Ile drużyn wychodzi z grupy eliminacji mistrzostw świata 2022?

Mecz eliminacji do Mistrzostw Świata 2022
Mecz eliminacji do Mistrzostw Świata 2022 Pressfocus

Trwają eliminacje do mistrzostw świata 2022 roku, które zorganizuje Katar. Sprawdź ile drużyn zagwarantuje sobie bezpośrednią kwalifikację na ten turniej, a kto będzie musiał grać w barażach.

  • Do walki o Mistrzostwa Świata 2022 w strefie UEFA przystąpiło 55 reprezentacji
  • Na Mundial w Katarze z Europy zakwalifikuje się jednak tylko 13 zespołów
  • Niektóre drużyny o przepustkę na przyszłoroczny turniej rywalizować będą w barażach

Wymagające i trudne eliminacje

Reprezentacja Polski przyzwyczaiła w ostatnich latach kibiców do faktu, że kwalifikuje się na imprezy rangi mistrzowskiej. Wywalczyliśmy bowiem awans na dwa turnieje Mistrzostw Europy (2016, 2021) i jeden Mundial (2018). O znalezienie się na przyszłorocznych mistrzostwach świata będzie jednak trudno.

Droga do Kataru wiedzie przez wyjątkowo krótkie eliminacje. Rozpoczęły się one w marcu, a zakończą już w listopadzie. Reprezentacje ze strefy UEFA zostały podzielone na dziesięć grup (po pięć z sześcioma i pięcioma zespołami). W trwających kwalifikacjach każdy stracony punkt może okazać się kosztowny, ponieważ bezpośredni awans na Mundial wywalczą tylko triumfatorzy grup (dziesięć ekip).

W przyszłorocznych mistrzostwach świata ze stery UEFA uczestniczyć będzie 13 reprezentacji. Dziesięć z nich poznamy w listopadzie. Co zatem z pozostałymi trzema wolnymi miejscami? Ubiegać się o nie będzie dziesięć drużyn, które zajmą drugie miejsce na koniec eliminacji w swoich grupach. Stawkę uzupełnią dwie drużyny z rankingu Ligi Narodów, które nie awansowały do turnieju bezpośrednio z pierwszego miejsca w grupie.

Do baraży o Mundial 2022 przystąpi zatem 12 europejskich reprezentacji. Baraże będą dwuetapowe. Drogą losowania wyłonionych zostanie sześć par półfinałowych. O tym kto przejdzie dalej zadecyduje jedno spotkanie (gospodarzem będzie wyżej notowany rywal). W finale baraży wystąpi sześć ekip. Tylko połowa uzyska przepustkę na turniej w Katarze (gospodarz meczu będzie wyłoniony drogą losowania). Potyczki barażowe rozegrane zostaną w marcu 2022 roku. Z kolei Mistrzostwa Świata 2022 potrwają od 21 listopada do 18 grudnia 2022 roku.

Czytaj także: El. MŚ 2022: tabela “polskiej” grupy po czwartkowych meczach

Komentarze