Baraże o mundial 2022 – zasady. Kto zagra w barażach?

Karol Świderski
Karol Świderski PressFocus

Za nami październikowa seria spotkań eliminacji do mistrzostw świata w strefie europejskiej. Na katarskim mundialu, który rozegrany zostanie w przyszłym roku udział weźmie 13 europejskich reprezentacji. 10 z nich stanowić będą zwycięzcy poszczególnych grup, natomiast pozostałe trzy wyłoniony zostaną w barażach.

  • W turnieju finałowym Mistrzostw Świata w 2022 roku weźmie udział 13 europejskich reprezentacji
  • O trzy miejsca w finałach rywalizacja toczyć się będzie również w meczach barażowych
  • Przedstawiamy zasady przeprowadzenia baraży i ich terminy

Eliminacje MŚ 2022 – baraże i zasady

Rywalizacja o awans do turnieju finałowego mistrzostw świata w 2022 roku toczy się w 10 grupach. 55 reprezentacji rywalizuje o 13 miejsc. Dziesięć z nich zajmą zwycięzcy poszczególnych grup. Szanse na awans zachowają również drużyny, które grupową rywalizacją zakończą na drugich miejscach. Walkę o wyjazd do Kataru kontynuować będą w barażach.

W barażach udział weźmie łącznie 12 zespołów. Dziesięć miejsc zajmą zespoły, które rywalizację w grupach zakończą na drugich lokatach w swoich grupach eliminacyjnych. Barażowa stawka uzupełniona zostanie również o dwóch najlepszych zwycięzców grup ostatniej edycji Ligi Narodów, w oparciu o ogólną klasyfikację tych rozgrywek. Brane pod uwagę będą tylko drużyny, które rywalizację w eliminacjach zakończyły poza pierwszą dwójką w swoich grupach. Na chwilę obecną (13 października) udział w barażach zapewnią sobie w ten sposób reprezentacje Walii i Austrii.

Rywalizacja w barażach toczyć się będzie systemem pucharowym. 12 drużyn podzielonych zostanie na trzy ścieżki play-off. W każdej z nich drużyny najpierw będą rywalizować w półfinałach, a ich zwycięzcy zmierzą się w finałowych pojedynkach, które zadecydują o awansie do turnieju finałowego. O składzie poszczególnych ścieżek zadecyduje losowanie. Rozstawione w nim zostanie sześć najlepszych zespołów w drugich miejsc eliminacji.

Półfinałowe spotkania barażowe rozegrane zostaną 24 i 25 marca 2022 roku, natomiast finałowe pojedynki zaplanowane są na 28 i 29 marca.

Czy Polska awansuje na mundial?

Na dwie kolejki przed zakończeniem rywalizacji w grupach reprezentacja Polski zachowuje szanse na udział w przyszłorocznym mundialu. Po wtorkowej wygranej nad Albanią Biało-Czerwoni awansowali na drugie miejsce w tabeli grupy I. Teoretycznie drużyna Paulo Sousy cały czas ma szanse na wyprzedzenie liderującej Anglii i bezpośredni awans.

Zdecydowanie bardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym reprezentacja Polski zakończy rywalizację na drugim miejscu i weźmie udział w barażach. Będzie tego pewna, jeżeli w najbliższym meczu pokona Andorę, a Albania nie zdoła pokonać Anglii.

Zobacz także: Eliminacje MŚ 2022: kto dołączy do Niemiec i Danii? Analiza sytuacji w grupach

Komentarze