Wesley Sneijder
Wesley Sneijder fot. Grzegorz Wajda

El. MŚ: Luksemburg vs Holandia

W niedzielę, w meczu czwartej kolejki grupy A europejskich eliminacji do Mistrzostw Świata w Rosji 2018, rozegrane zostaną derby Beneluksu, w których Luksemburg podejmować będzie Holandię. Oranje będą mieli okazję wskoczyć na drugą lokatę, po piątkowej porażce Szwecji w spotkaniu z Francją.

Czytaj dalej…

HISTORIA

Jak do tej pory obie reprezentacje spotkały się ze sobą piętnaście razy i bilans tych pojedynków przemawia wyraźnie za reprezentacją Oranje, która wygrała dwanaście z tych konfrontacji, przy jednym remisie i dwóch zwycięstwach Luksemburga. Po raz ostatni obie drużyny mierzyły się w eliminacjach do Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii – dwukrotnie skromnie zwyciężyli Holendrzy (1:0 i 1:0).

OSTATNIE WYNIKI

2016 rok nie układa się najlepiej piłkarskiej reprezentacji Luksemburga. Drużyna z Beneluksu rozegrała bowiem siedem spotkań i nie wygrała żadnego. Luksemburczycy zaczęli od czterech porażek w meczach towarzyskich – kolejno z Bośnią i Hercegowiną (0:3), Albanią (0:2), Nigerią (1:3) i Łotwą (1:3). W eliminacjach wygląda to już trochę lepiej – najpierw po szalonym meczu przegrali z Bułgarią (3:4), później okazali się minimalnie gorsi od Szwedów (0:1),  a w trzeciej kolejce wywalczyli swój pierwszy punkt remisując z Białorusią (1:1).

Reprezentacja Holandii w trwających od kilku miesięcy eliminacjach osiągnęła już każdy możliwy rezultat – Oranje rozpoczęli bowiem od remisu ze Szwedami (1:1), później wysoko pokonali przed własną publicznością Białoruś (4:1), a przed miesiącem ulegli Francji po trafieniu Pogby (0:1). Kilka dni temu Holandia mierzyła się z innym przedstawicielem Beneluksu – w testmeczu, podopieczni trenera Blinda zremisowali z Belgią (1:1).

GRUPA ELIMINACYJNA

Po trzech kolejkach, na szczycie tabeli grupy A znajdowały się ex aequo Francja i Szwecja, z siedmioma punktami na koncie. Za ich plecami, z trzema oczkami straty, plasuje się Holandia, która z kolei wyprzedza o jeden punkt Bułgarię. Na piątym miejscu z dwoma punktami w dorobku znajduje się Białoruś, a klasyfikację zamyka reprezentacja Luksemburgu. Rywalizacja w czwartej kolejce rozpoczęła się w grupie A w piątek – w spotkaniu na szczycie, Francja pokonała Szwecję (2:1).

Jeśli chodzi o wyniki trzeciej kolejki – Holandia musiała uznać wyższość Francji (0:1), Białoruś podzieliła się punktami z Luksemburgiem (1:1), natomiast Szwedzi pewnie pokonali Bułgarów (3:0).

CIEKAWOSTKI

Reprezentacja Luksemburgu na zwycięstwo nad Holandią czeka już ponad 50 lat. Po raz ostatni Luksemburg ograł reprezentację Oranje 30 października 1963 roku, w meczu eliminacji do Mistrzostw Europy w Hiszpanii (2:1). Była to także ostatnia bramka Luksemburczyków w starciach z Holendrami – bilans ośmiu poprzednich potyczek to osiem wygranych Holandii, przy bilansie bramkowym 31:0.

DYSKUSJA

Do dyskusji na temat niedzielnego meczu zapraszamy w komentarzach. Najciekawsze z nich pojawią się poniżej…

13.11.2016, godz. 18:00, Stade Josy Barthel w Luksemburgu
LUKSEMBURG – HOLANDIA

Przewidywane składy:

Luksemburg (1-4-5-1): Moris – Jans, Delgado, Martins, Carlson – Mutsch, Phillipps, Bohnert, Thill, Da Mota – Joachim

Holandia (1-4-5-1): Stekelenburg – Karsdorp, van Dijk, Bruma, Bling – Lens, Wijnaldum, Schaars, Klaassen, Sneijder – Janssen

SZANSE WEDŁUG TOTOLOTKA:

wygra Luksemburg: 6%
remis: 14%
wygra Holandia: 80%

Co zrozumiałem, zdaniem ekspertów Totolotka zdecydowanym faworytem piątkowego spotkania będą goście, którym przypisuje się aż 80% szans na wygraną. Prawdopodobieństwo zwycięstwa gospodarzy oszacowano na 6%.

Więcej >>

TYP REDAKCJI: 0:3.

Zgadzamy się z opinią Totolotka i nie przewidujemy niespodzianki w niedzielę. Naszym zdaniem, Oranje pewnie sięgną po trzy oczka.

Komentarze