El. MŚ: Zapowiedź najbliższych dni

Neymar
Obserwuj nas w
fot. Grzegorz Wajda Na zdjęciu: Neymar

W czasie gdy europejskie reprezentacje doszlifowują ostatnie niuanse przed zbliżającymi się wielkimi krokami finałami EURO 2016 we Francji, na całym świecie trwa walka o przepustki na rosyjski mundial. W najbliższych dniach czekają nas emocje w strefach AFC, CONCACAF i CONMEBOL. Szczególnie ciekawie (jak zresztą zawsze) będzie w Ameryce Południowej, gdzie Chile zagra z Argentyną, a Brazylia podejmie Urugwaj.

Czytaj dalej…

AZJA

W czwartek 24 marca rozegrana zostanie przedostatnia kolejka drugiej rundy eliminacji, która ma na celu wyłonienie dwunastu najlepszych ekip, które staną do walki o bilety na mundial w finałowej fazie. Do trzeciej rundy eliminacji awansują zwycięzcy ośmiu grup oraz cztery najlepsze zespoły z drugich miejsc. Jak do tej pory pewne awansu są tylko dwie reprezentacje – Korea Południowa i Katar. Z rozgrywek wykluczona została reprezentacja Kuwejtu, ponieważ FIFA zawiesiła federację tego kraju w październiku ze względu na ingerencję władz w jej działania.

W większości grup o awans z pierwszego miejsca walczą już tylko dwie drużyny. W grupie A lideruje aktualnie Arabia Saudyjska, która ma trzy oczka przewagi nad ZEA i w przypadku korzystnych wyników już w czwartek może cieszyć się z awansu do kolejnej rundy. Z grupy B bezpośrednio awansować mogą już tylko Australia lub Jordania, aktualnie bliżej sukcesu są Kangury (dwa punkty przewagi).

W grupie C pewny awansu jest Katar, a walka o drugie miejsce rozegra sie pomiędzy Hong Kongiem i Chinami. Podobna sytuacja jak w pierwszej grupie panuje w grupie D, gdzie stawce z trzema punktami przewagi nad Omanem przewodzi Iran. Najbardziej wyrównana rywalizacja toczy się w grupach E i H, gdzie odpowiednio Japonia ma punkt przewagi nad Syrią, a Korea Północna oczko więcej niż Uzbekistan, który rozegrał jednak jedno spotkanie mniej.

Najważniejsze czwartkowe spotkanie to jedna z konfrontacji w grupie F, gdzie Tajlandia zmierzy się z Irakiem. Tajlandia przystępuje do meczu z pięcioma punktami przewagi nad Irakijczykami i jeśli w czwartek nie przegra, znajdzie się w finałowej dwunastce. Irak znajduje się jednak aktualnie w gronie czterech najlepszych zespołów z drugich miejsc, obok Syrii, Jordanii i Uzbekistanu.

Grupa A: ZEA – Palestyna (16:00); Arabia Saudyjska – Malezja (18:30)
Grupa B: Australia – Tadżykistan (10:00); Jordania – Bangladesz (13:30)
Grupa C: Chiny – Malediwy (12:35); Katar – Hong Kong (17:00)
Grupa D: Iran – Indie (15:30); Oman – Guam (16:00)
Grupa E: Japonia – Afganistan (11:34); Syria – Kambodża (17:00)
Grupa F: Wietnam – Tajwan (13:00); Irak – Tajlandia (15:00)
Grupa G: Korea Południowa – Liban (12:00); Kuwejt – Laos (odwołane)
Grupa H: Uzbekistan – Filipiny (14:00); Bahrajn – Jemen (16:30)

AMERYKA POŁUDNIOWA:

Oczywiście największej piłkarskiej jakości można oczekiwać po spotkaniach w strefie CONMEBOL – zdecydowanie najciekawiej zapowiada się mecz Argentyny z Chile, w którym Albicelestes będą chcieli zrewanżować się Chilijczykom za porażkę w finale Copa America. Piąta kolejka rozpocznie się jednak w La Paz, gdzie Boliwia podejmie zawodzącą na początku eliminacji Kolumbię. Godzinę później rozbrzmi pierwszy gwizdek w Quito, gdzie niespodziewanie liderujący z kompletem punktów Ekwadorczycy zagrają z czwartym obecnie Paragwajem. Na Estadio Nacional w Limie naprzeciw siebie staną dwie najsłabsze jak do tej pory drużyny trwających eliminacji, Peru i Wenezuela. Równie pasjonujące co spotkanie w Santiago zapowiada się mecz kończący tę kolejkę zmagań eliminacyjnych – na Arena Pernambuco w Recife przyjedzie drugi w tabeli Urugwaj, by zmierzyć się z trzecią Brazylią.

24 marca: Boliwia – Kolumbia (21:00), Ekwador – Paragwaj (22:00)
25 marca: Chile – Argentyna (0:30), Peru – Wenezuela (3:15)
26 marca: Brazylia – Urugwaj (1:45)

AMERYKA PÓŁNOCNA:

Podobnie jak w Azji, w strefie CONCACAF trwa walka o miejsce w finałowej fazie eliminacji. W czwartej rundzie występuje 12 zespołów podzielonych na trzy grupy, z których po dwie najlepsze drużyny zagrają dalej. W nocy z piątku na sobotę rozegrane zostaną spotkania trzeciej kolejki trwającej rundy.

Najciekawiej zapowiada się starcie drużyn liderujących w grupie A – na BC Place Stadium w Vancouver reprezentacja Kanady zmierzy się z Meksykiem. Piłkarze spod znaku klonowego liścia w przypadku zwycięstwa nad El Tri wskoczą na pierwsze miejsce w tabeli. Pierwszych punktów poszuka Honduras, który zagra z Salwadorem. W grupie B liderująca Kostaryka zmierzy się z Jamajką, natomiast pozycję gwarantującą awans do dalszych gier w meczu z Haiti spróbuje zachować Panama. W ostatniej z grup podrażnione stratą punktów w konfrontacji z Trynidadem i Tobago Stany Zjednoczone zagrają z Gwatemalą, natomiast outsider – Saint Vincent i Grenadyny podejmą wspomnianą właśnie reprezentację prowadzoną przez trenera Harta.

Grupa A: Salwador – Honduras (2:06); Kanada – Meksyk (3:08)
Grupa B: Haiti – Panama (1:00); Kostaryka – Jamajka (1:00)
Grupa C: Saint Vincent i Grenadyny – Trynidad i Tobago (20:30); Gwatemala – Stany Zjednoczone (3:06).

Komentarze