Następny mecz
Derby County - piłkarze
Newsy
Gerrard może wrócić do Anglii. Ma przejąć były klub Rooneya
Puchacz uda się na wypożyczenie. Trafi do Anglii
Derby County – terminarz i wyniki
Sob, 29 mar 2 0 |
Sob, 5 kwi 1 0 |
Wt, 8 kwi 0 0 |
Sob, 12 kwi 2 2 |
Pt, 18 kwi 0 1 |
Pon, 21 kwi 1 3 |
Sob, 26 kwi 0 1 |
Sob, 3 maj – – |
Derby County – skład i statystyki
Najlepsi strzelcy Derby County w League One
Derby County – transfery
No-data-available-at-the-moment |
Derby County F.C. to klub piłkarski, który w swojej przeszłości zdobywał cenne sukcesy na angielskim podwórku. Mimo bogatej gabloty trofeów, od kilkunastu lat “Barany” rywalizują poza Premier League.
Derby County F.C. - historia klubu
Klub Derby County F.C. założony został w 1884 roku. Wtedy to właśnie, ówcześni włodarze klubu zdecydowali na utworzenie sekcji piłkarskiej u boku drużyny grającej w krykieta. Klub długo nie musiał czekać na rozgłos w Anglii. Już w 1888 roku sensacyjnie pokonał Aston Villę 2:0 w FA Cup co skutkowało prestiżem, a następnie zaproszeniem do inauguracyjnej Football League. W latach 1892-1906 w zespole występował Steve Bloomer, który do tej pory jest uznawany za najlepszego piłkarza w historii klubu. Bloomer strzelił aż 292 goli dla “Baranów”.
W sumie Derby County mogą pochwalić się dwukrotnym mistrzostwem Anglii, trzykrotnym wicemistrzostwem oraz jednym triumfem w Pucharze Anglii. Swój pseudonim drużyna zawdzięcza baranowi w herbie klubu. Mecze domowe drużyna Derby rozgrywa na Pride Park Stadium mieszczącym 35 597 osób.
Pierwszy sukces
Derby County już szybko miało okazję wygrać okazałe trofeum, gdyż w latach 1898, 1899 i 19003 dochodzili do finału Pucharu Anglii - niestety dla tego klubu, wszystkie finały kończyli w roli przegranego.
Inaczej jednak stało się po wojnie w 1946 roku. W finale Pucharu Anglii zmierzyli się z Charlton Athletic, których pokonali gładko 4:1. Było to pierwsze, tak wysokie osiągnięcie dla klubu. Następne nadeszły dopiero po wielu latach.
Brian Clough i jego triumfy
W 1967 roku stery w klubie jako trener objął Brian Clough. Efekt jego pracy był już widoczny po dwóch latach, kiedy to “Barany” awansowały do pierwszej ligi (dzisiejsza Premier League). Clough i jego podopieczni szybko zadomowili się w angielskiej ekstraklasie i już w kampanii 1971/72 wywalczyli pierwsze w historii klubu mistrzostwo kraju.
Dodatkowo, zwycięstwo krajowej ligi umożliwiło występy “Baranom” w Pucharze Europy. Derby County zaliczyło wtedy udaną przygodę dochodząc aż do półfinału, gdzie pokonał ich wyżej notowany Juventus Turyn. W 1973 roku doszło do konfliktu trenera z zarządem klubu, co spowodowało rezygnację Brian Clougha ze stanowiska.
Nowym szkoleniowcem został Dave Mackay, który niegdyś grał w Derby County pod okiem Clougha. Mackayowi udało się powtórzyć sukces swojego poprzednika i w kampanii 1974/75 Derby sięgnęły po drugi i jak do tej pory ostatni tytuł mistrzowski. Kolejne lata nie były już tak obfite w sukcesy, a klub w 1983 roku wylądował nawet w trzeciej lidze.
Powrót na salony
Po spadku klubu do trzeciej ligi, nowym menadżerem zespołu został Arthur Cox. Szybko wyciągnął on drużynę z kryzysu, a klub uporał się z problemami finansowymi. Dzięki tym czynnikom Derby County awansowały do 1. ligi angielskiej w sezonie 1987/88.
W angielskiej ekstraklasie Derby utrzymały się do 1992 roku. Po sezonie spędzonym na zapleczu “barany” ponownie awansowały do wyższej klasy rozgrywkowej - w tym przypadku Championship (po reformie ligi).
Pierwszy raz w historii Derby County zagrały w Premier League w sezonie 1996/1997. W rozgrywkach tych The Rams grali do 2002 roku, kiedy to znów spadli do Championship.
Czasy współczesne
Po spadku w 2002 roku klub zdołał jeszcze raz awansować do Premier League na sezon 2007/08. Występy “Baranów” zakończyły się jednak absolutną klęską. Derby County zdobyło zaledwie 11 punktów, co jest wstydliwym rekordem w historii Premier League, jeśli chodzi o ilości zdobytych punktów w sezonie. Od tamtego czasu Derby County rywalizują w Championship.
Warto dodać, że obecnie trenerem “Baranów” jest Wayne Rooney - legenda Manchesteru United (jako piłkarz). Najpierw Rooney występował w Derby County jako zawodnik w sezonie 2020/21, a po zakończeniu kariery otrzymał angaż w klubie w roli menedżera.
W szeregach zespołu Derby County znajduje się dwójka reprezentantów Polski - Kamil Jóźwiak oraz Krystian Bielik. Wcześniej w tym klubie grał Tomasz Hajto i Grzegorz Rasiak.
“East Midlands Derby”
Wielkim rywalem dla Derby County jest zespół Nottingham Forest. Zwycięzca derbowego starcia otrzymuje Trofeum Briana Clougha, który w przeszłości trenował oba zespoły. Kibice angielscy określają to starcie jako El Claughico - nawiązując do klasyku rozgrywanego między Realem Madryt a Barceloną.
Generalnie bezpośredni bilans starć tych drużyn jest korzystniejszy dla Nottingham Forest, które notuje 42 zwycięstwa, przy 29 remisach i 37 triumfach “Baranów”.