stadium-image
IMAGO/Alfie Cosgrove/News Images Na zdjęciu: John Smith's Stadium
Huddersfield Town

Huddersfield Town

Championship
Rok założenia: 1908
Przydomek: The Terriers
Barwy: biało-niebieskie
Prezes: Kevin M. Nagle
Trener: Neil Warnock
Strona: htafc.com
Stadion: John Smith's Stadium
Pojemność: 24121
Adres: Stadium Way, HD1 6PX Huddersfield

Następny mecz

Huddersfield

Championship |

2 marca 2024

13:30

Leeds
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 26 lutego 2024 11:17.

Huddersfield Town - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Anglii

3 razy

Zdobyte w 1924, 1925, 1926

Puchar Anglii

1 raz

Zdobyty w 1922

Newsy

Huddersfield Town – terminarz i wyniki

Huddersfield Town – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Blackburn Rovers w Championship

Huddersfield Town – transfery

Huddersfield Town to zasłużony klub angielski, który wiele dziesięcioleci temu wygrywał tytuły mistrzowski. Huddersfield miał swój złoty czas, kiedy to triumfował w lidze, jak i Pucharze Anglii. To jednak odległe czasy, których nikt już nie pamięta w tym klubie. Aktualnie Huddersfield występuje na szczeblu Championship.

Huddersfield Town - początki klubu

Huddersfield Town Association Football Club został założony w 1908 roku. Znamy wiele klubów w Anglii, które powstały wcześniej, ale to właśnie ten z miasta Huddersfield dokonał historycznego sukcesu. To pierwsza drużyna w Anglii, która sięgnęła po trzy kolejne tytuły mistrza kraju. Kiedy to było? W latach 20. XX wieku.

Do lat 50. Huddersfield notorycznie grał w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii. To zespół, który triumfował nie tylko w ekstraklasie (dzisiejsza Premier League), ale też w rozgrywkach FA Cup. Było to jednak na tyle dawno temu, że w tamtym okresie nie były prowadzone europejskie puchary. Dlatego Huddersfield Town nie miało nigdy sposobności gry w Pucharze Europy czy Pucharze UEFA. Po okresie sukcesów Huddersfield na długie lata zniknęło z pierwszoligowej piłki nożnej w Anglii.

W 1994 roku w mieście powstał nowy stadion dla Huddersfield Town. To obiekt, który nosi nazwę John Smith’s Stadium. Stadion ten może pomieścić 24 tysięcy widzów. Barwy klubu są biało-niebieskie. Piłkarzy Huddersfield Town określa się mianem The Terriers.

Największe sukcesy

Można powiedzieć, że Huddersfield Town to pierwsza drużyna, która na kilka lat zdominowała rozgrywki w Anglii. Jak już informowaliśmy wcześniej - The Terriers zdobyli trzy razy z rzędu mistrzostwo kraju. Lata panowania Huddersfield Town to 1924 - 1926. W tym czasie klub ten trzykrotnie okazywał się najlepszy na szczeblu krajowym. To jednak nie były jedyne sukcesy podopiecznych legendarnego Herberta Chapmana.

Wszystko zaczęło się od triumfu w Pucharze Anglii. A ten miał miejsce dwa lata wcześniej niż mistrzostwo kraju. W FA Cup w decydującym starciu o trofeum The Terriers pokonali Preston North End w stosunku 1:0. Co ciekawe, to jedyny triumf w FA Cup w wykonaniu Huddersfield Town. Później zespół ten dochodził jeszcze do finałów, ale je przegrywał. W 1928 roku nie sprostał Blackburn Rovers, w 1930 roku uległ Arsenalowi, a w 1938 roku przegrał z Preston North End.

Liga angielska

Po drugiej wojnie światowej Huddersfield zaczęło obniżać loty. Efektem był pierwszy spadek do drugiej ligi w latach 50. Po tym kryzysie klub zdołał powrócić do elity, ale na krótko. The Terriers znów nie potrafili utrzymać się w angielskiej ekstraklasie. Na kilkanaście lat spadli do Championship, z której powrócili do Premier League w 1970 roku. Dwa lata później znów okazali się gorsi od reszty stawki i tym razem Huddersfield spadło na znacznie dłuższy okres. W kolejnych dziesięcioleciach klub ten występował nie tylko na szczeblu drugoligowym, ale też trzecio, a nawet czwartoligowym. Kibice mogli tylko wzdychać do czasów, gdy The Terriers triumfowali w mistrzostwach Anglii.

Powrót po 45 latach

W XXI. wieku Huddersfield zdołało odbudować swoją pozycję w futbolu na tyle, że wywalczyło awans do Premier League. W kampanii Championship 2016/2017 Huddersfield zajęło piąte miejsce, co pozwoliło na grę w barażu o angielską ekstraklasę. W decydującym starciu o Premier League podopieczni Davida Wagnera pokonali Reading po konkursie rzutów karnych. Awans po 45 latach nieobecności na szczeblu pierwszej ligi stał się faktem!

Już w pierwszym sezonie w Premier League, a więc kampanii 2017/2018 Huddersfield było spisywane na pożarcie. The Terriers zdołali się jednak utrzymać, bo na koniec sezonu zajęli szesnaste miejsce, wyprzedzając West Bromwich Albion, Stoke City, Swansea i Southampton. W kolejnym sezonie tak dobrze im nie poszło. Piłkarze z Huddersfield zamknęli stawkę odnosząc tylko 3 zwycięstwa w 38 meczach. Tym samym wrócili do Championship, w której do dziś występują.