutecznie milczy i regularnie odmawia komentarza w sprawie potencjalnych reform.

– “UEFA jest rozczarowana przyjętą metodologią, która do tej pory prowadziła do komunikowania i otwartej promocji projektów radykalnych reform, zanim wraz z innymi zainteresowanymi stronami dano im szansę uczestniczenia w jakimkolwiek spotkaniu konsultacyjnym” – brzmi wstęp oficjalnego oświadczenia.

– “UEFA jest zdania, że ​​przyszłość kalendarza międzynarodowego powinna być przedmiotem prawdziwych konsultacji i wymiany między FIFA, konfederacjami i kluczowymi interesariuszami rozgrywek, rozpoczynając od otwartej dyskusji na temat dostrzeganych problemów i rozważając szereg rozwiązań, które zostaną zidentyfikowane w trakcie debaty, biorąc pod uwagę interes gry i uzasadniony punkt widzenia różnych stron” – czytamy dalej.

– “14 września UEFA i jej 55 federacji członkowskich poprosiły FIFA o zorganizowanie z nimi specjalnego spotkania, aby móc wyrazić swoje obawy dotyczące wpływu takich planów. UEFA i jej 55 federacji członkowskich jak dotąd nie otrzymały odpowiedzi od FIFA na ten wniosek” – dodano.

Przeczytaj również: Derby County na dnie tabeli Championship. Potężny cios dla klubu Polaków

Komentarze